UN Küresel Compact Amaç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

un kuresel compact amac toplumsal cinsiyet esitligi programi muracaatlari acildi 0 AIVVPfDy

İş dünyasında bayanların tüm düzeylerde eşit temsiliyeti ve eşit kıymetteki işe eşit fiyatın sağlanması için   şirketleri desteklemeyi amaçlayan UN Küresel Compact Maksat Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı’nın (Target Gender Equality Accelerator)  başvuruları açıldı.  9 ay sürecek olan programın müracaatları 31 Mayıs tarihine kadar sürecek.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarının 5’incisi (SKA 5) 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını, bayanların ve kızların güçlenmesini öngörüyor. SKA 5’in gaye ve göstergeleri ortasında bayanların  siyaset, iş dünyası ve toplumsal alanlar olmak üzere her alanda karar sistemlerinde daha fazla yer alması için eşit fırsatların sağlanması da yer alıyor.     

Türkiye’de ilerleme kâfi değil!

Yapılan tüm çalışmalara ve atılan tüm adımlara karşın,   hem Türkiye’de hem de dünyada iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme yavaş.   TÜİK’in 2023 yılında yayımladığı datalara nazaran bayanların işgücüne iştirak oranı %32,8 olurken, 2024 yılında   yayımladığı bilgilerine nazaran bu oran sırf %35,1’e yükselebildi. Orta ve üst seviye yönetici konumundaki bayan oranları ise geriledi. TÜİK’in 2023 yılında yayımladığı datalarda orta-üst seviye bayan yönetici oranı %20,7 iken 2024 yılında yayımladığı datalara nazaran bu oran %19,6. Cinsiyetler ortası ücret/kazanç farkına bakıldığında ise tüm eğitim seviyelerinde erkeklerin farkın erkekler lehine olduğu görülüyor. Bu fark ilkokul ve altı mezunlarında %12,4 olurken yükseköğretim mezunlarında %17,1’e çıkıyor.

Şirketler istihdamındaki hisseleri, geniş coğrafyalara yayılan paha zincirleri ve geniş kitlelere ulaşabilme kapasiteleriyle toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında değerli bir aktör. İş dünyasının en çok katkı sağlayabileceği alanların başında ise işgücüne iştirak oranı, bayanların her düzeyde eşit temsil edilmesi ve eşit kıymetteki  işe eşit fiyat geliyor.

Program şirketlere güçlü bir takviye veriyor!

UN Küresel Compact Amaç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı iş dünyasının bu alandaki eforlarına ivme kazandırmayı,  süreci hızlandırmayı amaçlıyor;iddialı  adımlar atılması için   şirketleri destekliyor.

Programa katılan şirketler, Bayanın Güçlenmesi Prensipleri Cinsiyet Uçurumu Tahlil Aracı ile cinsiyet eşitliği alanında kendi performanslarını değerlendirebilecek. Akabinde,  kapasite artırmaya yönelik atölye çalışmalarına ve ulusal, bölgesel ve global seviyede oturumlara katılarak maksatlarını ve yol haritalarını belirleyebilecekler.

Katılan şirketler cinsiyet eşitliğini sağlama tarafında değerli uzaklık alıyor!

Programın evvelki periyot iştirakçilerinin %75,7’si programla birlikte şirketlerinde toplumsal cinsiyetin sağlanması için yeni amaçlar belirledi ve kıymetli adımlar attı.  Bunlar ortasında mentorluk ağları kurarak bayanlara profesyonel gelişme fırsatları sunmak, işe alım görüşmelerini yürüten gruplarda cinsiyet istikrarını sağlamak, toplumsal cinsiyet konusunda hassas bir lisan kullanılmasını desteklemek, işyerinde esnek ve aile dostu çalışma şartları sağlamak, cinsiyetler ortasındaki fiyat dengesizliklerini gidermek için daha fazla uğraş göstermek üzere çalışmalar yer alıyor. Program birebir vakitte katılan şirketlere Birleşmiş Milletler Kadının  Güçlenmesi Prensipleri’ni   hayata geçirmeleri ve Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları yolunda somut adımlar atmaları için destek oldu. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
UN Küresel Compact Amaç Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Müracaatları Açıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir