1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çocuklar ortasında popülerleşen mangalara dikkat!

Çocuklar ortasında popülerleşen mangalara dikkat!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cocuklar ortasinda populerlesen mangalara dikkat 0 DfXXavL3

Çocuklar arasında popülerleşen mangaların içeriklerinde şiddet, cinsellik yahut kültürümüze uygun olmayan davranışların olabildiğine işaret eden uzmanlar, çocuğun yaşına ve kültürel bedellere uygun seçilen mangaların okunmasının çocukların akranlarıyla olan irtibatının kopmamasını sağlayacağını söylüyor.

Okuma alışkanlığının kazanılmasındaki en değerli temel ögenin çocukların bunu bir yaptırım olarak algılamamaları olduğunu lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Bunun için kitap okuma vakitlerini eğlenceli hale getirmek değerlidir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, 2 Nisan Dünya Çocuk Kitapları Günü hasebiyle çocuklara sağlıklı bir okuma alışkanlığı kazandırma ve mangalar konusunu kıymetlendirdi.

“Çocuğun yaşına ve kültürel bedellere uygun mangalar okunmalı”

Ailelerin çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmakta hayli zorlandığını tabir eden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Özellikle son devirlerde çocukların klasik yapıtları okumak yerine mangaları tercih ettiği görülüyor. Mangaların şiddet, cinsellik yahut kültürümüze uygun olmayan davranışları içerdiğini görebiliyoruz. Bunun yanı sıra; çocuğumuzun yaşına ve kültürel bedellere uygun seçilen mangaların okunması çocuğumuzun akranlarıyla olan irtibatının kopmamasını ve hayal gücünü geliştirmekle birlikte okuma alışkanlığını destekleyecek ve olumlu davranışları pekiştirecektir.” dedi.

“Evde kitapların bulunduğu bir ortam olması önemli”

Çocuğa sağlıklı bir okuma alışkanlığı kazandırmak için dikkat edilmesi gereken bahislerin başında öncelikle ailenin çocuğuna örnek olması geldiğini anlatan Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Çocuğumuza kitap okumanın ne kadar keyifli olduğunu göstermek için bizim de nizamlı olarak kitap okumamız gerekir. Konutta kitapların bulunduğu bir ortam olması ve birlikte okuma vakitleri belirlemek bir aktivite olarak bunu yapmak hayli değerli olacaktır. Bunun yanı sıra çocuğumuzun arkadaşlarıyla birlikte oyun aktivitelerinin yanında kitap okumak için de aktiviteler yapılabilir. Böylelikle çocuklarımız akranları ile kitaba dayalı sohbetler de gerçekleştirebilir.” diye konuştu.

Çocuklar en çok hangi kitapları tercih ediyor?

Ebeveynleri en çok zorlayan durumlardan birinin de çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırmak kadar okuduğu kitabın belirlenmesi olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, “Son vakitlerin en çok tercih edilenlerine bakıldığında gençler için mangalar ön planda oluyor. Bu bağlamda çocuklarımıza manga okumayı yasaklamak yerine hudut koymak, tahminen sıraya koymak ve bir arada bir klasik bir manga okuma üzere uzlaşmaya dayalı muahedeler yapmak hem çocuğumuzla ilgimizi bozmamış olur hem de sorun çözme maharetlerini geliştirmemizi sağlar.” dedi.

“Çocuğa haftalık yahut aylık okuma maksatları belirleyin”

Çocuğa haftalık yahut aylık okuma amaçları belirleme ve konulan okuma amaçlarını gerçekleştirdiği vakit ödüllendirmenin epeyce değerli olduğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Burada dikkat edilmesi gereken bir noktayı hassasiyetle belirtmek isterim ki; amaca ulaşmak büyük maddi ödüllerle mükafatlandırılmamalı. Sembolik mükafatların olması çocuğumuzun maddiyata yönelmemesi içinde âlâ bir hudut çizimi olacaktır.

“Yaptırım olarak değil, keyif aldığı için okusun”

Okuma alışkanlığının kazanılmasındaki en değerli temel öge çocuğumuz bunu bir yaptırım olarak algılamamalı tersine kitap okumaktan keyif aldığı için bunu yapmaya devam etmelidir. Bunun için kitap okuma vakitlerini eğlenceli hale getirmek değerlidir. Bilhassa erken yaşlarda okumayı eğlenceli hale getirebilmek için; kitaplardaki karakterlerin seslerini taklit edebilir, sayfaları sırayla okuyabilir ve varsa fotoğraflar hakkında da konuşabiliriz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çocuklar ortasında popülerleşen mangalara dikkat!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir