Büyükşehir’den 60.Kütüphane Haftası Aktiflikleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

buyuksehirden 60kutuphane haftasi aktiflikleri 0 lUyY9yvn
Muğla Büyükşehir Belediyesi 60. Kütüphane Haftası kutlamalarına Knidos Antik Kenti Gezisi ile başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneleri bünyesinde kurulan Kitap Kulübü ve Tiyatro Okumaları Kulübü üyeleri 60. Kütüphane Haftası kutlamaları kapsamında Knidos Antik Kentine ziyarette bulundu. Datça ilçesinde bulunan Knidos Antik Kenti’nin tarihî geçmişini ve bugünkü hafriyat çalışmaları hakkında Knidos, Burgaz, Emecik Apollon Kutsal Alanı Hafriyat ve Araştırmaları Lideri Prof Dr. Ertekin Mustafa Doksanaltı ile arkeolog Yağmur Meydan ve Fatma Bozdağ tarafından Kitap Kulübü ve Tiyatro Okumaları Kulübü üyeleri bilgilendirildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Haftası kapsamında bir dizi aktiflik düzenliyor. Knidos Antik Gezisi ile başlayan kutlamalar Kütüphane ziyaretleri ve Müellif Mehmet Atilla ile Kütüphane Haftası Müellif Buluşması” ile devam edecek. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Kütüphane Haftası kutlamalarına Knidos Antik Kenti Gezisi ile başladı. Kitap Kulübü ve Tiyatro Okumaları Kulübü üyelerine Knidos Antik Kenti içerisinde bulunan küçük tiyatroda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Bilgi ve Evrak İdaresi Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Akkaya tarafından “Kütüphanelerde Sürdürülebilirlik ve Savunuculuk” başlıklı sunum yapıldı. 

Prof. Dr. Mehmet Ali Akkaya “Bugün kütüphanecilik paydaşlarına düşen asıl sorumluluk hizmetlerin sürdürülebilirliğini sağlamaktır”

Prof. Dr. Mehmet Ali Akkaya; “Tarihin en eski mesleklerinden biri olan kütüphanecilik ve kütüphaneler, bir yandan kesimi oldukları toplumların belleği olurken, öbür yandan da o toplumun hayatı farkına vararak yaşamalarının ve dünyanın ortak kültür iklimine kalıcı izler bırakabilmenin en değerli kolaylaştırıcıları olagelmişlerdir. Geçmişten bugüne kütüphanelerin bu sorumlulukları yerine getirebilmelerinin ön şartı ise hizmet verdikleri toplumla bütünleşebilmeleri ve o toplumun bilgiye dayalı ihtiyaçlarını gerçek gözlemlemeleridir. Bu marifet, günümüzde her cinsten kurum ve kuruluşun işleyişinde asıl gaye olarak gösterilen “toplum temellilik” anlayışının da kaynağını oluşturmaktadır. Dünyayı manaya ve ona hükümran olma uğraşı üzerine şurası olan insanlık tarihinde bu iki dileğin maharetli bir biçimde organize edilebildiği az coğrafyalardan biri olan Anadolu, bu yanıyla kütüphanecilik tarihi ve tesirli kütüphane hizmetleri cihanında de ayrıcalıklı bir yere sahiptir. 60. Kütüphane Haftasının teması olarak belirlenen “Kütüphanelerde Sürdürülebilirlik ve Savunuculuk”, temelde kütüphanelerin binlerce yıllık geçmişi olan klasik kullanıcı ve hizmet anlayışının sonlarını işaret etmektedir. Bugün kütüphanecilik paydaşlarına düşen asıl sorumluluk, kelam konusu yaklaşımın hem kütüphanelerin ve sundukları bilgi hizmetlerinin sürdürülebilir olabilmesi hem de bu hizmetlerin bireyin öncelikli ihtiyaç alanında kalabilmesinin fakat toplum temelli hizmet anlayışıyla mümkün olduğu gerçeğinin savunuculuğunu yapmaktır. Yüksek iştirak ve ağır ilgiyle gerçekleştirilen bu aktiflik, kütüphane paydaşları ve toplumda yarattığı farkındalık ölçeğinde hedefine ulaşmış olacaktır.” dedi. 

“Yazar Mehmet Atilla İle Kütüphane Haftası Müellif Buluşması” Aktifliği 29 Mart’ta

Prof Dr. Mehmet Ali Akkaya’nın iştiraki ile başlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi 60. Kütüphane Haftası Kutlamaları hafta boyunca kütüphane ziyaretleri ve etkinliklerle devam edecek.  Kütüphane Haftası aktiflikleri “Yazar Mehmet Atilla ile Kütüphane Haftası Muharrir Buluşması” ile tamamlanacak. Kütüphane haftası münasebetiyle hafta boyunca okullardan öğretmenleriyle birlikte çocuk kütüphanesi ve genel kütüphaneye çocuklar ve gençler ziyarette bulunuyor. Çocuklar birer saatlik Kütüphane haftasına yönelik kıssa okuma üzere atölyeler gerçekleştiriyor. Kütüphane Haftası kapsamında Türkan Saylan Çağdaş Ömür Merkezi kütüphanelerine 1200 öğrenci için rezervasyon yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Büyükşehir’den 60.Kütüphane Haftası Aktiflikleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir