1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Enerjisa Üretim ve Enercon 1000 MW’lık YEKA – 2 Projesinin 250 MW’lık Muğla Etabı Türbin Muahedesini İmzaladı

Enerjisa Üretim ve Enercon 1000 MW’lık YEKA – 2 Projesinin 250 MW’lık Muğla Etabı Türbin Muahedesini İmzaladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

enerjisa uretim ve enercon 1000 mwlik yeka 2 projesinin 250 mwlik mugla etabi AkK78OPv
 Türkiye’nin önder özel bölüm elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim ve dünya çapında yenilenebilir güç tahlilleri sunan türbin üreticisi Enercon, İspanya’nın Bilbao kentinde gerçekleşen WindEurope etkinliğinde YEKA – 2 projeleri içerisinde yer alan Muğla etabının 250 MW’lık türbin sipariş kontratını imzaladı. İmza merasimine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de katıldı.

 WindEurope’daki Enercon standında gerçekleşen merasimde Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satınalma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal, Enercon CCO’su Ulrich Schulze Südhoff ve Enercon Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi CEO’su Arif Günyar imza attı. Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklardan güç üretimine değerli katkı sağlayacak muahedenin imzalanmasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de yer aldı. Ekim 2022’de toplam 1.000 MW kapasiteli stratejik mutabakat imzalayan Enerjisa Üretim ve Enercon,  YEKA – 2 Projesi kapsamında birinci evrede 750 MW’lık türbin teslimat mutabakatı sağlamıştı. Artık de 60 adet ENERCON E-138 EP3 E2 rüzgar türbini olmak üzere kalan 250 MW kapasite için kontrat imzalanarak projeyi tamamlama yolunda emin bir adım daha atmış oldu.

Enerjisa Üretim, 2023’ün son ayında 1000 MW’lık YEKA – 2 projelerinden birincisi olan Aydın’ın Didim ilçesindeki 25,2 megawatt kapasiteye sahip Akköy Rüzgar Güç Santrali’nin kurulumunu tamamlayarak devreye almıştı. YEKA – 2 Projesi çerçevesinde yatırımlarıyla heyeti gücünü 1000 MW artırmaya odaklanan Enerjisa Üretim, rüzgar gücü kategorisinde 1500 MW’ın da üzerine çıkma maksadına yaklaşıyor. 

1000 MW’lık yatırımlar 2026’da tamamlanacak
Enerjisa Üretim, YEKA – 2 projesiyle birlikte Türkiye’nin en büyük pak güç üreticisi olma durumunu daha da güçlendiriyor. 2026 yılında tam kapasite ile operasyonel hale gelecek olan ve yaklaşık 60 adet türbin içerecek Muğla etabının da dahil olması ile birlikte Türkiye’nin güç şebekesine büsbütün yenilenebilir kaynaktan elde edilen 1000 MW ek kapasite kazandırılmış olacak. Bilhassa YEKA – 2 projesi çerçevesinde gerçekleştirilen rüzgâr gücü santrali yatırımları, Türkiye’nin rüzgâr potansiyelini daha faal bir halde değerlendirirken, Enerjisa Üretim’in yenilenebilir güç üretimindeki ölçeğini de büyütüyor. Hali hazırda, güç üretiminin yüzde 58’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılayan Enerjisa Üretim, bu oranı önümüzdeki yıllarda daha da üste taşımayı hedefliyor.
Hedef 5000 MW’ın da üzerine çıkmak
Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, imza merasiminde yaptığı konuşmada; “Bugün 26 santralden oluşan çeşitlendirilmiş üretim portföyü ve 4000 MW’a yakın heyeti gücümüzle Türkiye’nin en büyük özel dal güç üretim kuruluşu olarak ülkemizin güç gereksinimini karşılıyoruz. Bilhassa yenilenebilir güç alanında yaptığımız yatırımlarla toplam şurası gücümüzü 5000 MW’ın da üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 1000 MW’lik YEKA – 2 projesi Türkiye’nin yenilenebilir güç alanındaki tarihi bir yatırımı. Önümüzdeki periyotlarda Türkiye’de kurulan her üç rüzgâr türbininden birisi Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir güç yatırımlarına yol gösterecek” dedi.

Enerjisa Üretim CFO’su Mert Yaycıoğlu, şunları söyledi: “Türkiye’nin, ekonomik ve çevresel gayelerine ulaşabilmesi için yenilenebilir güç yatırımlarını artırması gerekiyor. Enerjisa Üretim olarak, ülkemizin yenilenebilir güç alanındaki güçlü potansiyelinden faydalanmayı amaçlayarak, rüzgar gücü yatırımlarımızı süratle gerçekleştiriyoruz. Yeni kurulacak santraller, birçok açıdan hem ülkemize hem de dünyaya katkıda bulunacak. Yatırımlarımız, ekipman üretiminin büyük bir kısmının Türkiye’de üretilmesiyle, güçte dışa bağımlılığımızı azaltacak, bölgesel ekonomik aktiviteyi teşvik edecek ve döviz tasarrufu ile cari açığın düşürülmesine kıymetli ölçüde katkı sağlayacak.

Enercon’un Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Lideri Arif Günyar ise; “Enerjisa Üretim’in 1000 MW’lık yatırımının son etabı için mukavele imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. YEKA – 2 projesi, Türkiye’deki rüzgâr gücü dalı için büyük bir dönüm noktası. Proje kapsamında sunduğumuz türbinler yerlilik kriterlerini sağladığımız ve Türkiye’de seri üretimine başladığımız modellerden oluşuyor. YEKA – 2 ihalesinin getirdiği derin yerlilik kapsamlarına uygun olarak, yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim ve endüstrinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından değerli bir mihenk taşı olmuştur. Enerjisa Üretim ve Enercon’un stratejik paydaşlığı, Türkiye’nin yenilenebilir güç alanında attığı adımları güçlendirecek ve pak güç üretim kapasitesini kıymetli ölçüde artıracaktır” diye konuştu.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Enerjisa Üretim ve Enercon 1000 MW’lık YEKA – 2 Projesinin 250 MW’lık Muğla Etabı Türbin Muahedesini İmzaladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir