Özel eğitimle günlük ömür faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ozel egitimle gunluk omur faaliyetlerinin gelisimi hedefleniyor 0 eOqXgDpE
Akranlarından bariz seviyede farklılık gösteren bireylerin eğitim ve toplumsal gereksinimlerini karşılamak üzere eğitim programları geliştirildiğine işaret eden uzmanlar, özel eğitimle bireylerin günlük hayat, özbakım ve oyun oynayabilme faaliyetlerini geliştirmenin hedeflendiğini söylüyor.

Özel eğitimin; Özel Öğrenme Zahmeti, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu ve Gelişim Geriliği üzere alanlarda uygulandığını lisana getiren Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, “Hedefimiz; bireyin günlük ömür, akademi ve toplumsal faaliyetlerinde bağımsız olmaları.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Işık Berber, özel eğitim konusu hakkında bilgi verdi.

“Akranlarından besbelli seviyede farklılık gösteren bireyler için program geliştiriliyor.”

Bireylerin gelişim özellikleri ve eğitim yeterlilikleri ile akranlarından besbelli seviyede farklılık gösterebildiğini söz eden Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, bu bireylerin eğitim ve toplumsal muhtaçlıklarını karşılamak üzere eğitim programları geliştirildiğini söyledi.

Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, alanında eğitimler almış uzman işçi ile uygun ortamda sürdürülen özel eğitimlerin; bireylerin günlük ömür, özbakım, akademi, muhakeme ve oyun oynayabilme faaliyetlerini; yerine getirme, sürdürebilme ve geliştirme maksatlarını benimsediğini anlattı.

Aile merkezli ve iş birliğine dayalı çalışmalar şart…

Bu maharetleri kazandırma ve en yüksek potansiyele çıkarmaya yardım etmek için aile merkezli ve iş birliğine dayalı çalışmalar kullanıldığını da lisana getiren Naciye Parıltı Berber, “Hedefimiz; bireyin günlük ömür, akademi ve toplumsal faaliyetlerinde bağımsız olmaları.” dedi.

Özel eğitimin; Özel Öğrenme Zahmeti, Otizm Spektrum Bozukluğu, Down Sendromu, Uyaran Eksikliği, Üstün Zeka, Bilişsel Yetersizlik ve Gelişim Geriliği alanlarında uygulandığını da lisana getiren Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Işık Berber, çocuğun Özel Eğitim değerlendirmesi için programlandığını, bu kıymetlendirme boyunca, aileden bilgi toplanarak, çeşitli standart değerlendirmelerin kullanılıp, çocuğun güçlü ve hudutlu taraflarındaki temel maharet düzeylerinin tespit edildiğini anlattı.

“Hedeflere ulaşılana kadar çalışmalar sürdürülüyor.”

Değerlendirmenin akabinde şayet çocuk Özel Eğitim için uygunsa tedavi programına başlandığını söyleyen Naciye Parıltı Berber, “Bu tedavi programında her çocuk için ferdi bir program oluşturarak aile iş birliği ile uygulamaya devam ediliyor. Farklılıklar, gereksinimler, desteklenmesi gereken alanlar ve akranlarla eşit seviyede ilerlemeyi hedefleyen program doğrultusunda da maksatlara ulaşılana kadar çalışmalar sürdürülüyor.”

Özel Eğitim Öğretmeni Naciye Parıltı Berber, özel eğitim programı kapsamında, Bilişsel Gelişim, Dikkat ve Ortak Dikkat, Kaba ve İnce Motor Marifetleri, El-Göz Uyum Hünerleri, Alıcı Lisan Maharetleri, Söz Edici Lisan Maharetleri, Somut ve Soyut Kavram Çalışmaları, Okuma ve Yazma, Matematik, Davranış Sorunları, Oyun Oynama Hünerleri, Oyun Kurma Hünerleri, Sıra Alma ve Sıra Bekleme Hünerleri, Toplumsal Alanlara Ahenk Maharetleri, Spontane Sohbet Yürütme ve Başlatma Maharetleri ile Sorun Çözme ve Akıl Yürütme Maharetleri alanlarında çalışmalar yapıldığını anlattı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Özel eğitimle günlük ömür faaliyetlerinin gelişimi hedefleniyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir