Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Yaşlılara Hürmet Haftası Paneli’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

karsiyaka belediyesinden yaslilara hurmet haftasi paneli 0 dqbZjSNS

İlçede yaşayan her yaştan bireye dokunacak hizmetler üreten Karşıyaka Belediyesi, Yaşlılara Hürmet Haftası kapsamında bir panel düzenledi. 

Yaşlılık kavramının her açıdan ele alındığı panelde, alanında uzman konuşmacılar bilhassa sıhhat konusunda kıymetli bilgiler verdi.

Karşıyaka Belediyesi tarafından Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda gerçekleştirilen Yaşlılara Hürmet Haftası Paneli yurttaşların ağır iştirakiyle gerçekleştirildi. Prof. Dr. Reyhan Uçku ve Prof. Dr. Aliye Mandıracıoğlu’nun oturum başkanlığını üstlendiği panele Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şube Lideri Prof. Dr. Sevnaz Şahin (TAD), Prof. Dr. Hatice Şimşek Keskin, Psikolog Mevlüt Ülgen ve Prof. Dr. Yasemin Akçay konuşmacı olarak katıldı. Programda yaşlılık kavramı her taraftan ele alınarak mevzuya ait kıymetli bilgiler verildi.

“İYİ Kİ VARSINIZ”

Programın başında konuşma yapan Karşıyaka Belediye Lider Yardımcısı Hasret Ceylan, “Yaşlılarımız deneyim, bilgi ve birikimleriyle geleceğimize ışık tutan; geçmişi yaşatarak ulusal kültür ve kıymetlerimizi yarınlara aktaran toplumsal hafızalarımızdır. Uygun ki varsınız” dedi. Ceylan konuşmasında Karşıyaka Belediyesi’nin ileri yaş hizmetlerini de anlattı. 

GERİATRİ AÇISINDAN YAŞLILIK

Açılış konuşmasının akabinde oturum liderleri Prof. Dr. Reyhan Uçku ve Prof. Dr. Aliye Mandıracıoğlu, Yaşlılara Hürmet Haftası’nın manasını ve tarihi art planını anlattı. Akabinde TAD İzmir Şube Lideri Prof. Dr. Sevnaz Şahin, ‘Geriatri Açısından Yaşlılık’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Yaşlılık kavramını anlatan ve Türkiye’de yaşlı nüfus ile ilgili istatistikler paylaşan Prof. Dr. Şahin, “Yaşlanma anne karnını düştüğümüz andan itibaren başlıyor, yaşlılık da hayatımızın bir periyodu. Kıymetli olan sağlıklı yaşlanmak, hepimiz sağlıklı bir biçimde yaşlanma isteğindeyiz. İşte bu kişinin işlevsel olarak kendine kâfi olması demektir. İleri yaşlarda bir kadro hastalıklar olması çok doğaldır zira bedende kimi dejenerasyonlar ve fizyolojik değişiklikler olur. Sağlıklı yaşlanmak mümkündür, bunu yapabiliriz. Birey merkezli çalışan birçok uzmanla birlikte hastalıkların erken tanısı, erken tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verdiğimizde ve hastalarımızı nizamlı takip ettiğimizde hastalık sürecini kısaltabiliyoruz. Yaşlanmayla birlikte artan kimi hastalıklarımız var, bununla birlikte çoklu ilaç kullanımları da meydana geliyor. İşte bu hastalıklara karşı tedbirimizi alırsak bu hastalık devrini azaltabiliriz” dedi.

“ÖNLEM ALMALIYIZ”

Yaşlılıkla birlikte artan hastalıkları da anlatan Şahin, “Demans, Alzheimer, tansiyon, şeker üzere hastalıklar yaşlılıkla birlikte artan hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanmayı kolaylaştıran ve bu hastalıklara yakalanma riskini azaltan faktörler vardır. Bunları bilmeli ve tedbir almalıyız. Buna şu formda örnek verebiliriz, yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalığına neden olan faktörlerin ortasında eğitimsizlik, işitme kaybı, tansiyon, travmatik baş yaralanmaları, şeker, obezite, çok alkol tüketimi, sigara kullanımı, depresyon, toplumsal izolasyon, fizikî inaktivite, hava kirliliği ve kan şekeri gösterilmiştir. İşitme kaybını ele alalım, şayet yaşlı bir birey işitme kaybı sorunu yaşıyorsa vakitle şahsî bağlantıları ziyan görebilir, toplumdan izole olabilir, depresyona girebilir ve uzun vadede öteki çevresel faktörlerin de tesiriyle Alzheimer hastalığı ile karşı karşıya gelebilir. Bunu bir işitme aygıtıyla çözebiliriz ve Alzheimere neden olan faktörlerden birini eleyebiliriz. Tansiyon ve şeker hastalıklarını da tertipli hekim denetimi ve ilaç kullanımı ile denetim altında tutarak riski azaltabiliriz. Potansiyel olarak değiştirilebilir faktörler bunlardır. Ömür stilimizi değiştirerek var olan riski alt düzeylere indirmemiz mümkün. İşte tedbir almaktan kastımız budur.”

Ardından Prof. Dr. Hatice Şimşek Keskin ‘Toplum Sıhhati Açısından Yaşlılık’, Psikolog Mevlüt Ülgen ‘Şehirler ve Yaşlılar’ ve Prof. Dr. Yasemin Akçay ‘Her Yaşta Kahkaha’ başlıklı sunum yaptı. Sunumlar sonrasında izleyicilerle birlikte idmanlar yapıldı, şiirler okundu, müzikler söylendi. Alanında uzman akademisyenler iştirakçilerden gelen soruları yanıtladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Yaşlılara Hürmet Haftası Paneli’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir