1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çağdaş Çağda Sıhhati Etkileyen 13 Hata!

Çağdaş Çağda Sıhhati Etkileyen 13 Hata!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cagdas cagda sihhati etkileyen 13 hata 0 Rfq7acyd
Fonksiyonel Tıp çalışmaları yürütenAcıbadem Fulya Hastanesi Uzmanı Dr. Aynur Ketene, hastalıklara yol açan temel nedenlerin ortasında; ömür üslubu, beslenme, antrenman, uyku ve toksin maruziyetlerinin değerli bir yer tuttuğunu vurgulayarak “Son yüzyılda beslenmenin değişmesi, hareketsizlik, toksin maruziyetlerinin artması kronik enflamatuar hastalıkların artmasına neden olmuştur” diyor. Dr. Aynur Ketene modern çağda sıhhati etkileyen 13 yanılgıyı anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

Sağlıksız beslenme

Hazır, katkı unsurlu, paketli, sağlıklı liflerden ve yağlardan yoksul beslenme bedenin işleyişi için gerekli besin öğelerinin bedene alınmasını engelleyerek bedenin işleyişini bozuyor. Yapılan bilimsel araştırmalar; uzun süren vitamin- mineral üzere mikrobesinler eksikliğinin ruh-zihin-beden alakasını bozarak hastalıkları davet ettiğini gösteriyor. Dr. Aynur Ketene; liften güçlü mevsim zerzevat ve meyvelerin, Omega 3, zeytinyağı üzere sağlıklı yağların, yoğurt, turşu ve sirke üzere fermente besinlerin beslenmeye dahil edilmesinin kıymetini vurguluyor

Yetersiz su tüketimi

Vücut sıhhati için gerekli günlük sıvı tüketimi herkes için tıpkı değil. Kişi kilosunu 30-40 ml ile çarparak günde alması gereken sıvı ölçüsünü hesaplayabilir. Her gün kâfi sıvı alımının sağlanmasına ve bunun birçoklarının su ile karşılanmasına ihtimam göstermek çok değerli. Çünkü kâfi su tüketimi hücrelerin işleyişi ve toksinlerin atılabilmesi için de kural. Şekerli içecekler su yerine geçmeyip bilakis bedene ziyan veriyor.

Pet şişeden su içmeyin

Fonksiyonel Tıp çalışmaları yürüten Dr. Aynur Ketene “Hormon bozucu içeren plastik şişelerden su içilmesi uzun vadede adet düzensizliklerine, erken ergenliğe, erkeklerde jinekomastiye (meme büyümesi) sebep olabileceğinden cam şişeden su içilmeli, plastikten kaçınılmalıdır. Bilhassa yaz aylarında sıcak ortamda plastiklerden daha çok xenestrogen salınımı artar. Strech sinemaların sıcak yemeklerin üstüne kapatılmamasına dikkat edilmelidir” diyor. 

Hareketsiz yaşam

Yapılan araştırmalar antrenmanın; doku oksijenizasyonunu sağlayarak, hudut sistemini desteklediğini, endojen ve endorfin düzeyini olumlu etkileyerek gerilime ve depresyona karşı koruduğunu, kaslarda güç üretiminden sorumlu mitokondri sayısını artırdığını gösteriyor. Bu nedenle günlük en az 30-60 dakika tempolu yürümek, haftada 2-3 gün kas çalıştıracak formda fitness yapmak ve kas esnekliği için yoga- platesten faydanlanmak değerli.  

Aşırı çay-kahve içilmesi

Çay ve kahveyi günlük bir-iki fincandan fazla tüketmemeye itina gösterin. Çok tüketim, kafeinin uyarıcı tesiri nedeniyle gerilimin artmasına neden olurken, diüretik tesir nedeniyle idrara sık çıkılmasına, bu sırada da fazlaca magnezyum atılımına neden oluyor. Bu da vücudun işleyişini olumsuz etkiliyor.  

Gün ışığından faydalanmamak

Gün ışığı bedenimizde memnunluk ve uykuyu düzenleyen serotonin ve melatonin hormonunun salınımını destekliyor. Öğle dik ışıkta UVB ışınlarının hakim olduğu saatlerde kısa vadeli güneşlenmek D vitamini üretimine katkı sağlıyor.  

Stresi yönetememek

Yapılan bilimsel çalışmalar; çok gerilimin bedenin biyokimyasal ve hormonal işleyişini bozarak kronik hastalık gelişmesine neden olduğunu ortaya koyuyor. İşlevsel Tıp çalışmaları yürüten Dr. Aynur Ketene “Stresi yok edemeyiz, üstelik az ölçüde ve yönetilebilen gerilimin yararları da vardır. Fakat aşırısından kaçınmak, gerekirse gerilimi yönetmek için uzman dayanağı almak gereklidir. Gerilimi yönetmede nefes idmanları, tabiatta yürüyüş, yoga, meditasyon üzere parasempatik hudut sistemini destekleyecek uygulamalar değerli rol oynamaktadır” diyor.  

Yetersiz ve kalitesiz uyku

Geç saatlere kadar televizyon karşısında uyanık kalmak, gürültülü ve sesli ortamda uyumak melatonin ve büyüme hormonu salınımını olumsuz etkiliyor. Melatonin en güçlü antioksidan hormonu olduğundan kaliteli ve kâfi uykuya çok değer vermek, kesinlikle en geç 23.00’da yatakta olmak ve en az 8 saat deliksiz uyumak büyük yarar sağlıyor.

Toksin maruziyetleri

Dr. Ketene “Pestisidler, xenoöstrojen denilen hormon bozucular (plastik şişeler, kozmetik ürünler) radyasyon, egzos, hava kirliliği, sigara, alkol, içme sularındaki klor ve ağır metaller, yüzme havuzları toksin kaynakları ortasında sayılabilir. Toksinlerden uzaklaşmak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Detoksifikasyondan sorumlu karaciğer işlevleri desteklenmeli, kabızlık önlenmeli, kâfi su tüketimine dikkat edilmeli, pak havada yürüyüş yapılmalıdır” diyor. 

Bağırsak flora sıhhatinin desteklenmemesi

Bağırsak flora sıhhati bozuk olduğunda besinlerin sindirim ve emiliminde problemler yaşandığını vurgulayan Dr. Ketene sözlerine şöyle devam ediyor: “Hücrelere düzgün çalışabilmesi için kâfi besin ulaştırılamaz. Uzun vadeli besin eksiklikleri ruhsal ve fizyolojik sıhhat sorunlarına yol açar. Bağırsaklar ve beyin enterik hudut sistemi yoluyla daima irtibat halindedir. Memnunluk hormonu serotonin de büyük kısmı bağırsaklarda üretilir. Bu nedenle faydalı bağırsak bakterilerimizi desteklemek için lif oranı güçlü bol zerzevat tüketmek, turşu, yoğurt, sirke üzere fermente besinleri sofralarımızdan eksik etmemek gerekiyor.”  

Uzun vadeli mide esirgeyici ilaç kullanmak

Sık kullanılan ve mide gözetici olarak isimlendirilen ilaçların uzun periyodik kullanımı; mide asit seviyesini azaltıp besinlerin sindirim ve emilimini bozarak bedende mikro ve makrobesin eksikliklerine yol açıyor. Beslenme şekli düzeltildiğinde ise bu ilaçlara muhtaçlık azalıyor. 

Sağlık denetimlerini ihmal etmek

“Hastalıklar ortaya çıkmadan gerekli tedbirleri almak, hastalıkları tedavi etmekten daha kolaydır” diyen Dr. Aynur Ketene, özellikle bayanların yıllık jinekolojik muayene, smear ve göğüs denetimlerini ihmal etmemeleri gerektiğini vurguluyor. 

Sosyal hayattan kopmak

Dr. Aynur Ketene, özellikle toplumumuzda ilerleyen yaş ile birlikte işitsel meseleler ve kronik hastalıklar derken toplumsal hayattan uzaklaşmanın çok sık görüldüğünü belirterek, anti-sosyal ömür stilinin ruhsal ve fizikî sıhhati olumsuz etkilediğini söylüyor. Dr. Ketene “Evrimsel sürece baktığımızda insanoğlu tek başına yaşamamıştır ve toplumsal hayattan farklı kalmayı tolere edemez. Bunun bedende oluşturacağı kronik gerilim vücudun biyokimyasal ve hormonal işleyişini bozarak psikosomatik denilen hastalıklara yol açarabilir. Bu nedenle her vakit toplumsal hayatın içerisinde olmaya değer vermek ruhsal ve fizikî sıhhatimizi da olumlu etkileyecektir” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çağdaş Çağda Sıhhati Etkileyen 13 Hata!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir