Kanser Genç Yetişkinlerde Süratle Artıyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kanser genc yetiskinlerde suratle artiyor 0
Dünya Sıhhat Örgütü datalarına nazaran, 2022 yılında dünyada 19 milyon 976 bin yeni kanser olayı görüldü. Her yıl yaklaşık 10 milyon insan kanser nedeniyle hayatını kaybediyor, bu da kanseri yaklaşık altı vefattan birinin nedeni ve global olarak en büyük sıhhat problemlerinden biri haline getiriyor.

Türkiye’de de 2022 yılında 240 bin beşere kanser teşhisi konuldu ve 679 binden fazla insan kanser tanısı ile hayatına devam ediyor. Günümüzde görülme sıklığı giderek artan kanserin 2030 yılında dünyada 26 milyon insanın daha kapısını çalacağı öngörülüyor. Bu yükselişin büyük ölçüde nüfus artışı ve hayat mühletinin uzaması nedeniyle yaşanacağı belirtiliyor.  Üstelik evvelce ileri yaş hastalığı olarak bilinen kanser günümüzde genç yaş kümesini da tehdit ediyor! Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er,  son yıllarda kanserin 50 yaş altındaki şahıslarda görülme oranının 1990 yılına nazaran yüzde 80 oranında artış gösterdiği ihtarında bulunuyor.  Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, hatalı hayat usulünün ve çevresel risk faktörlerine erken yaşta maruz kalmanın genç erişkinlerde kanser riskini artırdığına dikkat çekerek, “Genç yaş kümesinde kanserin yaygınlaşmasında en değerli etkenler ise yanılgılı beslenme alışkanlıkları, çağımızın değerli sorunu olan obezite, sigara kullanımı ve alkol tüketimi  gibi risk faktörleridir” diyor.  

 

Son 30 yılda yüzde 80 arttı! 

Günümüzde 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ortaya çıkan ve geç başlangıçlı olarak tabir edilen kanserlerin görülme oranı daha yüksek olsa da, 50 yaşın altındaki yetişkinlerde ortaya çıkan erken başlangıçlı kanserlerin global görülme sıklığı giderek artıyor. Bir çalışmada bilim insanları; 204 ülke ve bölgede 2019 data tabanını temel alarak, 50 yaş altındaki bireylerde teşhis edilmiş olan 29 kanserin global yükünü araştırdı. 14-49 yaşları ortasında teşhis edilen kanser hadiseleri erken başlangıçlı kanserler olarak kabul edildi. Yapılan araştırmada; kanserin 50 yaş altındaki şahıslarda görülme oranında 1990 yılına nazaran yüzde 80 oranında bir artış yaşandığı tespit edildi. Araştırmada; geniz ve prostat kanserinin erken yaş kümesinde en süratli artış eğilimi gösteren kanser tipleri olduğu belirlendi. Vefat oranlarına bakıldığında ise en süratli artış eğilimi böbrek ve yumurtalık kanserlerinde görüldü. Tekrar uzmanlar tarafından; 50 yaş altında görülen kanserlerin görülme sıklığının 2030 yılında yüzde 31 oranında artacağı iddia ediliyor.  

En tesirli tedbir sistemli tarama programları 

Günümüzde pek çok kanser çeşidinin sistemli olarak yapılan tarama programları ile erken devirde tespit edilebilmesi ise yürekleri ferahlatıyorTıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, kanser tarama programlarının genç yaş kümesinde görülen kansere ve buna bağlı hastalık yüküne karşı en tesirli önleyici önlem olduğuna işaret ederek, “Örneğin kolon ve rahim ağzı kanseri üzere kimi kanser çeşitleri tarama programları ile şimdi kanser gelişmeden tespit edilebilmektedir. Bu nedenle tarama programlarını sistemli olarak yaptırmak yaşamsal kıymete sahiptir” diyor.

 

Kanser artık tedavi edilebilir bir hastalık

Kanser, tıp dünyasında yaşanan son gelişmeler sayesinde artık tedavi edilebilir hastalıklar ortasında yer alıyor. O denli ki pek çok kanser çeşidi günümüzde kronik hastalık olarak bedellendiriliyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, son yıllarda ‘hassas onkoloji’ yaklaşımının kanseri yenmek için en yeterli yeni silahlardan biri olduğuna dikkat çekerek, “Hassas onkoloji, her bir hastada kanserin genetik yapısının ve moleküler özelliklerinin incelenmesini içerir. Bu yaklaşım kanserin büyümesine ve yayılmasına neden olabilecek hücrelerdeki değişiklikleri tanımlar. Daha sonra bu bilgiler ışığında hastaya en uygun olan şahsileştirilmiş tedaviler belirlenmektedir” diyor.

 

Hedefe yönelik tedavi ile başarılı sonuçlar 

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasret Er, göğüs, bağırsak ve böbrek kanserleri başta olmak üzere günümüzde birçok kanser tipinde maksada yönelik tedavilerden epey başarılı sonuçlar alındığına işaret ederek, “İmmünoterapi onkolojik tedavilerde son birkaç yılda ön plana çıkan usullerden. İmmünoterapi tedavisinde emel hastanın kendi savunma sistemlerinin tekrar aktive olmasını, böylelikle hastalıkla çaba etmesini sağlamaktır. Bu sistem günümüzde standart tedavi yaklaşımı olarak yerini almıştır” diyor.  Prof. Dr. Hasret Er, kemoterapi ilaçlarının da günümüzde sayılarının arttığını ve daha az yan tesir yapması için uygun takviye tedavilerin geliştirildiğini söylüyor. 

Kanserden korunmak için 7 önlem! 

Yaşam alışkanlıklarında yapılacak olan düzenlemeler ile kanserin gelişme riski düşürülebiliyor. Prof. Dr. Hasret Er, kanserden korunmak için almanız gereken en değerli tedbirleri şöyle özetliyor: 

  • Sigara ve alkolden uzak durun
  • Sebze ve meyve tüketin
  • Düzenli antrenman yapın
  • İdeal kilonuzu koruyun
  • İşlenmiş yiyeceklerden kaçının 
  • Gazlı içecekler tüketmeyin
  • Güneşe maruziyeti günde 15 dakika ile sınırlayın

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kanser Genç Yetişkinlerde Süratle Artıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir