Bayram tatili kâbusunuz olmasın! 2 saatte bir, 15 dakikalık molalar verin!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bayram tatili k busunuz olmasin 2 saatte bir 15 dakikalik molalar verin 0 5UZIJ6TF

Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olmasıyla birçok kişi tatile çıktı yahut çıkmaya hazırlanıyor. Bayram tatili için kendi aracıyla seyahat edecek vatandaşlara sürüş güvenliği konusunda ikazlarda bulunan yol ve trafik güvenliği danışmanı Öğr. Gör. Özgür Şener, “İlk yapılması gereken araç bakımını yaptırmak.” dedi. 2 saatte bir, 15 dakikalık molalar verilmesinin gerekliliğine de işaret eden Öğr. Gör. Özgür Şener,Kendinize mola yerleri planlayın ve acil durumlar için uğrayacağınız noktalar belirleyin.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İş Sıhhati ve Güvenliği Kısmı Öğretim Vazifelisi, Yol ve Trafik Güvenliği Danışmanı Özgür Şener, Ramazan Bayramı tatili için yola çıkanlara sürüş güvenliği hakkında teklif ve ihtarlarda bulundu.

9 günlük tatilde sürüş güvenliği …

Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olmasıyla birçok kişi tatile çıktı yahut çıkmaya hazırlanıyor. 

Bayram tatili için kendi aracıyla seyahat edecek vatandaşların sürüş güvenliği konusuna dikkat etmesi gerektiği ihtarında bulunan yol ve trafik güvenliği danışmanı Şener, “Tatilinizin aksamaması yahut daha üzücü bir hadise yaşamamanız için, seyahate çıkmandan evvel aracınızın periyodik bakımlarının tam olduğundan kesinlikle emin olun. Birinci yapılması gereken araç bakımını yaptırmak.” dedi.

“Kendinize mola yerleri planlayın”

Seyahate çıkmadan evvel kesinlikle en az 8 saat dinlenmek gerektiğini kaydeden Öğr. Gör. Özgür Şener, “Dinç bir bedenle seyahat etmek, seyir zevkiniz ve güvenliğiniz için çok değerli. Ayrıyeten seyahat öncesi gideceğiniz bölgenin trafik, hava durumunu ve yol çalışma üzere durumları evvelce denetim edin. Kendinize mola yerleri planlayın ve acil durumlar için uğrayacağınız noktalar belirleyin.” halinde de hatırlatmalarda bulundu.

“Araçta bulunan tüm yolcuların emniyet kemeri takmasını sağlayın”

Seyir öncesi aracın lastik, aydınlatma, yük emniyeti, yakıt üzere işlevlerinin denetim edilmesi gerektiğini de kaydeden Öğr. Gör. Özgür Şener, “Cam silecek suyu üzere eksiklerin tamamlandığından emin olun. Aracınızın ruhsat, ehliyet üzere dokümanlarını hazırda bulundurun. Emniyet kemeri takmak 1 saniyenizi almaz. Lakin takılmadığında acıları bir ömür uzunluğu unutulmaz. Araçta bulunan tüm yolcuların emniyet kemeri takmasını sağlayın. Bebekler ve çocuklar için uygun koltuk kullandığınızdan, çocuk koltuğunun araca, çocuğun da çocuk koltuğuna bağlı olduğundan emin olun.” ikazlarında bulundu.

Güneş, etraftaki araçları görmeyi zorlaştırır

Güneşin de şoförleri zorlayabileceğini ve inançlı sürüşü olumsuz etkileyebileceğini belirten Öğr. Gör. Özgür Şener, sürüş esnasında güneş artta ise çok dikkat edilmesi gerektiğini, aynalarda başka taşıtların sıkıntı görüleceğini yahut hiç görülmeyebileceğini, önde giden araçların da fren lambaları güç görüleceğini lisana getirdi.

Sürüş esnasında güneşin önde olduğu durumlarda da dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu vurgulayan Öğr. Gör. Özgür Şener, “Güneş ışıkları parlak bir yüzey oluşturarak görmeyi zorlaştırır. Etraftaki araçlar görme açısı içinde dahi olsalar fark edilemeyebilir. Kirli ön cam şoförün görüş yeteneğini çok olumsuz biçimde tesirler.” diye konuştu.

Güneşli havada sürüş güvenliğini sağlamanın püf noktaları

Öğr. Gör. Özgür Şener, görüş kalitesini sürüş boyunca en üst düzeyde olmasını sağlayacak güneş gözlüğü kullanmanın değerine değinerek, başka şoförlerin de güneşten olumsuz etkilenebileceğini bilerek aynaların daha sık denetim edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Karşıdan gelen araçlara direkt bakmayın, güneş yansıması gözlerinizi alabilir ve süreksiz körlük oluşturabilir.” diyen Şener, yolun ilerisi net halde görülmüyorsa suratın azaltılması gerektiğini söyledi. 

Hız artıkça tehlike de artıyor…

Trafik kurallarına uyulması konusuna da işaret eden Öğr. Gör. Özgür Şener, tüm araştırmaların ve kaza tahlillerinin sürat artıkça tehlikenin artacağını kanıtladığını, 500 kilometrelik bir yolda yapılacak 20 kilometrelik sürat artışının azamî 40 dakika kazandırdığını, muhtemel bir kaza halinde ölme riskini ise 6 kat artırdığını hatırlattı.

Öğr. Gör. Özgür Şener, 2 saatte bir, 15 dakikalık molalar verilmesinin gerekliliğine de işaret ederek, her yıl bayram haberlerinin kaza haberleriyle birleştiğini, bu bayram kurallara uyarak inançlı ve keyifli bir bayram geçirmenin mümkün olacağını söyledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bayram tatili kâbusunuz olmasın! 2 saatte bir, 15 dakikalık molalar verin!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir