Lider Soyer’den “Toplumsal Birleşik Muhalefet Çağrısı” “Hedefimiz yesyeni bir Türkiye”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lider soyerden toplumsal birlesik muhalefet cagrisi hedefimiz yesyeni bir turkiye 0 GAN4YXX5
İzmir Demokratik Kitle Örgütleri’nin temsilcileriyle buluşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, ülkede toplumsal demokrat siyasete gereksinim olduğuna dikkat çekti.

“Toplumsal Birleşik Muhalefet” davetini yineleyen Lider Soyer, “Bunun yaratacağı yeni siyasi taban demokratik siyasetin fazilet ve bedelleriyle buluştuğunda yepisyeni bir Türkiye hayal olmayacaktır. İzmir bu toplumsal seferberliğin doğal öncüsüdür. Bu dönüşüm birlikte başarabileceğimiz bir dönüşümdür” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde İzmir Demokratik Kitle Örgütleri’nin mensuplarıyla bir ortaya gelerek “Siyaset, Neden ve Nasıl?”  başlıklı bir konuşma yaptı. Kentte bayan, engelli, eğitim, gençlik, çocuk, tabiat, etraf, afet idaresi üzere farklı alanlarda faaliyet yürüten ve istekli olarak halkın gereksinimleri ile refahı için efor gösteren demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin yer aldığı toplantının moderatörlüğünü Lider Tunç Soyer ve Lider Danışmanı Melih Yalçın üstlendi.

Program Prof. Dr. Ayfer Kocabaş idaresindeki Yeni Nesil Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Genel Merkez Mandolin Orkestrası’nın Ziraat Marşı’yla başladı. Küçük konser öncesinde açıklama yapan Şef. Prof. Dr. Kocabaş, “Sayın Lider Tunç Soyer’e İzmir’e ve köy enstitülerinin düşün dünyasına kattığı kıymetler için teşekkür ediyoruz” dedi. İzmir Marşı ile sonlanan müzik ziyafetinin akabinde salondaki topluluk orkestrayı ayakta alkışladı.

“Türkiye çok uzun müddettir siyasetin saf ve yalın halinden uzaklaştı”

Siyasete yönelik tespitlerini aktaran ve izlenmesi gereken yol haritasını açıklayan Lider Soyer, siyaseti dünyayı kurmanın, hayatı güzelleştirip güzelleştirmenin iradesi olarak tanımladı. Türkiye’nin çok uzun müddettir siyasetin bu saf ve yalın halinden uzaklaştığını aktaran Soyer, “Ülkemiz seçim siyaseti dediğimiz öteki bir sürecin içine girdi. Sadece seçim kazanma faaliyeti olarak varlık gösteren bu süreç, aslında siyasetsiz bir siyasetin giderek daha da hegemonik hale gelmesine yol açtı. Seçime indirgenmiş siyasal faaliyet, aday belirlemede hiçbir prensip ve paha içermeyen bir parmak sayma faaliyeti ve buna bağlı olan bir ‘yarış’ın sahnelenmesinden ibaret olmaya başladı. Siyasal rekabet bir güç gösterme yarışına dönüştürülüp, yıkıcı, konuşmayı değersizleştiren kirli bir ‘yenme’ faaliyeti haline geldi” dedi.

Bir ortada yaşamanın üç ilkesi

Bu nizamı değiştirmek için yapılması gereken şeyin siyasetin kamusal faydasını önceleyen faziletini hatırlamak olduğunun altını çizen Lider Soyer, “Nasıl bir ortada yaşayacağız?” sorusuna demokrasinin içerdiği pahalarla cevap verilecekse asla vazgeçilemeyecek üç unsura işaret etti. Bu prensipleri adalet, eşitlik ve lokal idarelerin güçlendirilmesi olarak sıralayan Lider Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hemen artık hemen bir toplumsal demokrat siyasete, kimsesizlerin sesi olan ve bu sesi bir feryada ve ortak çıkarlarımız için yol gösterici bir siyasal harekete dönüştürecek bir siyasete muhtaçlığımız var. Köreltilen ve çürütülen toplumun panzehri yeniden toplumun içinde, bu körleşme ve çürümeden en az etkilenen toplum paydaşları ortasında bulunuyor. Siyasi partiler, seçim odaklı varoluşlarını güçlendirmek için uyguladıkları tekniklerle çürümenin tabanına vurmuşken, hala cebinden harcayarak, vaktinden, sevdiklerinden fedakârlık ederek, içinde yaşadığı topluma duyduğu sorumluluk ve taşıdığı vicdandan vazgeçmeyen “Toplumsal Sivil Muhalefet” paydaşları bu panzehrin kaynağıdır”.

İzmir toplumsal seferberliğin doğal öncüsü

Yapılması gereken birinci şeyin halkın çıkarlarını koruyan ve temsil eden bu yeterli ve pak yapıların daha güçlü, daha geniş çatılar altında birleşerek “Toplumsal Birleşik Muhalefete” dönüşmesini sağlamak olduğunu aktaran Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İkincisi varoluşlarını vicdan ve sorumluluk hissinden alan bu yapıların kendilerini engellediklerini düşündükleri ‘cam duvarı’ kırıp geçme gücüne sahip olduklarına inandırmak. Binlerce yıllık kadim kültürde kaynağını bulan toplumsal kıymetlerimizin topyekûn çürümesine müsaade vermemek ve bu kadar tabana vurduktan sonra, sağlıklı, pak bir başlangıç yapmak mümkündür. Bilhassa “Toplumsal Birleşik Muhalefetin” açacağı yeni siyasi yer demokratik siyasetin fazilet ve kıymetleriyle buluştuğunda yepisyeni bir Türkiye hayal olmayacaktır. İzmir bu toplumsal seferberliğin doğal öncüsüdür. Adalet ve eşitlikten güç alan, demokratik unsurlarla şekillenen bu siyaset alanı dönüşüm yaşanmasının anahtarı olacaktır. Yeni siyaset tabanları oluşturulmasına muhtaçlık var. Zira siyasi partilerin vatandaşların hasretlerini, taleplerini, yurttaşların bu memlekette umutlarını yeşertme gücü kalmadı. Bu dönüşüm birlikte başarabileceğimiz bir dönüşümdür Hem de bugünden tezi yok, yarından yakın.” 

“Hedefimiz Türkiye”

Bu buluşmaların devam etmesi gerektiğinin altını çizen Lider Soyer, “Bizim gayemiz Türkiye. Türkiye’de yeni bir siyaset alanı açmak istiyoruz. Siyasi partilerin içinde de yer almak lakin siyasi partilerin dışında da, sivil muhalefeti bir toplumsal birleşik muhalefet haline getirmek. Bizim muhatabımız şikayet ettiğimiz her şey. Türkiye’deki herkes bizim çatımızın altında olsun istiyoruz. Bir oburu asla dışarıda kalmamalı. Olabilecek en geniş buluşmayı hedefleyerek yola çıkıyoruz. Adımlarımızı bu küçük salonda bu küçük adımla atıyoruz. Gayemiz İzmir’de başlatacağımız bu hareketi büyütmek” dedi. 

Başka Bir Siyaset Mümkün!

Yaklaşık dört saat süren buluşmanın kapanış kısmında değerlendirmelerde bulunan Lider Soyer, “262 arkadaşımız iştirakçi olmuş. Bu toplantı bir başlangıç ve birinci adım toplantısıydı. Ben iddia edemeyeceğiniz kadar büyük bir heyecanla bu birinci adımı sizlerle atmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Şayet bunu biz yapmazsak kimse yapmayacak. Şayet bu öyküye inanıp sahiden sahiplenerek bir seyahati başlatmak konusunda kararlı duramazsak bilin ki bizden öteki kimse yapmayacak. Yapamazsak bütün şikayet ettiğimiz sistemlerin daha güzele gitmesine imkan yok. Çürüme bulaşıcı bir şey. Bu dayanışmayı biraz daha büyüterek daha büyük bir ağ oluşturabiliriz. ‘Başka bir siyaset mümkün’ ve bunu daima birlikte yapacağız” sözlerini kullandı.

Sivil toplumdan öneriler

Buluşmada kelam alan temsilciler Lider Soyer’in siyasete yönelik tespitlerini ve izlenilmesi gereken yol haritasını paylaştığı için teşekkürlerini iletti. Siyasi partilerin aday belirleme süreçlerinden rahatsızlıklarını lisana getiren birtakım temsilciler tenkit, teklif ve taleplerini iletti. Sivil toplum örgütlerinin sesinin kamuoyunda gereğince duyulmaması da toplantıda gündeme geldi. Yeni bir yol haritası hazırlanması ve işletilmesi noktasında da fikir birliğine varıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lider Soyer’den “Toplumsal Birleşik Muhalefet Çağrısı” “Hedefimiz yesyeni bir Türkiye”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir