Bir yüksek topuk meselesi… Yüksek topuklu ayakkabı ile işyerinde olan her kaza ‘iş kazası’ mı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bir yuksek topuk meselesi yuksek topuklu ayakkabi ile isyerinde olan her kaza is kazasi ZEaL7U61

Mevzuat kapsamında bir kıyafet yönetmeliği var olduğuna dikkat çeken uzmanlar, orada ‘sandalet giyilmez’ denildiği, topuklu ayakkabıyla ilgili rastgele bir kararın olmadığını söylüyor.

Kadınların topuğu kaç santimetre olursa olsun topuklu ayakkabı ile iş yerinde, iş saatleri içerisinde rastgele bir kaza yaşadığında bunun ‘iş kazası’ olarak tanımlandığını kaydeden İSG Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “İş yerinde rastgele bir nedenle, rastgele bir biçimde kaza geçirirseniz, bu iş kazasıdır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, iş yerinde topuklu ayakkabı ile düşme, yaralanma üzere durumların iş kazası olarak sayılıp sayılmayacağı konusunu kıymetlendirdi.

“İş yerinde olması, onun iş kazası olmasına delalettir…”

Bazı kuruluşların kendilerine nazaran belirledikleri kıyafet yönetmelikleri bulunduğu konusuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “İş kazası tarifi 2 tane kanunda geçer. Bizim mevzuatımız kapsamında bir tanesi 6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu, oburu de 5510 sayılı SGK kanunu. Uzun bir ismi var lakin kısaca olsun diye söyledim. Burada ikisi de şöyle başlar; ‘iş yerinde olan ve işin yürütümü nedeniyle olanlar’ der. SGK kanunu bunu biraz daha ayrıntılandırır lakin iş yerinde olması, onun iş kazası olmasına delalettir, öteki bir şey aramaya gerek yoktur.” dedi.

“Topuklu ayakkabıyla ilgili rastgele bir karar yok”

Topuklu ayakkabının kıyafet yönetmeliğine uygun olup olmadığı konusuna da açıklık getiren Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Mevzuat kapsamında bir kıyafet yönetmeliği var. Orada sandalet giyilmez diyor. Topuklu ayakkabıyla ilgili rastgele bir karar yok. Lakin olağan birtakım işlerde prezantabl gözüksün diye biraz topuklu ayakkabı giyilmesi tercih sebebi olabiliyor. Alışılmış işin iş sıhhati, vücut sıhhati, ortopedik açısından baktığınızda öteki problemlere yol açabilir.” diye bilgi verdi.

Yüksek topuklu ayakkabı ile işyerinde olan bir kaza ‘iş kazası’ mıdır?

Yüksek topuklu ayakkabı ile işyerinde olan bir kazanın ‘iş kazası’ olduğunu lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Benim de uzmanlık yaptığım bir davada asansöre binerken, koşarak asansöre yetişmek için kayan, ayağını kıran bir kişinin tazminatıyla ilgili durum vardı. İş yerinde olduğu sürece bu tip şeyler risk doğurur, risk doğurduğu için de iş kazasıdır. Münasebetiyle bununla ilgili riskleri bertaraf etmek lazım, buradaki kasvet topuklu ayakkabıdan çok topuğun yüksekliği olabilir.” dedi.

“Uçları sivri olan topuklar iş kazası riskini arttırıyor”

Erkeklerin de günlük hayatta 2-5.5 santim topuklu ayakkabılar giydiğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “Bunlar ortopedik ayak sıhhati için de yeterli lakin topuk yükseldikçe işin riski artıyor. Bir risk değerlendirmesi yapmak gerekebiliyor. Yani 3.5- 4 santimetreyi geçmeyen topuklar… Sorun yaratmayacak topluluklar… Uçları sivri olan topuklar iş kazası riskini arttırıyor.” formunda konuştu.

“İşyerinde kaymayan yer olması gerekir, topuklu ayakkabı giyilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, kadınların topuğu kaç santimetre olursa olsun topuklu ayakkabı ile iş yerinde, iş saatleri içerisinde rastgele bir kaza yaşadığında bunun iş kazası olarak tanımlandığını kaydederek, “İş yerinde rastgele bir nedenle, rastgele bir biçimde kaza geçirirseniz, bu iş kazasıdır. Bunun nedeni topuklu ayakkabıysa topuklu ayakkabıdır. Topuklu ayakkabı buna daha fazla risk yaratır, ihtimal sayısını arttırır. Hasebiyle biz onunla ilgili iş değerlendirmesi yaptığımızda, bir kaymayan yer olması gerekir ki topuklu ayakkabı giyilebilir. Genelde gördüğümüz ortamlar, otelden örnek vereyim, yerler pırıl pırıl, cilalanmış mermerler oluyor. Burada zati kaygan bir yer var, bir de topuklu ayakkabı giyince risk artıyor. Hasebiyle topuklu ayakkabı giymeyen biri de kayıp düşer, ayağını kırarsa bu da iş kazasıdır lakin topuklu ayakkabı giymek bu riski değerli ölçüde arttırır.” dedi.

“İş yerinde olan her kaza iş kazasıdır”

Bir iş yerinin topuklu ayakkabı giymenin sonunu koyabileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, “5-6 santimi geçmesin denebilir. Zira iş sıhhati güvenliği açısından risk doğurur. Biz birtakım iş yerlerinde çalışırken çalışanlara iş güvenliğiyle ilgili ferdî kullanıcı donanım bazında ayakkabı veriyoruz. Örneğin inşaatta çelik burun ayakkabı giyilir, elektrikçi ise 6 kalın izolasyonlu elektriği geçirmeyen ayakkabı verilir. Artık olağan bir resepsiyoniste yahut spikere topuklu ayakkabı giy deniliyorsa bunun riskini ölçmek, kıymetlendirmek gerekir. Şayet yerimiz kaygan değilse, düşme ihtimali biraz azsa, tahminen 6 santim, 7 santim olabilir. Yönetmeliklerde, kaza riski azaltılmış olur. Yoksa iş yerinde olan her kaza iş kazasıdır.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bir yüksek topuk meselesi… Yüksek topuklu ayakkabı ile işyerinde olan her kaza ‘iş kazası’ mı?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir