1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu demir ve demirdışı metaller ihracatçılarının 2024 yılı ihracat gayesi 2,2 milyar dolar

Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu demir ve demirdışı metaller ihracatçılarının 2024 yılı ihracat gayesi 2,2 milyar dolar

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ege bolgesinin ihracat sampiyonu demir ve demirdisi metaller ihracatcilarinin 2024 yili ihracat gayesi 22 OQjgUyFH

Yüksek enflasyon kaynaklı güç, hammadde ve personellik maliyetlerindeki artışlara rağmen döviz kurlarının enflasyon oranında artmaması sebebiyle Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu; Egeli demir-çelik ihracatçıları, 2024 yılı ihracat maksatlarını, 2023 yılında gerçekleştirdikleri 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracatın 315 milyon dolar aşağısına çekerek 2 milyar 200 milyon dolar maksat belirlediler.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin, 2023 yılı mali genel konsey toplantısında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı ve Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Yalçın Ertan, yüksek güç maliyetleri, kur baskısı ve yüksek girdi maliyetleri sebebi ile 2024 yılı ihracat maksatlarını 2,2 milyar USD olarak belirlediklerini paylaştı.

Başkan Ertan, “Bu gayeye ulaşmak, bölümünün rekabet gücünün artırılmasına dayanak olmak maksadıyla, dünya gündemini epeyce yer bulan ve bilhassa demir-çelik ve demirdışı metaller kesimleri için çok büyük kıymet taşıyan “Yeşil Mutabakat ve Sürdürülebilirlik” mevzularında çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sonda Karbon Düzenleme Sistemi geçiş devri olan 2023-2026 yılları ortasında üye firmalarımızı elimizden geldiğince finansal yükümlülüklerin hayata geçeceği 2026 yılına hazırlamayı kendimize vazife edindik. Kesimimizde yer alan 15 firmayla Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenen URGE projemizi bu yıl da yürütmeye devam ediyoruz. Projemiz ile iştirakçi firmalarımıza kurumsal karbon ayak izi hesaplanması eğitimi ve danışmanlığı, güç verimliliği eğitimi ve danışmanlığı, sürdürülebilirlik raporu hazırlama eğitimi, sürdürülebilir finansmana erişim eğitimi üzere eğitim, danışmanlık, yurtdışı fuar ziyareti tertipleri ile dayanak olmaya çalışıyoruz. Almanya’da gerçekleşen Green Steel World Fuarı ve konferansına da kıymetli bir ziyaret gerçekleştirerek sektörel gelişmeleri takip etme fırsatı bulduk. İtalya’da 2 yılda bir gerçekleşen Made in Steel fuarına gerçekleştirdiğimiz ziyaret ile sürdürülebilirlik konusunun demir çelik dalının gelişiminde ne kadar değerli bir yer tuttuğuna şahit olduk” halinde konuştu.

2023 yılında maksadımızı 10 ayda yakalamıştık

“Gurur ve coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. Yılı için 2,2 milyar dolar ihracat gayesi belirlemiştik” diye konuşan Ertan kelamlarını şöyle sürdürdü; “Bu maksada Kasım ayı başında ulaştık. 2023 yılını, 2022 yılına nazaran yüzde 2’lik azalışla 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracatla kapattık. 2023 yılında Türkiye genelinde yüksek enflasyon kaynaklı; güç, hammadde ve personellik maliyetlerindeki artış ve döviz kurlarının enflasyon sayılarının gerisinde kalması nedeniyle çelik ve demirdışı metaller ihracatında 7 milyar dolarlık bir kayıp yaşanmışken, Ege Bölgemizin daha başarılı bir performans ortaya koyması, müspet ayrışmasını görmek hem sevindirici hem de katma pahalı eserlerin üretimi yapan firmaların bölgemizde yer alması bakımından gurur verici. 2024 yılında da bu güçlü tarafımıza güveniyoruz.”

Enerji fiyatları ithalatı artırıyor

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin, Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda düzenlenen, 2023 yılı mali genel konsey toplantısında konuşan Lider Ertan, “Ülkemiz ihracatı için demir, çelik ve demirdışı metaller bölümlerinin yüksek ehemmiyeti de hepimizin malumu. Her ne kadar bölümümüz 2023 yılında da en çok ihracat yapan kesimler ortasında yer alsa da gerek savaşlar gerek resesyon gerekse enflasyon ve karşı ülkelerin muhafazacı tedbirleri nedeniyle rekabetçiliğimizin zayıflamış olduğu son 2 yıldır güç bir süreçten geçmekte olunduğunu yaşayarak görüyoruz. Türkiye’nin güç ve hammadde gereksiniminin büyük bir kısmını dışarıdan karşılaması, milletlerarası güç fiyatlarındaki değişikliklere hassas olmasına neden olurken, ülkemizdeki güç fiyatlarının Uzakdoğu ve Avrupa’ya nazaran yüksek seyretmesi bilhassa en büyük maliyeti güç olan bölümümüzün rekabet gücünün zayıflamasına, ayrıyeten ithalatın da artmasına neden olmaktadır. Öteki yandan Hindistan ve Arap ülkeleri de demir ve çelik dalında yeni yatırımlar yapmakta olup bu ülkelerin ilerleyen periyotta ülkemiz açısından değerli rakipler olabilecekleri ortadadır.”

Karbon idaresi için pak eneji kesimiyle AB projesi kazandık

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin kıymetli bir ihracat kalemi olan yenilenebilir güç ekipmanları dalı ile birlikte Karbon İdaresi için “Kümelerarası İşbirliği Projesi” isimli bir projelerinin Avrupa Birliği’nden fonlanmaya hak kazandığını müjdeleyen Lider Ertan kelamlarını şöyle sürdürdü; “Ayrıca Türkiye’de demir ve demirdışı metaller ile çelik kesimindeki tüm ihracatçı birlikleri ile ortak olarak bir Turquality projesi başvurusu gerçekleştirdik. Bu projemizle belirlenecek amaç pazarlarda yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle Ege Bölgesi’nin çelik, demir ve demirdışı metaller bölümündeki ihracatını 2028 yılında 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı mali genel konsey toplantısında EDDMİB Yönetim Kurulu ve Kontrol Heyeti üyeleri 2023 yılı faaliyetlerinden ötürü oy birliğiyle ibra edilirken, 2024 yılı iş programı genel konsey üyelerince benimsendi. EDDMİB’in 2024 yılı bütçesi de 58 milyon 500 bin TL olarak karara bağlandı.

Ege İhracatçı Birlikleri’nde 7 yıldır ihracat şampiyonu olan, 2023 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 515 milyon dolarlık ihracatla dorukta açık orta liderliğini sürdüren Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, 2024 yılının birinci çeyreğinde 625 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu demir ve demirdışı metaller ihracatçılarının 2024 yılı ihracat gayesi 2,2 milyar dolar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir