1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Elder’in İdare Heyeti Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

Elder’in İdare Heyeti Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

elderin idare heyeti baskanligini baris erdeniz ustlendi 0
Bu yıl 25’inci yaşını kutlayan Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nda, İdare Heyeti Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında başkanlık vazifesini sürdürecek.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin çatı örgütü Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Elder’in, 10. Olağan Genel Heyeti geniş bir iştirak ile 26 Mart 2024 günü Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Şura sonrasında toplanan yeni idare şurası kendi ortasında misyon kısmı yaptı. Alınan karar doğrultusunda, üç yıldır Elder’in İdare Şurası Başkanlığını sürdüren Kıvanç Zaimler vazifesini Aksa Elektrik Kümesi İcra Heyeti Lideri Barış Erdeniz’e devretti. Erdeniz, 2024-2026 yılları ortasında Elder İdare Heyeti Lideri olarak vazife yapacak. Yeni periyotta İdare Konsey Lider Yardımcılığı misyonlarını ise Kıvanç Zaimler ve Memet Atalay üstlenecek. 

Açılış konuşmalarını Güç ve Natürel Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz ile Elder İdare Konseyi Lideri Kıvanç Zaimler’in yaptığı genel şurada, kamu ve özel kesimden çok sayıda iştirakçi da hazır bulundu. 

“YAPISAL DÜZENLEMELERE GEREKSİNİMİMİZ OLDUĞU KANAATİNDEYİM”

Açılışta konuşan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, elektrik dağıtım ve misyonlu tedarik şirketlerinin 2021-2025 yıllarını kapsayan dördüncü uygulama devrinde olduğuna işaret ederek, “Tüm bu uygulama devirlerine baktığımızda, toplamda bugüne güncellenmiş kıymetleriyle 336 milyar TL’lik bir yatırım yapıldığı ve 20 milyar TL’lik (son 3 yıl) bakım bütçesinin şirketler tarafından harcandığını görmekteyiz. Lakin vatandaşlarımızın refah düzeyinin yükselmesi ve hizmete erişmede aradığı konfor maalesef tam manasıyla elde edilememiş görünüyor. EPDK tarafından yayınlanacak beşinci uygulama döneminde bu meselelerin tahlili için tahminen de yapısal bir düzenlemeye gereksinimimiz olduğu kanaatindeyim. EPDK ve Bakanlığımızın, Elder ile istişareler yaparak bu mevzuları çözeceğimize inanıyorum” dedi. 

“GEÇİCİ DEĞİL, KALICI TAHLİL ÜRETEN SİSTEMLERİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Açılışta yaptığı konuşmada, “Dağıtım dalının gelecek vizyonuna katkı vereceğini düşündüğümüz kimi beklentilerimizi tabir etmek istiyorum” diyen EPDK Lideri Mustafa Yılmaz da “Öncelikle dağıtım bölümümüzü geleceğe taşırken ‘bugünün meselelerine yarının tahlil yolları’ ile deva aramak, yatırım planlamalarında klasikleşmiş ve kolaycı prosedürlerin dışına çıkmak mutlak surette öncelik olmalı. Bu hedefle gerek planlama gerekse saha süreçlerinde; tüketiciyi üzebilecek her türlü sorunu öngörebilen ve “geçici değil kalıcı tahlil üreten” usulleri geliştirmeniz temel beklentimiz olmaya devam edecektir.   Bakım ve tamir bütçelerinin verimli ve yerinde kullanılmasının kesintileri önlemedeki rolü hepinizin malumudur. Tüm yatırım ve işletme süreçlerini birlikte optimize ederek aktif ve verimli harcama ile en üst seviye kalite yakalanacaktır” diye konuştu.  

Daha fazla yenilenebilir güç kaynağının sisteme bağlanması kadar üretim ve yatırımlara yönelik olarak da dağıtım dalının sorumlulukları olduğuna işaret eden Yılmaz kelamlarına şöyle devam etti:

“Şüphesiz önümüzdeki günlerde elektrikli araçlar ve ulusal akıllı sayaç sistemleri üzere mevzular dağıtım bölümünün gündeminde çok daha fazla yer alacaktır. Süratle gelişen elektrikli araç kesiminin gereksinimlerine karşılık verme sürecinde dağıtım şebekelerinin gerekli yerlerde güçlendirilmesi için her türlü yatırımın acilen yapılması gerekmektedir. EPDK olarak nasıl ki meskenlerde ya da endüstride rastgele bir güç krizine müsaade vermiyorsak yollarda da kesintisiz güç için verilen tüm hizmetlerin takipçisi olacağız. 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren tüm dağıtım şirketlerinin akıllı sayaç dönüşümüne ait tedarik ve tesis süreçlerini süratle yapmaları gerekmektedir. Ben bu his ve kanılarla Elder’in 10. Olağan Genel Kurulu’nun ve seçilecek yeni idarenin dalımız için güzel olmasını diliyorum.”

“ÜLKEMİZE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARIN TOPLAMI 709 MİLYAR TL’Yİ AŞTI”

Elektrik dağıtım kesiminde 2013 yılında tamamlanan özelleştirme sürecinin akabinde şirketlerin yaptığı yatırımlar ve elde ettikleri sonuçlar hakkında bilgi veren Kıvanç Zaimler ise “Bu süreçte hizmet verdiğimiz abone sayısı yüzde 36’dan fazla artarak 49 milyon sonuna dayandı. Dağıtım çizgilerimizin uzunluğu yüzde 30’dan fazla artarak 1,4 milyon kilometrenin üzerine çıktı. Trafo sayısı yüzde 33 mertebesinde artarak 520 bin adedin üzerine; trafo kapasitesi ise neredeyse iki katına çıkarak 200 bin megavoltamper (MVA) eşiğini geçti. Bu süreçte kayıp oranları iki haneli sayılardan tek haneli sayılara geriledi. Aralıksız olarak devam ettiğimiz yatırımların 2011- 2023 yıllarına ilişkin toplam büyüklüğü yeni TÜFE bedeli ile 289 milyar TL’yi buldu. Özelleştirme ihaleleri sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ödediğimiz aktüel bedel ile 420 milyar TL de dâhil edildiğinde ülkemize yaptığımız yatırımların şimdiki toplamı 709 milyar TL’yi aştı. Bu tablonun gerisinde özgürleşme siyasetleri, esnek düzenlemeler ve dağıtım şirketlerimizin tutkulu, azimli ve enerjik uğraşları var. Emeği olan herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum. Fakat en çok da dalımızda çalışan 100 bini aşkın emektarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

“5’İNCİ UYGULAMA PERİYODU EVVELKİLERDEN FARKLI”

Enerji kesiminin yaşadığı büyük dönüşüme dikkat çeken Kıvanç Zaimler, “Yenilenebilir kaynaklardan güç üretiminin önceliklendirilmesi, güç depolama teknolojilerinin ekonomik hale gelmesi, süratle artan elektrikli araçlar, tüketicilerin etraf hassaslığı üzere tesirler, güç şebekelerinde de temelli dönüşümleri gündeme getirdi. Bu kadar yıkıcı fakat birebir vakitte yapan tesirleri olan dönüşüm süreci, kısa vakitte hazırlıklarına başlayacağımız “5 inci Uygulama Dönemini” evvelkilerden farklı kılıyor. Farklılığın nedeni yalnızca yeşil ve dijital dönüşümün gerektirdiği nitel ve nicel paradigma değişikliğinden ibaret değil. Dağıtım lisansı müddetlerinin 2036 yılından itibaren peyderpey biteceği göz önünde bulundurulduğunda, yatırımların itfasının nasıl sağlanacağı, lisans müddetlerinin uzatılması imkân ve kuralları, 5 inci Uygulama Dönemi’nin bir öteki başat farklılığını oluşturuyor. Bu hususta gerekli siyasetin gecikmeksizin oluşturulması ve tüzel rejimin saptanması, tüm paydaşların önlerini görmesini sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜM PAYDAŞLARA PAHA YARATMAK İSTİYORUZ”

Elder İdare Konseyi Başkanlığı’na seçilen Barış Erdeniz kendisini bu vazifeye layık gören idare konseyi üyelerine teşekkürlerini iletirken; “Elder’in üyelerinin her biri ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında hayati rol oynayan elektrik dağıtımını, artan bir performansla sürdürmeye devam edecektir. Yeni tarife uygulama devrinin hazırlıklarının da tamamlanacağı önümüzdeki 3 yıllık devirde Elder İdare Şurası olarak “tüm paydaşlara paha yaratmak” prensibini rehber edinerek çalışacağız. Bu temel prensip kapsamında, kesintisiz ve kaliteli güç arzını üstün müşteri memnuniyetiyle bir ortaya getirerek elektrik dağıtımı hizmetini katma pahasını artırarak sürdüreceğiz. Elektrik dağıtım kesiminde yeşil ve dijital dönüşümü eşanlı olarak ele alıp, ikiz dönüşüm yaklaşımıyla dönüşümün altyapısını oluşturacağız. Bölümümüzün ekonomik ve mali sürdürülebilirliğini garanti altına almayı öncelikli gündemimiz olarak şekillendireceğiz. Bunu yaparken kurumsal kapasitemizi güçlendirecek ve müspet gündemli bir irtibat stratejisini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

BARIŞ ERDENİZ KİMDİR?

2021-2023 yılları ortasında Elder’in İdare Şurası Lider Yardımcısı olarak misyon yapan Barış Erdeniz, 13 yıllık güç bölümü deneyiminin akabinde 2014’te idare danışmanı olarak Çıkarı Holding’e katıldı. Organizasyonel gelişim, operasyonel verimlilik ve dijital dönüşüm alanında Karı Holding’in iş süreçlerine katkı sağlayan birçok başarılı projeye imza atan Barış Erdeniz, Ağustos 2017 tarihi itibariyle Karı Holding’de İdare Heyeti Üyesi olarak misyon yapmaya başladı. 2017 yılından bu yana Yararı Holding’in insan kaynakları, bilgi teknolojileri ve tedarik zinciri üzere ortak departmanları aracılığıyla operasyonel harikalık ve dijitalleşme yatırımlarına liderlik eden Erdeniz, Ocak 2020’den itibaren hala devam eden Aksa Elektrik Kümesi İcra Heyeti Başkanlığı misyonunu de üstlenmeye başladı. Erdeniz birebir vakitte Çıkarı Holding bünyesinde faaliyet gösteren Aksa Tarım ve Turizm İcra Şurası Başkanlığı vazifesini de yürütüyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Elder’in İdare Heyeti Başkanlığı’nı Barış Erdeniz üstlendi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir