Egeli bilim grubundan sürdürülebilir gelecek ve besin üretimine katkı sunacak proje

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

egeli bilim grubundan surdurulebilir gelecek ve besin uretimine katki sunacak proje 0 vQ6S4Lvc

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Genel Biyoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’in yürütücülüğünü yaptığı “AtPUB18 ve AtPUB19 U-BOX E3 Ubiquitin Ligazlarının, ABA-Teşvikli Stoma Kapanmasında NO ve H2S Sinyal Molekülleri ile Etkileşimi” başlıklı proje, TÜBİTAK- ARDEB 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Proje grubunu makamında ağırlayarak tebrik eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizin tam akreditasyona sahip, öğrenci odaklı, öncü bir araştırma üniversitesi olarak, TÜBİTAK’taki liderliğimizi sürdürüyoruz. Bir kültüre dönüştürerek sürdürülebilir hale getirdiğimiz araştırma ve bilim üretme ekosistemimiz her geçen gün daha da güçlenmeye devam ediyor. Araştırmacılarımızın bilimsel çalışmaları TÜBİTAK başta olmak üzere hem ulusal hem de memleketler arası kıymetlendirme ve fonlama kuruluşları tarafından takviye almayı sürdürüyor. Bilim üretme vizyonumuz kapsamında nitelikli araştırmalarına devam eden Fen Fakültesi öğretim üyemiz Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel’i ve proje takımını tebrik ediyorum” dedi.

Hazırladıkları projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel, “Projemizin maksadı; çevresel gerilimlere karşı bitki savunmasında ve adaptasyonunda değerli bir rol oynayan sitoplazma ve çekirdekte etkin çalışarak hücre içi düzenleyici proteinlerin düzeylerini denetim eden biyotik-abiyotik gerilimler sonucunda yanlış katlanmış yahut hasar görmüş proteinleri tanıyan, parçalayan ve uzaklaştıran Ubiquitin/26S proteozom sisteminin (UPS) E3 ligazlarından biri olan Bitki U-Box [Plant U-box (PUB)] 18 ve 19 ligazlarının olağan ve kuraklık gerilimi şartları altında ABA-teşvikli stoma kapanmasında NO ve H2S sinyalizasyonunu nasıl etkilediği birinci kez araştırılacaktır. Ayrıyeten ismi geçen E3 ligazların ABA tarafından uyarılan stoma hücrelerindeki sinyalizasyon bileşenleri üzerindeki mümkün rollerinin birinci sefer ortaya konulacak olması da bilimsel açıdan epeyce ilgi çekicidir” diye konuştu.

Araştırmanın hem literatüre hem de ülkemizin 12. Kalkınma Planı’nda yer alan gelecekteki mümkün besin yetersizliği sıkıntısının çözülebilmesine katkı sunacağını tabir eden Prof. Dr. Aşkım Hediye Çetinel, “Sürdürülebilir gelecek besin üretimine hasebiyle iklim değişikliğine güçlü mahsüllerin yetiştirilmesine katkı sağlamak için çevresel gerilim faktörlerinin bitki büyümesi ve savunma yanıtları üzerindeki tesirlerini anlamalıyız. Bu bağlamda araştırma sonuçlarımızın tarımda gerilim faktörlerine güçlü bitkilerin kullanımının yaygınlaştırılması emeliyle yapılan çalışmalar ya da bitkilerin gerilime dayanıklılığını klasik ve biyoteknolojik yollarla artırılmasını hedefleyen başka araştırmalar için temel oluşturacaktır. Başka yandan araştırmadan elde edilen sonuçların ziraî alanda uygulamaya yönelik çalışmalar için de temel oluşturabileceği kanısındayız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Egeli bilim grubundan sürdürülebilir gelecek ve besin üretimine katkı sunacak proje

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir