1. Haberler
  2. Kültür Sanat
  3. Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri yeni etkinliklerle bahara merhaba diyor!

Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri yeni etkinliklerle bahara merhaba diyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

borusan contemporary cocuk atolyeleri yeni etkinliklerle bahara merhaba diyor 0 n3JIMaPm

Borusan Contemporary, nisan ayında da farklı yaş kümelerindeki çocuklar için tasarlanmış eğlenceli ve öğretici atölye aktiflikleri sunmaya devam ediyor. Çocuklar nisan ayı atölyelerinde renkleri keşfedecek, üç boyutlu çalışmalar yapacak ve Perili Köşk’ü tekrar tasarlayacaklar. 

Borusan Contemporary’nin farklı yaş kümelerindeki çocuklara yönelik hazırlanan atölyeleri küçük sanatseverlere, hem eğlenebilecekleri hem de yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri bir ortam sunuyor. Nisan ayı programı kapsamında çocuklar, DC Arka ve atölyepikolo yürütücülüğünde renk kavramına odaklanacak, üç boyutlu çalışmalar yapacak, optik illüzyonla yaratıcı eserler üretecek ve Perili Köşk’ü yine tasarlayacaklar.

Renk kavramına odaklanacaklar

6 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Duyguların Renkleri atölyesi, Dijital Mitolojiler stant çeşidiyle başlayacak. Atölyede, çocuklarla Yağız Özgen’in, Peter Zimmerman’ın ve Hans Kotter’in stantta yer alan yapıtları üzerinden renk kavramına odaklanılacak. Ana ve orta renklerin yanı sıra sıcak ve soğuk renkleri keşfederek devam edilecek atölyenin üretim etabında ise çocuklar, gün içerisinde deneyimledikleri farklı hisleri dışavurumcu sanat tekniği aracılığıyla renkler ve çizgiler kullanarak görselleştirecekler ve soyut fotoğraflar yapacaklar. Bu atölyeye katılacak çocukların okuma-yazma maharetini kazanmış olmaları bekleniyor. 

 

Üç boyutlu bir harita hazırlayacaklar

6 Nisan Cumartesi günü saat 13.00’da 8-12 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Keşfedilmemiş Yerler atölyesinde “Dijital Mitolojiler” standında yer alan sanatçı Ilgın Seymen’in “Bilinmeyen Kıta” isimli yapıtından hareketle çocuklarla kimlik, aidiyet ve yer kavramları üzerine sohbet edilecek. Akabinde çocuklar, sanatkarın yapıtından ilhamla şimdi keşfedilmemiş hayali bir dünya için karışık medya tekniği ile üç boyutlu bir harita hazırlayacak. Çalışmanın sonunda, her çocuk kendi tasarladığı yaratıcı çalışma ile atölyede ayrılacak.

 

Çocuklar kendi ebeveynlerinin fotoğraflarını yapacak

14 Nisan Pazar günü saat 11.00’da 5-7 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Annemin Komik Portresi müze çeşidi ile başlayacak. Cins sırasında stantta yer alan çalışmalardan insan fotoğraflarının kullandığı yapıtlar yakından incelenecek. Pastel boya, fotoğraf kâğıdı ve sıvı suluboyaların kullanılacağı, herkesin kendi ebeveynlerinin fotoğraflarını yapacağı keyifli bir sanat çalışması gerçekleştirilecek.

 

Soyut eserler yapacaklar

14 Nisan Pazar günü saat 13.30’da 7-9 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Akan Boyalarla Soyut Sanat atölyesi, Necmi Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan “Dijital Mitolojiler” standı çeşidi ile başlayacak. Markus Linnenbrink tarafından epoksi ile üretilen soyut yapıtları yakından inceleyen iştirakçiler, atölyede mukavva üzerine tutkal, akrilik boya, besin boyası üzere renklendiricilerle soyut yapıtlarını yapacak.

 

Köpükle, tüyle üç boyutlu çalışmalar yapacaklar

20 Nisan Cumartesi günü saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Kirpinin Rüyası atölyesi, 30 dakika süren rehberli, anlatımlı sorgulamaya dayalı kısa müze gezisiyle başlayacak. İştirakçiler, koleksiyonda yer alan üç boyutlu çalışmalardan yola çıkarak  köpük, kürdan, tüy, boya ve öteki gereçlerin kullanıldığı  üç boyutlu bir çalışma gerçekleştirecekler.

 

Renkleri keşfedecekler

20 Nisan Cumartesi günü saat 13.30’da 5-7 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Paletteki Renkler atölyesinde ‘’Dijital Mitolojiler” ve “Mat Collishaw: Aritmi” stantları kısa bir müze tipi ile görülecek. Renkleri tanıyalım temalı atölye için müzedeki Yağız Özgen’e ilişkin ‘’8 bit Colour Palette Entries#3’’ yapıtı görülürken renkler keşfedilerek iki adet baskı fotoğraf yapılacak. 

 

Optik illüzyon yoluyla yaratıcı eserler üretecekler

28 Nisan Pazar  günü saat 11.00’da 6-8 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Bir Sefer Bakmak Yetmez atölyesi, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan derlenmiş bir seçkiden oluşan “Dijital Mitolojiler” standı gezisiyle başlayacak. Atölyede stantta yer alan görüntü sanatı çalışmaları incelenecek. Atölyenin üretim kademesinde ise çocuklar, ‘‘hareketli imajlar’’ ve ‘‘durağan imajlar’’ kavramlarından yola çıkarak optik illüzyon yoluyla statik görselleri hareketlendirecek ve kendi yaratıcı yapıtlarını üretecek.

 

Çocuklar Perili Köşk’ü tekrar tasarlıyor

28 Nisan Pazar günü saat 13.00’da 8-12 yaş kümesine yönelik düzenlenecek Bu Müze Diğer Müze! atölyesinde çocuklar, Rumelihisarı’nın en değerli ve tarihi binalarından biri olan Perili Köşk’ü yine tasarlayacak. Bu atölye ile mimarlık disiplini çocuklara tanıtılacak ve “Bir bina nasıl oluşturulur?”, “Mekân ve materyal ortasında nasıl bir bağ vardır?” üzere sorular üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirilecek. Akabinde, çocuklar dizaynın yapı taşlarından “renk ve doku” ile bağ kurarak Borusan Contemporary binasını (Perili Köşk) gündelik materyallerle kendi gözlerinden yine tasarlayıp hazırladıkları müze maketleri ile atölyeden ayrılacak.

Borusan Contemporary hakkında

Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen stantlar, etkinlikler ve eğitim programlarına yer veren, sipariş yoluyla yeni sanat üretimlerini ve sanat müellifliğini destekleyen çok platformlu bir yeni sanat kurumudur. 

Kurumun 2011’den bu yana yürüttüğü faaliyetlerin belirleyici özelliği, fotoğraf, görüntü, ses, ışık, yazılım, bilgi üzere teknolojilere sanat pratiğinde yer veren milletlerarası sanatkarlara ve en geniş tarifiyle yeni medya sanatına odaklanmasıdır.

Sergiler ve etkinlikler, Borusan Holding’in merkez ofisi olan Perili Köşk’te gerçekleştirilmektedir. Bu pozisyonlandırma sayesinde ofis ortamı içinde özgün bir sanat merkezi yaratılarak, iş dünyası için yenilikçi ve yaratıcı bir model oluşturulmuştur. 

Programın birçok Borusan Holding ofislerinin de bulunduğu, İstanbul’daki Perili Köşk’te gerçekleşir ve bu da özünde ofis ortamında hayat bulan eşsiz bir müze yaratır. Galeri, ofis alanları, Müze Cafe, Artstore ve boğazın nefes kesici görünümüne hakim açık hava terasları da dahil olmak üzere tüm bina hafta sonları halka açıktır.

Borusan Contemporary ile ilgili aktüel gelişmeleri takip etmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, e-bültene abone olabilir ve toplumsal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Borusan Contemporary Çocuk Atölyeleri yeni etkinliklerle bahara merhaba diyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir