1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Doğal taş dalının Çin bayramı başladı

Doğal taş dalının Çin bayramı başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dogal tas dalinin cin bayrami basladi 0 UClXqViX
Kabe’den Beyaz Saraya, dünyanın en kıymetli havalimanlarından Hollwood yıldızlarının malikanelerine itibarlı yapılara bedel katan, doğal taş dalında dünyanın üçüncü büyük ihracatçısı olan Türkiye, 2023 yılında en büyük ihraç pazarı olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na 88 firmayla çıkarma yaptı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin Türkiye Ulusal İştirak Organizasyonu’nu yaptığı Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye, milletlerarası iştirakte dünya başkanı pozisyonunda.

Türk doğal taş kesimi Xiamen’de dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılara, mimarlara, müteahhitlere, endüstriyel tasarımcılara 150 çeşit, 650 renk zenginliğine sahip olan, her periyot moda olan doğal taşları sergiliyor.

Alimoğlu; “2024 yılında daralmayı durdurduk ihracatta artışa geçtik”

Küresel iktisatta yaşanan resesyon nedeniyle 2023 yılında Türk doğal taş dalının ihracatının yüzde 8’lik daralma yaşadığını, 2 milyar 96 milyon dolardan 1 milyar 936 milyon dolara gerilediğini aktaran Ege Maden İhracatçıları Birliği Lideri İbrahim Alimoğlu, ihracattaki berbat gidişi durdurmak ve tekrar artışa geçmek için 2024 yılının birinci çeyreğinde dördüncü milletlerarası pazarlama aktifliğine imza attıklarını, 2024 yılının birinci iki aylık diliminde ihracatta artışa geçtiklerini kaydetti.

“Ocak ayında Suudi Arabistan’a sektörel ticaret heyeti tertibiyle 2024 yılına giriş yaptık” diyen Alimoğlu, “Suudi Arabistan’dan sonra 6-8 Şubat 2024 tarihleri ortasında Londra Business Design Center’da “Surface Design Show Fuarı”na katıldık. İngiltere’de mimarlar, iç mimarlar, endüstriyel tasarımcılarla ve İngiltere’de mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım okuyan Türk öğrencilerle güçlü bağlar kurduk. Yıllık 1,5 milyar dolarlık doğal taş ithal eden Güney Kore’de düzenlenen Korea Build Week 2024 KINTEX Fuarı’na 10 firmayla katılarak hoş iş birliklerinin kapısını açtık. Güney Kore Memleketler arası Müteahhitler Birliği, Kore Doğal Taş Birliği, Kore İthalatçılar Birliği ile çok verimli toplantılar yaptık. Güney Kore pazarında çaldığımız maya tuttu. Doğal taş kesiminde 2024 yılında ihracatta 2 milyar 100 milyon doları aşmayı hedefliyoruz. Bu maksada Xiamen Fuarı’nda bir adım daha yaklaştık. Bayram sonrasında İzmir MARBLE Fuarı’nda ticari ilişkilerimize bir halka daha ekleyeceğiz” formunda konuştu. 

Doğal taş kesiminde dünyanın en büyük buluşma noktası olan Xiamen Fuarı’nda Türkiye Pavyonunun açılışını Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Guanco Başkonsolosu Kaan Başkurt, Guanco Ticaret Ateşesi Şerife Yıldırım Demirel ve Ege Maden İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lider Yardımcısı İbrahim Altınpınar gerçekleştirdi. 

Çin’e 1 milyar dolar ihracat yaptığımız vakitlere dönmek istiyoruz

Türk doğal taş kesiminin Çin’e doğal taş ihracatının 2010’lu yıllarda 1 milyar dolar düzeyine ulaştığını, sonraki yıllarda Çin ekonomisindeki sakinlik ve pandemi nedeniyle ihracat sayılarının 2022 yılında 418 milyon dolara kadar gerilediğini aktaran Ege Maden İhracatçıları Birliği Lider Yardımcısı İbrahim Altınpınar, 2023 yılında Çin’e ihracatlarının tekrar artışa geçtiğini ve 432 milyon dolara ulaştığını, Çin’in tekrar en fazla ihracat yaptıkları ülke pozisyonuna yükseldiğini, Çin pazarında eski parlak devirlerine dönme dileğinde olduklarını tabir etti. 

Altınpınar; “2028 yılı ihracat maksadımız 3,5 milyar dolar”

Çin pazarının blok talebi yanında son yıllarda işlenmiş eser talep eder hale geldiğini vurgulayan Altınpınar, “Xiamen Fuarı doğal taş kesiminde dünyanın vitrini pozisyonunda. Dünya’nın dört bir tarafından gelen ithalatçılara taleplerine nazaran doğal taş tedarik edecek yetkinlikteyiz. Buraya dünyanın taleplerini toplamaya, ihracatımızı artırmaya geldik. Fuarın birinci günü ithalatçıların ilgisi 2024 ve sonrası için umutlarımızı artırdı. 2028 yılı sonunda Türk doğal taş dalı olarak ihracatta 3-3,5 milyar dolar düzeyine ulaşmayı hedefliyoruz” halinde konuştu. 

Çin’in Xiamen kentinde 16-19 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenen 24. Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda Ege Maden İhracatçıları Birliği Ulusal İştirak Tertibiyle 56 firma yer alırken, ferdî katılan Türk firması sayısı 32 oldu. 

Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2024 yılının ocak-şubat periyodunda yüzde 5’lik artışla 269 milyon dolardan 274 milyon dolara ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri 64 milyon dolarlık meblağla doğal taş ihracatında tekrar tepeye çıkarken, Çin Halk Cumhuriyeti’ne olan doğal taş ihracatı yüzde 5’lik artışla 51,5 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin doğal taş ihracatında üçüncü Pazar ise; 19,5 milyon dolarlık ihracatla Suudi Arabistan oldu. Bu ülkeleri 17,5 milyar dolarlık ihracatla Irak, 14,6 milyon dolarla Fransa, 11,5 milyon dolarla İsrail, 10,5 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri, 10 milyon dolarla Avustralya, 9 milyon dolarla Hindistan ve 6 milyon dolarla Almanya takip etti. Türkiye’nin doğal taş ihracat ettiği ülke sayısı 144 oldu. 

Çin dünya doğal taş ticaretinden 9 milyar dolar hisse alırken, Xiamen Çin doğal taş ticaretinin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor. 

Ege Maden İhracatçıları Birliği Xiamen’de tamamlamış olduğu AB Projesinin dijital çıktısı olan VR Gözlüklü İş Sıhhati ve Güvenliği Eğitim Simülasyonunun tanıtımı da Çince olarak gerçekleştiriliyor. 

Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na; Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri de info stand ile iştirak sağlıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Doğal taş dalının Çin bayramı başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir