1. Haberler
  2. Gündem
  3. İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı

İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

izmirde gastronomi ve tasarim sempozyumu yapildi 0 hu6T1QQa

Türk Kızılay Bayan İzmir’in katkılarıyla, Ege Üniversitesi Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Beykent Üniversitesi Bağlantı Fakültesi ve İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu, İzmir’de sanat ve bilimin kesiştiği bir aktifliğe mesken sahipliği yaptı.

Sempozyum, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Akabinde, Beykent Üniversitesi İrtibat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Makal “Sinema Sanatında Yemek” üzerine Ege Üniversitesi Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ise “Gıda Göstergebilimi”  temalı sunumlarını gerçekleştirdi.

Etkinlik, Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen’in “Tasarım Unsurları ve Tabaklama”, Dr. Öğr. Üyesi Elçin As’ın “Sosyal Medyada Gastronomi Trendleri” ve Ceren Zeytin’in “Filmlerde Gösterge Olarak Yemek” başlıklı sunumları ile devam etti. Konuşmacılar sunumlarında, yemek ve dizaynın, sanat ve toplumsal medya üzerindeki etkileşimlerini ve yansımalarını anlattı.

Sempozyumun ikinci kısmında atölye aktiflikleri öne çıktı. Öğr. Gör. Onur Özden’in liderliğinde gerçekleşen “Uygulama Atölyesi”, iştirakçilere pratik bilgi ve maharet kazandırmayı hedefledi. Öğr. Gör. Dr. Damla İşbilen ve Öğr. Gör. Onur Özden’in katkılarıyla düzenlenen “Tabaklama Tasarımı” atölyesi, estetik ve fonksiyonellik ortasındaki dengeyi vurguladı. Öğr. Gör. Dr. Yeliz Tuna tarafından yönetilen “Mobil Yemek Fotoğrafçılığı” atölyesi, yemeğin görsel sunumunun ehemmiyetine odaklanırken, Dr. Öğr. Üyesi Semih Salman’ın “Reels Görüntü Hazırlama” atölyesi ise toplumsal medya içerik üretimindeki yenilikçi formülleri iştirakçilerle paylaştı.

Sempozyum, Prof. Dr. Derman Küçükaltan, Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa ve Prof. Dr. Oğuz Makal’ın kapanış konuşmaları ve değerlendirmeleriyle sona erdi. Bu konuşmalarda, gastronomi ve dizaynın multidisipliner yaklaşımla birleştirilmesinin kıymeti ve bu birlikteliğin geleceğe dönük yansımaları vurgulandı. Aktiflik, iştirakçilere ve öğrencilere ilham veren, yaratıcılığı teşvik eden ve bilgi alışverişinde bulunulan bir platform sundu.

   “Sempozyum, yeni fikirler ve işbirlikleri için sağlam bir temel oluşturdu”

Ege Üniversitesi Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Fatoş Parsa, “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu’nun akabinde, Ege Üniversitesi Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak yaşadığım memnuniyeti lisana getirmek istiyorum. Bu sempozyum, yemeğin yalnızca bir muhtaçlık olmanın ötesinde, kültürel, toplumsal ve sanatsal bir olgu olarak ele alındığı, disiplinlerarası bir diyalog ve bilgi alışverişinin kusursuz bir örneği oldu. Beykent Üniversitesi, İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve öbür katkıda bulunanlarla işbirliği içinde gerçekleştirilen bu aktiflik, öğrencilere ve iştirakçilere yemek tasarımı, fotoğrafçılık ve toplumsal medya içerik üretimi üzere mevzularda pratik hünerler kazandırmakla kalmadı, birebir vakitte bu alanlardaki uzmanlardan direkt bilgi alma fırsatı sunarak teorik bilginin pratiğe dönüşümünü sağladı. Türk Kızılay Bayan İzmir ve başka tüm destekçilere, bu güçlü içerikli ve ilham verici aktifliği mümkün kıldıkları için teşekkür ederiz; bu sempozyumun gastronomi ve tasarım alanlarında yeni fikirler ve işbirlikleri için sağlam bir temel oluşturduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Beykent Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Makal, “İnsanın varoluşunun temelinde yer alan yemek tıpkı vakitte toplumsal, kültürel ve sanatsal etkileşim, irtibatın de bir kesimidir. Karmaşık ve değişken mana katmanları içeren yemek üretim-tüketimi ve öykülerinin en çok görünür olduğu sinema sanatı bu sempozyumun ana konusu oldu. Ayrıyeten bu sempozyumda gündelik hayatta kıymetli yeri olan yemeğin pişirmeden tabaklama dizaynına, fotoğraf sanatından toplumsal medyadaki sunumuna kadar çeşitli hususlarda değerli sunumlar gerçekleştirildi. Öğlenden sonra oturumlarında ise öğrenciler tabaklama dizaynının, fotoğraf sanatının ve reels görüntüsü hazırlamanın inceliklerini alanında uzman akademisyenlerden uygulayarak öğrenme talihine sahip oldular” dedi.

İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan, “Gastronomi içerisinde pek çok disiplini barındıran bir yemek sanatıdır. Bir sanattır; zira sinema, fotoğrafçılık, tasarım, estetik daima bu sanatın paydaşları, olmazsa olmazlarıdır.  Bu sempozyumda yemeğin bu taraflarını de pahalı akademisyenlerle birlikte sergiledik. Öğrencilerimize bu istikametiyle bir ufuk açtık” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İzmir’de “Gastronomi ve Tasarım Sempozyumu” yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir