Çankaya Belediyesi Çalışanlarının Toplu İş Kontratı İmzalandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cankaya belediyesi calisanlarinin toplu is kontrati imzalandi 0 Wi6QghmU

Çankaya Belediyesinde, personellerin iki yıllık artışlarını içeren Toplu İş Mukavelesi imzalandı. Vazifeye başlar başlamaz birinci imzasını “üçlü bayram” için atan Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, belediye çalışanlarının günlük yevmiyelerine yüzde 95 artırımın üzerine 310 Lira daha artış sağlayan 2 yıllık Toplu İş Mukavelesini imzaladı.

Belediye iştirakleri İMAR A.Ş., BELDE A.Ş. ve kamu çalışanı olarak vazife yapan 1.650 personelin iki yıllık Toplu İş Mukavelesi ile en düşük maaş net 36.000 TL oldu.

Şenlik havasında kutlanan Toplu İş Kontratı imza merasiminde Lider Güner ve Çankaya çalışanları birlikte halay çekti. Ramazan Bayramı erkenden Çankayalılarla birlikte ve tek yürek kutlandı.

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner: “Bizim bir prensibimiz var. Personelin alın terinin rengi olmaz. Personele asla ayrım yapılmaz.  Aslolan emekçinin alın teri yere düşmeden emekçinin emeğinin karşılığını ödemektir”

Başkan Güner: “Bu seçimler siyasi bir sonuç olduğu üzere sendikal ömrün da bir sonucu olacak. Ayrıyeten bu seçim sonucu, sendikal örgütlenmede de, sendikal özgürlüklerde de bir dönüm noktası olacaktır.”

Çankaya’ya bayram erken geldi. Çankaya Belediyesi personellerinin örgütlü olduğu DİSK Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube ile Çankaya Belediyesi kamu çalışanları, belediye iştirakleri İMAR A.Ş. ve BELDE A.Ş. emekçilerinin 2 yıllık Toplu İş Mukavelesi (TİS) Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner’in katıldığı merasimle imzalandı. Misyona başlar başlamaz birinci imzasını “üç bayram” için atan Lider Güner, belediye çalışanlarının günlük yevmiyelerine yüzde 95 artırımın üzerine 310 Lira daha artış sağlayan mukaveleyi imzaladı.

Çankaya Belediyesi Toplu İş Mukavelesi imza törenine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcı Gamze Taşcıer, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Çankaya İlçe Lideri Fahri Yıldırım da katıldı. Toplu İş Sözleşmesi, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın attıkları imza ile yürürlüğe girdi.

Sözleşmeye nazaran ayrıyeten 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle de bu taban fiyatlara 6 aylık enflasyon oranında artırım yapılırken, 2025 yılı için ise son 6 aylık enflasyon artı yüzde iki puan refah hissesi eklenerek artış yapılacak. Şenlik havasında kutlanan Toplu İş Mukavelesi imza merasiminde Lider Güner ve Çankaya çalışanları birlikte halay çekti; Ramazan Bayramı erkenden Çankayalılarla birlikte ve tek yürek kutlandı.

ÜÇ BAYRAM BİR ARADA

Törende konuşan Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, “Ne memnun ki bu türlü hoş bir günde üç bayramı bir ortada yaşıyoruz. Birinci bayramımız 31 Mart 2024 akşamından bu yana Çankaya’da, Ankara’da tüm Türkiye’de başladı. Tüm Türkiye parıl parıl parladı. Bu parlamada sizlerin de katkısı emeği çok büyük. İkinci bayramımıza bugün uzun vakittir çalışanlarımızın beklediği Toplu İş Sözleşmemizin imzalanmasıyla devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta da Ramazan Bayramımızı kutlayacağız. Böylelikle üç bayramı birlikte yaşıyoruz. Bundan sonra da her günümüz bu türlü keyifli, bu türlü hoş olsun” dedi. 

SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLERİN DEVRİ BAŞLIYOR

31 Mart seçimlerinin yalnızca bir lokal seçim olmadığını vurgulayan Lider Güner şöyle devam etti:

“31 Mart 2024 seçimleri yalnızca bir mahallî seçim değildi. Bu seçimler siyasi bir sonuç olduğu üzere sendikal ömrün da bir sonucu olacak. Ayrıyeten bu seçim sonucunun, sendikal örgütlenmede de, sendikal özgürlüklerde de bir karşılığı olacaktır. Karşıladığımız bu yeni bahar aslında yalnızca belediyelerin idaresi için değil, belediyelerdeki emekçilerin daha özgür bir biçimde örgütlenebildiği, daha hoş günleri örgütleyebildiği, çalışanların tüm Türkiye’ye bildiri verebildiği bir devir olacak. Bu kapının da aralandığını gördüğüm için çok memnunum.

“İŞÇİNİN ALIN TERİ YERE DÜŞMEDEN”

“Bizim bir prensibimiz var. Personelin alın terinin rengi olmaz. Personele asla ayrım yapılmaz. Aslolan emekçinin alın teri yere düşmeden personelin emeğinin karşılığını ödemektir. Bugün de TİS görüşmelerinin sonuna geldik. Artık artık yeni bir periyot başlıyor. 31 Mart seçimleri yeni seçim devrinin, genel seçim döneminin başlangıç tarihidir. Bu kampanya başladı. Yeni seçim kampanyamızın en önemli neferleri de çalışanlarımız, yol arkadaşlarımız, işçilerimiz olacaktır. Sizlerin sokakta yurttaşımızla kurduğu münasebet, sizlerin hizmet üretirken Çankayalılarla kurduğunuz bağlantı, sizlerin vatandaşlarda yaşadığınız memnuniyet siyasi sonuç olarak dönecek. Bu muvaffakiyet da genel seçimlerin sonucunda iktidarı getirecektir. Bu yüzden sizlerin yeni devirde daha fazla cefakar, gayretkar olacağına inanıyor, hepinize teşekkür ediyorum”  

YEMEK YARDIMI DA ARTTI

TİS’e nazaran Çankayalı personellerin günlük yemek yardım fiyatları de yüzde 100’den fazla oranda arttırıldı. Brüt 90 Lira olan yemek fiyatı yılın birinci yarısında 185 liraya, Temmuz ayıdan sonra da 210 liraya çıkartılacak. Ayrıyeten Çankayalı çalışanlar, 2025 yılında da iki defa 6 aylık enflasyon artı 2 puan oranında yemek yardımı fiyatlarına artırım alacaklar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çankaya Belediyesi Çalışanlarının Toplu İş Kontratı İmzalandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir