EÜ ile İŞKUR’dan nitelikli istihdama yönelik kıymetli iş birliği

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

eu ile iskurdan nitelikli istihdama yonelik kiymetli is birligi 0 RUbCTeFK

Ege Üniversitesi ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ortasında “İŞKUR ile 7 Bölge 7 Üniversite Projesi” kapsamında  “Meslekli Eğitim İş Birliği” protokolü imzalandı. EÜ Senato Salonunda düzenlenen protokol imza merasimine Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Varol Dur, İzmir Vilayet Müdür Vekili Ayla Bozkurt, EÜ Senato Üyeleri ve her iki kurumun temsilcileri katıldı. İmzalanan protokol ile EÜ ve İŞKUR iş birliğinde mesleksel eğitim kursları verilecek. Bununla birlikte belirlenecek dallara yönelik nitelikli iş gücünün temininin sağlanması amaçlanıyor.

Protokol merasiminde konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi, 1955 yılından bu yana Türkiye’nin dördüncü, bölgenin birinci ve en esaslı üniversitesi olarak, bölgedeki üniversitelerin kuruluşlarında öncü ve garantör olmuş, tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitesidir. Hayata geçirdiği 90’dan fazla öğrenci odaklı uygulama ve 100 bin öğrenci iştirakli Avrupa’nın en büyük meslek fuarını yapan Üniversitemiz,  ‘Öğrencilerin Meslek Gelişimini En Aktif Formda Destekleyen Üniversite’ mükafatını alan birinci ve tek devlet üniversitesidir.  Son iki yıldır YÖK İzleme ve Kıymetlendirme Raporuna nazaran Üniversitemiz 208 Üniversite içerisinde ‘Kariyer Merkezlerinin Gerçekleştirdiği Faaliyet Sayısı’ ve ‘Sürekli Eğitim Merkezi Tarafından Verilen Sertifika Sayısı’ kriterlerinde Türkiye birincisi olarak yer almaktadır” dedi.

“İŞKUR ile birçok projede yer alıyoruz”

İŞKUR ve Türkiye’deki 7 üniversite ortasında imzalanan bu protokolün paydaşlarından birisinin de Ege Üniversitesi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla istihdama yönelik tüm çalışmalarımızın merkezine insanı yerleştirmiş bir üniversiteyiz. Bu manada İŞKUR ile birçok projede yer almaktayız. Bugün de İŞKUR ile imzalayacağımız protokolle faal işgücü hizmetleri kapsamında Üniversitemiz ile iş birliği içerisinde mesleksel eğitim kursları düzenlenmesi ve belirlenecek dallarda ve işyerlerinde muhtaçlık duyulan nitelikte işgücünün temin edilerek istihdamın artırılmasına akademik dayanak sağlayacak olan 7 Üniversiteden biri olacağız. Protokol kapsamında hem çeşitli alanlarda mesleksel eğitimler verilecek hem de bölümlere ve yönelik nitelikli iş gücü sağlanarak istihdamın artmasına katkı sağlanacak. Ege Üniversitesi olarak yılların verdiği birikim ve deneyimimiz ile mesleksel kurslarımıza eğitici takviyesi vereceğiz.  Kursları muvaffakiyet ile bitiren iştirakçilere doküman ve sertifika verilecek. Bununla birlikte iş hayatına katılmaları konusunda organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri üzere kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurularak dayanak sağlanacak. Ege Üniversitesi olarak hem üniversitemiz ile kamu kurumlarımız ortasında hem de endüstriye yönelik iş birliğimizi geliştirecek bu protokolün paydaşı olmaktan dolayı memnunluk duyuyoruz” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu işbirliğinden ötürü Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımız tarafından Türkiye’de 7 Üniversitede düzenlenmesi hedeflenen bu proje kapsamında Ege Bölgesinden Üniversitemiz ile iş birliği gerçekleştirmeyi tercih ettikleri, bu türlü bir fırsatı hem İzmir’imize hem de bölgemizdeki gençlerimize sundukları için başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vedat Işıkhan’a, bugün protokol imza törenimizi teşrifleriyle onurlandıran ve bu projeyi yürüten Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Lütfihak Alpkan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ülkemizin geleceği gençlerimizin gelişimini ve istihdamını sağlayacak bu iş birliğinin her iki kuruma, vilayetimize, bölgemize ve ülkemize iyi olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Sanayinin beklentileri çok süratli değişiyor”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, “Bakanlık olarak başlattığımız ‘7 bölge 7 üniversite’ projesi İŞKUR’un nitelikli işçi seçiminde sanayi ve iş yerlerine yardımcı olması konusunda kıymetli bir köprü görevi görüyor. Biz, hem eğitim hem de istihdam düzeyini daha üstlere taşımayı hedefliyoruz. Bu bağlamda üniversitelerin bizlere katkı sağlayabileceklerini düşündük. Üniversitelerin muhakkak bir laboratuvar ve teknoloji altyapısı olduğu için teknolojik ve çevresel dönüşümlere çok süratli adapte olabiliyorlar. Endüstrinin de nitelikli eleman konusunda beklentileri çok süratli formda değişebiliyor. İŞKUR da ortadaki bu ilişkiyi kurmaya çalışıyor. Patronların ve iş arayanların beklentilerini meslekler ve hünerler üzerinden  eşleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Alpkan, “Türkiye’de artan kurumsallaşma ile birlikte ne aradığını bilerek ilan veren kurumlar bizlerden yardımcı olmamızı istiyorlar. Üniversitelerimiz de mesleksel hünerlerini öğrencilerine en düzgün biçimde öğretiyorlar. Projemiz dâhilinde bilhassa savunma sanayine yönelik verdiğimiz birinci mezunlarımız, kesimde Aselsan üzere değerli firmalarda istihdam edildiler. Biz, daha sonra bunu 7 bölgemize de yaymak istedik. 7 bölgemizden 7 üniversitemiz ile iş birliği başlattık. Bu programlarımızı muvaffakiyet ile yürütüp ileride daha yaygın hale getirmeye çalışıyoruz. Hem endüstrinin hem de bizim bu proje ile ilgili en büyük beklentimiz istihdam. Ege Üniversitesi ile bu türlü bir iş birliği içerisinde girmekten ötürü heyecanlı ve memnunum. İyi olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde “Mesleki İş Birliği” protokolü Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ve Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan tarafından imzalandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
EÜ ile İŞKUR’dan nitelikli istihdama yönelik kıymetli iş birliği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir