Soyer, “İzmir’in en hoş rekreasyon alanlarından biri olacak”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

soyer izmirin en hos rekreasyon alanlarindan biri olacak 0 4kyLynYH
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 2026 yılında İzmir’in konut sahipliği yapacağı Botanik EXPO alanındaki çalışmaları inceledi. Projede çok yol aldıklarını belirten Lider Soyer, “Kentimizin en hoş rekreasyon alanlarından birini Yeşildere’ye kazandırıyoruz. Yıkımlardan sonra imalat safhasına geçilecek. İzmirlilerin hayırla anacakları bir proje böylelikle gerçekleşmiş olacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in uğraşlarıyla kentin 2026’da konut sahipliği yapmaya hak kazandığı Memleketler arası Bahçe Bitkileri EXPO’su (Botanik EXPO 2026) için Yeşildere Vadisi’nde hazırlıklar sürüyor. Atatürk Maskı’nın altından başlayarak İZBAN sınırı ile Meles Deresi ve Yeşildere Caddesi ortasında kalan bölgeyi değişik bir imaja kavuşturacak proje alanında kamulaştırılan binaların yıkımı devam ediyor. Lider Tunç Soyer, Yeşildere’ye giderek incelemelerde bulundu.

“Kamulaştırmada yüzde 54 tamamlandı, yıkımlar devam ediyor”
Doğayla uyumlu, kent estetiğine katkı koyacak projenin çarpık yerleşimi düzenleyeceğini, yeşil alan ölçüsünü artıracağını belirten Lider Soyer, “İzmir’in en kritik noktalarından biri, havalimanıyla liman ortasındaki temas noktasında olan Yeşildere’deyiz. Burası eski yapı stoku açısından İzmir’in en utanç verici noktalarından biri. Tam bir mezbeleliğe dönmüş yapı stoku… Ve İzmir’e her gelen vatandaşın da geçtiği bir güzergah. Burasını yeşil alana dönüştürmek istiyoruz. Birebir vakitte bu yeşil alanı büyük bir EXPO’ya mesken sahipliği yapacak halde de tasarlamaya çaba ediyoruz. Hazırladığımız proje ile İzmir 2026 yılında memleketler arası büyük bitki EXPO’suna konut sahipliği yapma hakkını kazandı. Kamulaştırma sürecinin yüzde 54’ündeyiz, yılsonunda kamulaştırmayı tamamlamayı planlıyoruz. Milletlerarası bir tertipten sonra İzmir Kültürpark’tan yaklaşık iki kat daha büyük bir yeşil alan kazanacak. Burası kentin en hoş rekreasyon alanlarından biri haline gelecek. Meles Çayı canlı bir ırmağa dönüşmüş olacak. Birçok açıdan kente çok büyük katkı sağlayacak bir projenin eşiğindeyiz. Bilhassa kamulaştırma süreçlerinde bugüne kadar çok yol aldık. Yıkımlar devam ediyor. Bundan sonra da imalat safhasına geçilecek. İzmirlilerin hayırla anacakları bir proje böylelikle gerçekleşmiş olacak” sözlerini kullandı.  

Kentin en kritik noktalarından biri
EXPO alanı Konak ve Buca’da Yenidoğan, Küçükada, Yeşildere, İmariye, Vezirağa, 19 Mayıs, Lale, Çaldıran, Hürriyet, 2. Kadriye mahalleleri sonlarını kapsıyor. Alan Şehitler Korusu, Kadifekale alanını da içine alıyor. Bölgeden kuzey ve güney tarafına ilişki sağlayan Yeşildere Caddesi geçiyor. Ayrıyeten alana Kemer Aktarma ve Basmane Tren İstasyonundan metro ve otobüsler ile ulaşım sağlanıyor. Adnan Menderes Havaalanı’ndan EXPO alanına 20 dakikada ulaşım sağlanıyor.  

İzmir’e kent parkı kazandırılacak
1 Mayıs-31 Ekim 2026 tarihleri ortasında “Uyum İçinde Yaşamak- Living in Harmony” ana temasıyla yapılacak Milletlerarası Bahçe Bitkileri EXPO’sunu yaklaşık 5 milyon kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor. Tohumdan ağaca bölümdeki tüm üreticiler için memleketler arası ticaretin kapısını açacak EXPO 2026, İzmir’in dünyadaki bilinirliğini de artıracak. Yeşildere’de kurulacak fuar alanı tematik stantların, dünya bahçelerinin, sanat, kültür, besin ve öbür aktifliklerin yapılacağı değerli bir cazibe merkezi olacak. Alan 6 aylık EXPO mühletince bahçeleri ve etkinlikleriyle konuklarını ağırlarken, sonrasında yaşayan bir kent parkı olarak İzmir’e kazandırılacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Soyer, “İzmir’in en hoş rekreasyon alanlarından biri olacak”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir