Bakan Kacır, “Ege Derin Teknoloji Fabrikası ile İzmir’imizin genç girişimcilerine dünyanın kapılarını açacağız”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bakan kacir ege derin teknoloji fabrikasi ile izmirimizin genc girisimcilerine dunyanin kapilarini acacagiz 0 vcl6keCh
 Bakan Kacır, “Ege Derin Teknoloji Fabrikası, İzmir’den çıkacak derin teknoloji Turcorn’larının birinci durağı olacak. Ege Derin Teknoloji Fabrikası Kuluçka Merkezi ile İzmir’imizin genç girişimcilerine ve inovasyon öncülerine dünyanın kapılarını açacağız” dedi.

*Rektör Prof. Dr. Budak, “Ege Derin Teknoloji Fabrikasında ön kuluçka programı ile hem merkezimizin ortak çalışma alanları oluştururken hem de öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz başta olmak üzere teşebbüsçü adaylarına temel girişimcilik hizmetleri sağlayacağız. Üniversitemize her daim takviyesini hissettiğimiz başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere açılışımızı teşrifleriyle onurlandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’a, İzmir Milletvekilimiz Eyyüp Kadir İnan’a şükranlarımı sunuyor” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) programları EGE D-TECH Projesi kapsamında verdiği takviyeyle Ege Teknopark bünyesinde kurulan, alanında Türkiye’de birinci ve tek olan “Ege Derin Teknoloji Fabrikası”nın açılışı gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın iştiraki ile gerçekleştirilen Ege Derin Teknoloji Fabrikası açılış merasimine İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, vilayet protokolü, akademik ve idari işçi ile öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Ege Derin Teknoloji Fabrikası Açılış Merasiminde sizlerle bir ortada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Avrupa Birliği takviyeleriyle, Bakanlığımız tarafından uygulanan Rekabetçi Bölümler Programı kapsamında Türkiye girişimcilik ekosisteminin parlayan yıldızı İzmir’imize armağan ettiğimiz bu kuluçka merkezine emek veren herkese teşekkür ediyorum. Güçlü araştırma ve inovasyon altyapısına sahip kentimizde derin teknolojilerde özgün ve yenilikçi iş fikirlerinin ticarileşmesine imkân tanıyacak bu altyapının İzmir’e ve ülkemize iyi olmasını diliyorum. Süratle gelişen teknoloji, hayatımızın her tarafını kapsayan ihtilal niteliğinde bir güç haline geldi. Klasik iş modelleri, otomasyon, yapay zekâ, büyük bilgi tahlili üzere yenilikçi ve yıkıcı teknolojilerle birlikte radikal bir dönüşüme uğruyor. Artık özgün ve yenilikçi tahliller üretme yetkinliği, firmaların yeni sistemde rekabet avantajı elde etmesi ve sürdürülebilir bir başarıyı sağlaması için anahtar rol üstleniyor” diye konuştu.

“Savunma endüstrisinde değerli muvaffakiyetler elde ettik”

Türkiye’nin son devirdeki muvaffakiyetlerini sıralayan Bakan Kacır, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bu süreci Ulusal Teknoloji Atağı amaçlarımız doğrultusunda ülkemizin kritik teknolojileri ulusal olarak geliştirebilmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi eser ve hizmetler sunması için bir fırsat penceresi olarak görüyoruz.  Savunma endüstrisinde elde ettiğimiz muvaffakiyet işte bu stratejik yaklaşımın yapıtı.  Savunma endüstrisinde karşılaştığımız pek çok pürüze, gizli-açık ambargoya karşın yenilikçi teknolojilere odaklanarak ülkemizi insansız hava aracı üretiminde dünyada liderliğe taşıdık.  Beşinci jenerasyon savaş uçağımızı göklerle buluşturduk. Savunma endüstrimizde yüzde 20 civarında olan yerli üretimin hissesini yüzde 80’ler düzeyine çıkardık. Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarı, tezi ve güçlü liderliğiyle elde ettiğimiz bu başarıyı, çok güç görülen bir alana yeniden kendisinin ortaya koyduğu irade ile taşıdık. Otomotiv kesiminde karlılığın araç satışları, satış sonrası hizmetler ve sigorta hizmetleri üzere klasik alanlardan; paylaşımlı mobilite, dijital hizmetler üzere yeni iş alanlarına kaydığı bir devirde; kamu-özel takviyeli dal teşebbüsü olan yerli araba projemiz TOGG’u; irtibatlı, otonom ve akıllı teşebbüs olan elektrikli araba olarak tasarladık. Ülkemizin 60 yıllık hayali yerli ve ulusal arabası gerçeğe dönüştürdük” dedi.

“Teknolojiye yatırım yapan ülkeler bir adım önde”

Teknoloji girişimciliğine yatırım yapan ülkelerin kalkınma seyahatinde bir adım öne çıktığı bir çağın yaşanıldığını tabir eden Bakan Kacır, “Biliyoruz ki yeniliğe ve dönüşüme liderlik eden Türk teşebbüslerinin muvaffakiyet seyahati birebir vakitte Ulusal Teknoloji Atağı amaçlarımıza ne kadar süratli ulaşacağımızı tayin edecek.  İşte bu stratejik anlayışla; Teknoloji ve İnovasyon Fonu, Bölgesel Kalkınma Fonu, Bölgesel Teşebbüs Sermayesi Fon Davetleri, Bilişim Vadisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu, Tech-InvesTR programı üzere fonların fonu ve eş finansman düzenekleriyle kamu kaynaklarının girişimcilerimiz için çarpan tesiri oluşturmasını sağlıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz mevzuat düzenlemeleriyle Ar-Ge teşviklerimizden üst seviyede yararlanan Ar-Ge merkezleri ve teknopark firmalarının kullandıkları teşvikleri teşebbüs yatırımlarına yönlendirdik. Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji şenliği TEKNOFEST bünyesinde düzenlediğimiz teşebbüs müsabakaları ile TEKNOFEST ekiplerinin ortaya çıkardığı iş fikri ve eserlerin teşebbüse dönüşmesini destekledik.  Teknoloji girişimciliği ekosistemimizin rekabet gücünü yükseltmek ve ülkemizi teknoloji teşebbüsleri için bir çekim merkezi pozisyonuna getirmek üzere bir vizyon evrakı niteliğindeki Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejimizi kamuoyu ile paylaştık. Turcorn 100 Programı’mızla da erken evreyi muvaffakiyetle geçmiş, süratli büyüme potansiyeli taşıyan teknoloji teşebbüslerinin, daha süratli ölçeklenmesine ve global pazarlara açılmasına rehberlik ediyoruz. Avrupa’nın en büyük derin teknoloji fonu ve dünyanın birinci çok uluslu teşebbüs sermayesi olan NATO İnovasyon Fonuna dahil olduk. Gayemiz 2030 yılına kadar araştırma ve inovasyon altyapımızdan yeni teşebbüslerin yeşermesine destekleyerek ülkemizden 100 Turcorn, 100 bin teknoloji teşebbüsünün çıkmasını sağlamak” dedi.

“Teknoloji geliştiren ve üreten Türkiye’yi inşa etmeyi hedefliyoruz”

Milli Teknoloji Atağı vizyonu doğrultusunda teknoloji geliştiren ve üreten Türkiye’yi inşa etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Bakan Kacır, “Teknolojik gelişmelerin eşi gibisi görülmemiş bir süratle ilerlediği bir devirde sıhhat kesiminden tarıma, güçten ulaştırmaya kadar geniş bir yelpazede bilimin ve mühendisliğin sonlarını zorlayan derin teknolojiler; bugün dünyamızın karşılaştığı en büyük sıkıntılara yenilikçi tahliller sunuyor.   İnternet ihtilalinin tesiriyle klasik iş modellerini dijital platforma taşıma üzerine konseyi start-up modelinin tersine, derin teknoloji iş modelinin odağında, yenilikçi ve yıkıcı teknolojilere odaklanarak teknolojik üstünlük geliştirme yer alıyor.  Ama derin teknolojilerin yüksek maliyetleri ve geliştirme sürecinin uzunluğu göz önünde bulundurulduğunda, derin teknoloji teşebbüslerinin başarısı için; üniversitelerin akademik potansiyeli, insan kaynağı ve altyapısını girişimcilik kültürüyle buluşturmak ve disiplinler ortası işbirliğini teşvik etmek büyük değere sahip. Derin teknolojilerde özelleşmiş girişimcilik merkezleri ise; firmaların teknoloji geliştirme süreçlerinde gereksinim duydukları fiziki ve teknik altyapıyı sunmanın yanında mentorluk, ağ oluşturma ve finansman üzere kritik kaynaklara erişim sağlayarak, bu teşebbüslerin ticari muvaffakiyete ulaşmasında kıymetli bir rol oynuyor.  Bu merkezler, girişimcilerin karşılaştıkları zorlukları aşmalarına ve süratli bir biçimde pazar dinamiklerine ahenk sağlamalarına yardımcı oluyor. Böylelikle derin teknoloji projelerinin sürdürülebilir büyümesini ve uzun vadeli muvaffakiyetini destekliyor” diye konuştu.

“Bu merkez Turcorn’larının birinci durağı olacak”

Bakan Kacır, “Bugün ülkemizin esaslı araştırma üniversitelerinden Ege Üniversitesi bünyesinde 6,5 milyon avro bütçeyle hayata geçirdiğimiz Ege Derin Teknoloji Fabrikasının açılışını gerçekleştirmenin memnunluğu ve heyecanını yaşıyoruz.  Bu tesiste sunduğumuz üretim, prototipleme ve laboratuvar ekipmanlarının yanı sıra kapasite geliştirme faaliyetleriyle İzmir ve etrafının güçlü bilimsel araştırma altyapısını girişimcilik kültürüyle buluşturuyoruz. Bu altyapı bünyesinde Sosyo-Ekonomik Ahenk İçin Girişimcilik Kapasitelerinin Uygunlaştırılması (ENHANCER) Projesi kapsamında kurduğumuz Teşebbüsçüler için Derin Teknoloji Ön Kuluçka Merkeziyle de teşebbüslerin fikirden pazara seyahatlerinde muhtaçlık duyduğu eğitim ve mentörlük hizmetini sunuyoruz.  İnanıyorum ki önümüzdeki devirde bu merkezde filizlenecek teşebbüsler, işbirlikleri, iştirakler ve projeler; ülkemizin geleceğine ışık tutacak, yeni ufuklar açacak ve hali hazırda güçlü olan Türkiye girişimcilik ve inovasyon ekosistemini sağlamlaştıracak.  Burası İzmir’den çıkacak derin teknoloji Turcorn’larının birinci durağı olacak.  Bizler eser ve hizmet siyasetiyle İzmir ve İzmirliler için her vakit en uygunu için çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. Daima birlikte; Türkiye Yüzyılını inşa etmek için, İzmir için çalışmayı sürdüreceğiz.  Avrupa Birliği ve Bakanlığımızca desteklenen Ege Derin Teknoloji Fabrikası Kuluçka Merkezi ile İzmir’imizin genç girişimcilerine ve inovasyon öncülerine dünyanın kapılarını açacağız. Geçen sene tertip ettiğimiz ve Cumhuriyetimizin 100. Yılı için 3 büyük vilayetimizde düzenlediğimiz TEKNOFEST’de şahit olduğumuz üzere; İzmir’e, İzmirlilere imkân ve fırsat verildiği takdirde neleri başarabileceklerini yakinen gördük. Bu merkezle de hoş İzmir’imizden yeni start-up’lar, tekno-girişimler ve Turcorn’lar çıkacağına inancım tam” dedi.

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, “İzmir tarihten bu yana liman, ihracat ve endüstrinin öncüsü olmuştur. Öncü rolünü bilhassa bilişim teknolojisi alanında da devam ettirmesi hayli değerli. Vilayetimizde bu manada özel kesimin ve üniversitelerin önemli çalışmaları var. Bu ve gibisi tüm çalışmalara Sayın Bakanımızın vizyonu ve liderliğinde Sanayi Teknoloji Bakanlığımız çok önemli dayanaklar veriyor. Bizde bu takviye ve yardımların İzmir’e gelmesi için köprü olacağız ve desteklemeye devam edeceğiz. Sayın Bakanımıza verdikleri takviyeler için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, “Bu proje ile Ege Üniversitesini daha farklı bir ivme bekliyor olacak. İzmir’i start-upların kalbi olması için Rektörlerimiz ve Sayın Bakanımız ile çok ağır dayanışma içerisindeyiz” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,   “Günümüzde bilgiye dayalı üretim iktisadı ve yenilik faaliyetleri ülkelerin ve bölgelerin rekabet gücünün belirlenmesinde en değerli ögeler ortasında yer almaktadır. Bu kapsamda; mahallî seviyede beşeri ve toplumsal sermayenin güçlendirilmesi ve Ar-Ge çalışmalarının artırılması ulusal kalkınma yolunda katma pahası yüksek eser üretimi ve bunların ticarileştirilmesi için ehemmiyet arz etmektedir. Bu kapsamda Ege Üniversitesi olarak Devletimizin 12. Kalkınma Planındaki öncelikli alanlara ve TÜBİTAK’ın belirlediği yetkinlik tahlillerine paralel üniversitemizdeki araştırma ekosistemini şekillendirdik” diye konuştu.

“TÜBİTAK programlarında başkan üniversite”

Ege Üniversitesinin TÜBİTAK programlarındaki başarılarından kelam eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Son 5 yılda TÜBİTAK nezdinde Ege Üniversitesi araştırmacılarının 143’ü TÜBİTAK 1001 olmak üzere 418 araştırma projesi desteklenmiştir. Üniversite-Sanayi İşbirliği Dayanak Programında ise desteklenen 22 proje ile Ege Bölgesinde birinci Türkiye’de dördüncü sırada yer almıştır. 2023 yılında TÜBİTAK- BİDEB 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projelerine yaptığı 293 müracaatın 196’sı kabul edilerek Türkiye birincisi olduk. TÜBİTAK BİDEB 2209-B Üniversite Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projelerinde ise 38 müracaatının 24’ü kabul edilerek Türkiye ikincisi olmuştur. Lisans öğrencilerine erken evrelerden Ar-Ge tecrübesi kazandıran Stajyer Araştırmacı Programı (STAR) ile 252 Ege Üniversitesi lisans öğrencisi, Ar-Ge ekosistemine güçlü başlangıç yapmıştır. Birlikte Geliştirme Odaklı İnsan Kaynağı ve Sanayi Doktora Programı kapsamında 26 doktora öğrencisi ile Üniversitemiz Türkiye ikincisi olarak yer almaktadır. TÜBİTAK 1004 Programı Yüksek Teknoloji Platformları kapsamında Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (EGE TOTEM) ile Ege Üniversitesi Aşı Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezimizin yürütücü olarak yer aldığı 2 büyük projede yer almaktadır. Ülkemizdeki 208 üniversite içerisinde memleketler arası 22 patent başvurusu ve 46 ulusal patent başvurusu dördüncü olarak yer almaktayken patentlerin ticarileştirilmesinde ikinci sırada yer almaktadır” dedi.

“Fabrikamız pek çok alanda ‘tek durak’ olacak”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Teknopark olarak dayanak verdiğimiz ‘derin teknoloji’ odaklı çalışan girişimcilerin altyapı gereksinimi doğrultusunda 2016 yılında kendi imkânlarımızla hayat bilimleri laboratuvarı ve donanım prototipleme atölyemizi ön kuluçka girişimcilerimize fiyatsız olarak hizmete açtık.  Bu altyapıdan elde ettiğimiz çıktıları geliştirmek üzere yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen Ege Teknopark yürütücülüğündeki Ege D-Tech Projesi Rekabetçi Bölümler Programı (RSP) kapsamında 6,5 Milyon Euro takviye aldık. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Ege Derin Teknoloji Fabrikasıyla bünyesinde seçilecek derin teknoloji teşebbüslerine sunulacak derin teknoloji odaklı kuluçka merkezi takviyeleri ile girişimcilerin bölümlerinde dönüşüm yaratma potansiyeline sahip teknolojiler geliştiren startup’lara kaynak ve takviye sağlayarak İzmir girişimcilik ekosisteminde inovasyonun teşvik edilmesi hedeflemekteyiz. Fabrikamızda, hedeflenen girişimcilere süratli prototipleme, ölçek büyütme, seri üretim, eğitim, mentorluk ve yüksek teknolojiye sahip makine altyapısının sunulması ve bunların yetkinlik ve rekabet güçlerini artıracak ‘tek durak’ olacaktır. Ayrıyeten Ege Derin Teknoloji Fabrikasında ön kuluçka programı ile hem merkezimizin ortak çalışma alanları oluştururken hem de öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz başta olmak üzere teşebbüsçü adaylarına temel girişimcilik hizmetleri sağlayacağız. Sözlerime son verirken Üniversitemize her daim dayanağını hissettiğimiz başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere açılışımızı teşrifleriyle bizleri onurlandıran Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’a, İzmir Milletvekillerimize, devlet erkânımıza katkı ve dayanaklarından ötürü şükranlarımı sunuyor, Ege Derin Teknoloji Fabrikamızın vilayetimize, bölgemize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Kacır, “Ege Derin Teknoloji Fabrikası ile İzmir’imizin genç girişimcilerine dünyanın kapılarını açacağız”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir