1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Dünyaca Ünlü Antika Halı Koleksiyonerleri İstanbul’da Buluşacak

Dünyaca Ünlü Antika Halı Koleksiyonerleri İstanbul’da Buluşacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dunyaca unlu antika hali koleksiyonerleri istanbulda bulusacak 0

İstanbul, bu yıl 15’incisi düzenlenecek Memleketler arası Doğu Halıları Konferansı’na (International Conference on Oriental Carpets – ICOC) mesken sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB)’in tertibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın takviyeleriyle 6-9 Haziran tarihleri ortasında The Marmara Taksim’de gerçekleşecek konferans ve fuara dünyaca ünlü halı, kilim, dokuma uzmanları, sanat tarihçileri, akademisyenler ve koleksiyonerler katılacak. Konferans kapsamında değer biçilmez bedeldeki halı, kilim ve dokumalardan oluşan stantlar de ziyaretçilerle buluşacak.

Diler: “ICOC Istanbul, halı ülkesi Türkiye için değerli bir fırsat”

Türkiye’deki tertibi üstlenen İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB)’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hayri Diler, ICOC’un pandemiden sonra düzenlediği birinci aktiflik için İstanbul’u seçmesinden büyük memnunluk duyduklarını belirterek “Bu seçimde, Türkiye’nin bir halı ülkesi olması, müze koleksiyonlarının ihtişamı, kültürel ve gastronomik zenginliği de değerli bir rol oynuyor kuşkusuz” dedi. 

Türk halı kesiminin şubat ayında, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 98.2’lik bir artış gerçekleştirdiğini belirten Diler, halı ve kilimlerin de tıpkı fotoğraf ve heykel üzere birer sanat yapıtı olduğunun altını çizdi. ICOC tertibinin, bu alandaki en kıymetli etkinliklerden olduğunu belirten Diler, kelamlarını şöyle sürdürdü: “ICOC Istanbul, bütün dünyaya halı, kilim ve dokuma sanatının ana yurdunun Anadolu olduğunu bir kere daha göstermemiz ve klâsik sanatımızı geleceğe aktarmak için büyük bir fırsat.” 

Oruç: “Bu milletlerarası dorukta birinci kez dokuma geleneğinin geleceğini konuşacağız”

İHİB Yönetim Kurulu Üyesi ve ICOC Istanbul Yerel Komite Başkanı Serra Oruç ise, ICOC’un birinci kere geleceğe de bakacağının altını çizerek şunları söyledi: “Dört yılda bir düzenlenen uluslarası konferansın emeli; koleksiyonerlik şuurunu geliştirmek, halı ve kilimlerin birer kültür ve sanat yapıtı olduğunu ortaya koymak. İstanbul’da yapılacak buluşmada birinci defa, geçmişten geleceğe bir vakit çizgisi benimseyerek yeni bir pencere aralamayı hedefliyoruz. Dokuma geleneğinin geleceğini konuşmak istiyoruz. Konferans bildirilerinin temel noktası dokuma geleneğinin geleceği olacak. Bu nedenle iki gün sürecek konferansın temaları, ‘Doğu Halıları Etütleri 2024’, ‘Halı Dokumacılığı ve Koleksiyonculuğun Geçmişi ve Geleceği’, ‘Tarihi Halılar ve Tekstiller’, ‘Çağdaş Sanat, Tasarım ve Yeni Üretim’ olarak belirlendi. Maksat, bu alanda eğitim gören öğrencilerin de motive edilmesi.”

Halı, kilim koleksiyonerlerinin, uzmanların ve akademisyenlerin iştirakiyle gerçekleşecek ICOC Istanbul konferansının açılış konuşmasını, İslami Sanatlar ve Ortadoğu Tarihi uzmanı Prof. Walter Denny yapacak. The Marmara Taksim’de gerçekleşecek konferansta, dünyanın pek çok ülkesinden uzmanlar halı, kilim ve dokuma bahislerindeki özgün araştırmalarını sunacak. 

Konferans müddetince The Marmara’da gerçekleşecek Antika Halı Fuarı’nda, Kuzey Afrika, Anadolu, Orta Asya, İran, Kafkasya, Hindistan, Tibet ve Uzak Doğu’dan halılar, göçebe, konar göçer ve mahallî dokumalar ile düz dokuma örnekleri dahil, klâsik halılar yer alacak. 

Sarayda antik halı, galeride yeni dokuma

Türkiye’de birinci kere 2007 yılında yeniden İstanbul’da yapılan ve antika halı tutkunlarıyla koleksiyonerler ortasında büyük yankı uyandıran Memleketler arası Doğu Halıları Konferansı (ICOC)’un bu yılki programında, konferans ve fuarın yanı sıra Türk İslam Yapıtları Müzesi, Topkapı Sarayı ve Tophane-i Amire’de düzenlenecek ana stantlar ile, İstanbul’un farklı müze ve galerilerinde açılacak, özel koleksiyonlardan ve yeni sanat çalışmalarından oluşan paralel stantlar yer alıyor. 

Envanterinde 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar geniş bir vakit dilimi ve güçlü bir coğrafyadan eserler bulunduran Türk İslam Yapıtları Müzesi koleksiyonundan seçilen 45 yapıtın yer alacağı standın hazırlıkları devam ediyor. Bu yapıtların 9’unun onarımı yapılarak tekrar hayata kazandırılacak olması, müzenin kültürel devamlılıktaki misyonuna katkı sağlayacak. Çoğunluğu daha evvel görülmemiş ve yayınlanmamış yapıtlardan yola çıkarak yapılan seçkinin, halı uzmanlarına ve meraklılarına yeni bir diyalog alanı sunması hedefleniyor. 

Topkapı Sarayı, bilhassa dokumacılık ve porselen manasında dünyanın en pahalı koleksiyonuna sahip. 

16. yüzyıldan itibaren kimliğine kavuşan saray halılarının üretimi bugün de Ulusal Saraylar Hereke fabrikasında devam ediyor. ICOC kapsamında Dolmabahçe salonunda düzenlenecek stantta, saray koleksiyonlarından halı ve dokumalar birinci kez bu tarih çizgisinde gösterime sunulacak. ICOC iştirakçileri Topkapı Sarayı’nda, özel merasimlerde giyilen kaftanların ve tılsımlı gömleklerin yer aldığı “Elbise-i Hümayun” standını de ziyaret edecek. 

Tophane-i Amire’deki stant ise özel koleksiyonlardan derlenen kilim ve nesnelerden oluşuyor. Türkiye’de özel koleksiyonların halı ve kilime verdiği kıymeti yansıtması ve yeni koleksiyonerleri teşvik etmesi manasında değerli bir rol üstlenen bu stantta, ortalarında Ali İstek Tuna, Işıl Akbaygil, Peter Scholten, Thomas Herr, Tim Hayes ve Ziya Bozoğlu’nun yer aldığı pek çok koleksiyonerden ödünç alınan eserler görülebilecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dünyaca Ünlü Antika Halı Koleksiyonerleri İstanbul’da Buluşacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir