Çocuklar yatmadan bir saat önce ekranı bırakmalı! Çok bilgisayar ve telefon kullanımı uykuyu olumsuz etkiliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cocuklar yatmadan bir saat once ekrani birakmali cok bilgisayar ve telefon kullanimi uykuyu olumsuz HgUnlLMy
Çocuğun sistemsiz uyku alışkanlıklarının, uyku sistemini olumsuz etkilediğini lisana getiren uzmanlar, çok ışık, duygusal sorunlar ve fizikî rahatsızlıkların çocuğun uykusunu etkileyebileceğini söylüyor. Çok ekran kullanımı ve sistemsiz beslenmenin de uyku kalitesini olumsuz etkileyebildiğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Aşırı bilgisayar ve telefon kullanımı uykuyu olumsuz etkiliyor, yatmadan en az bir saat evvel ekran bırakılmalı.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, bu yıl 15 Mart’a gelen “Dünya Uyku Günü” münasebetiyle çocuklarda uyku bozukluğu konusunu kıymetlendirdi.

Çocuk yaşı gereği ne kadar uyumalı?

Yeni doğanlarda ve bebeklerde günde 14 saat uyku muhtaçlığı olduğunu tabir eden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, çocuklarda üç yaşından itibaren ise 11-14 saat ortası uyku gereksiniminin olduğunu, okul çağı çocuklarında 9-11 saat, ergenlik devrinde ise 8-10 saat uykunun tavsiye edildiğini anlattı.

Düzenli bir uyku için istikrarlı ve sağlıklı yeme tertibi olmalı

Uyku sorunlarının neden oluştuğu konusuna da değinen Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, şöyle devam etti:

“Genellikle çocuğun rutinsiz bir uyku durumunun olması, uyku tertibini olumsuz etkiliyor. Ebeveynler çocuk için sistemli bir uyku programı oluşturmalı. Bunun dışında çevresel faktörler tesirlidir. Işığın çok olduğu ortam uykuya müsait değildir. Çocuk duygusal bir sorunu olduğu vakit da uyku sorunu yaşar. Fizikî rahatsızlıklar ağrı, ateş üzere durumlarda da çocuk uyku haline geçemeyebilir. Çok bilgisayar, telefon kullanımı uykuyu olumsuz etkiliyor, yatmadan en az bir saat evvel ekran bırakılmalıdır. Bir başka etken de beslenme. Nizamlı bir uyku için istikrarlı ve sağlıklı yeme nizamı olmalıdır. Çocuklar davranışları çok süratli öğrenirler. Aile bir iki gün uyku tertibini aksatırsa çocuk bu aksamaya alışır. Bu durum uyku sorunlarına neden olabilir.” 

Uyku rutininin oturması açısından çocuk kendi odasında uyumalı

Çocuğun kendi odasında uyumasının uyku sistemine olumlu tesiri olduğunu da lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, çocuğun kendi sorumluluğunun şuuruna varması ve uyku rutininin oturması açısından kendi odasında uyumasının epey tesirli olduğunu da söyledi.

Çocuklar kabus görür mü?

Çocukların da kabus gördüğünü tabir eden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Yaşlarına ve duygusal durumlarına nazaran kabuslar görürler. Hayal dünyalarının bir sonucu olarak kabus görmeleri doğaldır. Çocuklarla kabusları konuşmak onları rahatlatır, travmatize tesirinin olmaması için anlatmaları, konuşmaları çok kıymetlidir.” dedi.

Kabusların uykuya direnç sağlayabileceğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “O nedenle çocuklar kabuslarını anlatabilmelidir. İzledikleri, gördükleri içerikler çocukları tesirler bu sebeple ekranda izlediklerine dikkat etmeliyiz.” formunda konuştu. 

Hafif müzik, loş bir ortam çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir

Çocukların inançlı ve huzurlu bir ortamda uykuya daldıklarını belirten Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Hafif müzik, loş bir ortam çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.” dedi.

Fiziksel yorgunluk ve duygusal gerginlik uyurgezerliği ve uykuda konuşmayı tetikliyor 

Çocuklarda uyurgezerliğin çoklukla bilinçaltı hareketleriyle ilgili olduğunu da anlatan Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Genetik yatkınlık ve gerilim de bu durumu etkiliyor. Fizikî yorgunluk ve duygusal gerginlik de uyurgezerliği, uykuda konuşmayı tetikliyor olabilir. Tahlil olarak çocuğun günlük hayatta gerilimle başa çıkmasını öğretmek, rahatlatacak uyku aktiviteleri sunmak çocuğun uyurgezerlik sorununa tahlil olabilir. Lakin bu uyurgezerlik ve uykuda konuşma çok önemli düzeyde ise bir uyku uzmanı ya da nörolog denetimi gereklidir.” diye konuştu.

Çocuk kendini rahatlatmak için diş gıcırdatıyor

Diş gıcırdatmanın da çocuklarda çok sık görüldüğüne vurgu yapan Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Genellikle aile fark ediyor. Çocuk kendini rahatlatmak için bu duruma başvurabiliyor.  Bazen de diş gıcırdatma çene yapısının gelişimiyle ilgili olabiliyor. Bu nedenle diş hekiminin muayenesini tavsiye ediyoruz. Fizikî bir belirtiyi eledikten sonra duygusal tarafa odaklanmak gerekiyor. Çocuğun gece yatmadan hissini dinlemek ona alan tanımak çocuğu rahatlatır bu durumun oluşmasına mahzur olabilir.” dedi.

Sağlıklı bir uyku için yatış ve kalkış saati düzenlenmeli

Sağlıklı bir uyku hali için ailelerin öncelikle nizamlı bir uyku rutini oluşturması gerektiğine işaret eden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Yatış ve kalkış saatini düzenlenmelidir. Rahatlatıcı uyku öncesi ritüeller hazırlanmalıdır. Uyku ortamının uykuya müsait olması gerekir. Odada uyarıcı sayısının azaltılması gerekir. Teknolojiyi en az bir saat evvel kesmek, gerilimi azaltmak için sohbet etmek önerilebilir. Ailelerin sabırlı olmasıyla uyku sistemi oluşacaktır.” formunda kelamlarını tamamladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çocuklar yatmadan bir saat önce ekranı bırakmalı! Çok bilgisayar ve telefon kullanımı uykuyu olumsuz etkiliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir