1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Bu proje ile onkoloji hemşirelerinin manevi bakım yeterlilikleri artırılacak

Bu proje ile onkoloji hemşirelerinin manevi bakım yeterlilikleri artırılacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

bu proje ile onkoloji hemsirelerinin manevi bakim yeterlilikleri artirilacak 0 hw7tTfR9
Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Halk Sıhhati Hemşireliği Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şafak Dağhan’ın yürütücülüğünü yaptığı “Onkoloji Hemşirelerinin Manevi Bakım Yeterliliğinin Artırılmasına Yönelik ‘Web Tabanlı Manevi Bakımı Güçlendirme Programı’nın Geliştirilmesi ve Aktifliğinin Değerlendirilmesi” başlıklı proje TÜBİTAK  1002-A Süratli Dayanak Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Proje takımını makamında ağırlayarak, çalışmalarında muvaffakiyetler dileyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemizin bilim insanları, topluma katkı misyonumuz doğrultusunda, birey ve toplum sıhhatine yönelik kıymetli çalışmalara imza atmaya devam ediyorlar. Farklı yükseköğretim kurumlarında vazife yapan disiplinlerarası bilim takımımız,  çağın hastalığı olarak bilenen kanserin tedavi sürecinde vazife alan, sıhhat profesyonellerinden, onkoloji hemşirelerine yönelik web tabanlı manevi bakımı güçlendirme programının geliştirilmesine ve manevi bakım yeterliliğine tesirini değerlendirecekler. Çok değerli ve manalı bulduğum bu projenin yürütücülüğünü yapan Prof. Dr. Şafak Dağhan hocamıza ve projeye araştırmacı olarak katkı veren bilim grubuna teşekkür ediyorum” dedi.

    “Proje, üç üniversitede vazife yapan onkoloji hemşireler ile  yürütülecek”

         Araştırmanın ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Şafak Dağhan, “Projenin emeli onkoloji hemşirelerine yönelik ‘web tabanlı manevi bakımı güçlendirme programı’nın geliştirilmesi ve programın onkoloji hemşirelerinin manevi bakım algısına, manevi bakım yeterliliğine ve manevi uygulamalarına tesirinin değerlendirilmesidir. Bir yıl sürecek olan bu proje, İzmir’de bulunan üç üniversite hastanesinde, onkoloji hastalarına bakım veren hemşireler ile  yürütülecektir. Proje sonucunda; hemşirelik mesleğinde hizmet içi uygulamalara entegre edilebilecek ve Web dayanaklı olmasıyla kolay kolay erişilebilecek bir yapıda olan hemşirelikte manevi bakımı güçlendirme programı elde edileceği, hemşire iş gücü niteliği artırılarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunulacağı ve onkoloji hastalarının ömürlerine olumlu yansımaları olacağı öngörülmektedir” dedi.

Faklı üniversitelerden multidisipliner proje ekibi

Yürütücülüğü Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi  Prof. Dr. Şafak Dağhan’ın yaptığı projede; EÜ Hemşirelik Fakültesi Halk Sıhhati Hemşireliği Anabilim Kolu öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Kalkım, EÜ Tıp Fakültesi Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. İtina Önen Sertöz,  EÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Kısmı öğretim üyesi  Doç. Dr. Alev Ateş Çobanoğlu, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Medine Yılmaz ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tülay Sağkal Midilli  araştırmacı olarak misyon alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bu proje ile onkoloji hemşirelerinin manevi bakım yeterlilikleri artırılacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir