1. Haberler
  2. Gündem
  3. Muğla’ya En Fazla Yatırım Yapan Kurum; “Muğla Büyükşehir Belediyesi”

Muğla’ya En Fazla Yatırım Yapan Kurum; “Muğla Büyükşehir Belediyesi”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

muglaya en fazla yatirim yapan kurum mugla buyuksehir belediyesi 0 LS68nQ6W
Muğla Büyükşehir Belediyesi kurulduğu 2014 yılından bu yana yaptığı 7 Milyar 152 Milyon TL ve devam eden 2 Milyar 289 Milyon TL yatırım ile kente en fazla yatırım yapan kurum oldu. Büyükşehir Belediyesi yaptığı yatırımlarla başka kurumların yapmış olduğu yatırımların çok önünde yer aldı.

2014 yılı Mart ayında kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi o tarihten bu yana Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurum oldu. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar kente 7 Milyar 152 Milyon TL yatırım yaparken 2 Milyar 289 Milyon TL’lik yatırım da devam ediyor. Bu yatırımlarla birlikte Büyükşehir Belediyesinin Muğla’ya hayata geçirdiği projeleri toplam pahası 9 Milyar 441 Milyon TL’ye ulaşacak. Tüm bu yatırımların yanı sıra Büyükşehir statüsü ile birlikte ilçe belediyelerinden devrolan 1 Milyar 201 Milyon TL’lik borç ödemesi yaparken tüm bunlara karşın FİTCH tarafından 8 kez AAA notu verilerek güçlü mali yapısını korudu.

Altyapıya Dev Yatırımlar 

Büyükşehir Belediyesi grupları tarafından ortaya konan raporlar sonucunda kentin en büyük sıkıntısının altyapı eksikleri olduğu tespit edilirken bu sıkıntıların ortadan kaldırılması için değerli projeler hayata geçirildi. Projelerin hayata geçirilmesi için birinci olarak bilhassa Vilayetler Bankası üzere yurtiçi kredi kuruluşlarından finans sağlamaya çalışan Büyükşehir Belediyesi bu teşebbüslerinden olumlu sonuç alamayınca Dünya Bankası ve öteki farklı yurtdışı kuruluşlarından maddi kaynak sağlamaya çalıştı. Dünya Bankasından alınan kredi ile birçok farklı altyapı projesi hayata geçirildi. Bu projelerin çok kıymetli bir kısmı Muğla’nın dünyaya açılan kapısı olan Bodrum ve Fethiye üzere turizm kentlerinde yapıldı. Bodrum Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi, Gümbet Gümüşlük Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artışı, Bodrum Kanalizasyon Çizgisi, Ferhiye Ölüdeniz Arıtma Tesisi üretimi, Hisarönü-Ovacık Kanalizasyon Sınırı, Fethiye AAT kapasite artış projeleri üzere çok büyük altyapı projeleri tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Yeniden Milas Ören kanalizasyon ve arıtma tesisi, Türkevleri, Bozalan Çökertme içme suyu, Ula, Kavaklıdere kanalizasyon sınırları, Datça Betçe içme suyu çizgisi, Marmaris Bozburun yarımadası içme suyu projesi üzere çok farklı noktalarda kıymetli çalışmalar yapıldı.

 

Büyükşehir Belediyesinin Projeleriyle Arıtma Kapasitesi %60 Arttı

Tüm bu yatırımlar ile birlikte kentin yeşili ve mavisini korunması ismine büyük değer taşıyan atıksuyun bertarafı konusunda 2014 yılında günde 199 bin 430 metreküp su arıtılabilirken bugün ise %60 oranında artış sağlanarak günde 319 bin 697 metreküp su arıtılıyor. Böylece sıhhatsiz suyun tabiata ve bilhassa denize karışmasının önüne geçiliyor. Bilhassa büyük altyapı eksiği bulunan Bodrum’da yapılan çalışmalar ile birlikte kıyı bölgelerindeki altyapıdan yararlanma oranı %46’da %91’e yükseldi.

İl genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından içme suyu konusunda da değerli yatırımlar yapılırken 2014 yılında 9 bin 869 kilometre olan içme suyu sınır uzunluğu 11 bin 454 kilometreye yükseldi. 

Büyükşehir Vilayet Genelinde 3 Bin 256 Kilometre Yol Çalışması Yaptı

Muğla Büyükşehir Belediyesi 10 yıllık süreçte yollara da kıymetli yatırımlar yaptı. Sorumluluğundaki 2 bin 346 km yolda 3 bin 256 km çalışma yaparak kırsal Muğla ile kıyı Muğla’yı birbirine bağlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi, yalnızca yollara 1 Milyar harcama yaptı. Hizmet kalitesinin artması için MUSKİ, Ek hizmet binası ve Makine İkmal tesisini yapan Büyükşehir Belediyesi ayrıyeten Muğla’ya Türkan Saylan Çağdaş Ömür Merkezi, Kent Meydanı, Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi, Turgutreis Hayat Merkezi, Ortaca Cem ve Kültür Konutu, Milas Kültür Merkezi imali, Yaşlılar için Huzur Meskeni, Karaçay Köprüsü, Süreksiz Hayvan Bakımevi, Menteşe ve Bodrum Otogarı, Yağ Hali, Kızılağaç Akaryakıt İstasyonu, Yatağan Hasan Haşmet Işık Yüzme Havuzu ve toplumsal tesislerini kazandırdı. Ayrıyeten Gözcüler Konutu, Çeşmeköy Camii, Pınarköy Camii, Cemil Toksöz Konağı, Ağa Bahçesi Konağı ve Toplumsal Tesisi yenileme çalışmaları ile kültürel mirasa kazandırıldı.

Tarım Takviyeleri Büyüyerek Devam Etti

Verimli topraklara sahip tarım kenti Muğla’da üreticiye ve tarıma büyük takviye veren Büyükşehir Belediyesi kurduğu laboratuvarlar, lokal tohum merkezi, meyve zerzevat kurutma tesisi, deneme bahçeleri, ipekböcekçiliği desteklemeleri, alım garantili üretim, kıl keçisi dayanağı, kaba yem desteklemeleri, fidan takviyesi, pak petek projesi ve en değerlisi üretim kooperatiflerini Güçbirliği çatısı altında toplaması ile üreten köylüye dayanak verdi. Türkiye’nin 81 vilayetine bugüne kadar 19 Milyon lokal tohum dağıtan, 25 milyon alım garantili çiçek üreten, üretim kooperatiflerine ekipman, gereç takviyesi sağlayan Büyükşehir ile hem üretici hem Muğla kazandı.

Sağlık Hizmetleri Vilayet Geneline Yayıldı

Türkiye’de birincileri gerçekleştiren, pürüzleri hizmetleri ile kaldıran Büyükşehir Belediyesi sıhhat alanında da birçok vatandaşa dokunan hizmetleri hayata geçirdi. Türkiye’de birinci olan Kısa Mola merkezleri ile engelli bireylerin birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağladı ve fedakar annelerinde yüzlerinde gülümseme oldu. Meskende bakım, engelli, hasta nakil ile Muğla genelinde hasta nakillerinin yüzde 75’ini Büyükşehir yaptı. Lokal idarelerde birinci olan Oyuncak Kütüphanesi, 100 Yaş Meskeni, Gündüz Bakım Meskenleri, manisiz plajlar, tekrar Türkiye’de birinci Mor Ömür, Halk Kart dayanağı, öğrenciler için kırtasiye ve eğitim yardımları ile 7 den 70’e tüm vatandaşların yanında olundu. Candostları da unutmayan Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en donanımlı Süreksiz Hayvan Bakımevi’ni Muğla’ya kazandırdı.

Muğla’nın Mavisi ve Yeşili İçin Kıymetli Projeler Hayata Geçirildi ve Hukuk Uğraşı Verildi

Muğla’nın mavisini ve yeşilini korumak için birçok proje ve yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi 10 yılda 202 etraf davasıyla hukuk uğraşı verdi. 8 atık alım teknesi ile Muğla’nın mavi kıyılarındaki deniz araçlarından atık toplayan Büyükşehir Belediyesi vilayet genelinde 1 olan hafriyat alanı alanını da 9’a çıkardı. Menteşe’ye 4 ilçeye hizmet veren Katı Atık Sistemli depolama tesisi ve Muğla’da birinci olan Tıbbi Atık tesisi, Milas’a 25 yıl hizmet edecek Katı Atık Tertipli depolama tesisi hayata geçirildi. Yabanî depolama alanlarını rehabilite eden Büyükşehir Belediyesi bu alanlara 4 bin 550 adet ağaç dikti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muğla’ya En Fazla Yatırım Yapan Kurum; “Muğla Büyükşehir Belediyesi”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir