1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Çocuklarda Dental Anksiyete Artıyor

Çocuklarda Dental Anksiyete Artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

cocuklarda dental anksiyete artiyor 0 WtSJG9Jz

“Yetişkinlerde daha evvelden yaşanmış makûs diş tedavisi deneyimleri dental anksiyete gelişimine sebep olabileceği üzere, çocuklarda bu duruma ek olarak etraftan duyulan ağrılı diş tedavisi kıssaları ve geç kalınan diş sorunlarının hissettirdiği şiddetli diş ağrısı tecrübeleri de dental anksiyete gelişmesine sebep olabilir” açıklamasında bulunan Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir sözlerine şöyle devam etti: “Dental anksiyete, diş tabibi fobisi dediğimiz ve geliştikten sonra geri dönüşü çok daha sıkıntı olan kalıcı bir travmaya da sebep olabilir.  Bu nedenle, asıl kıymetli olan çocuklarda bir dental anksiyete gelişmesine müsaade vermeden, yapılması gerekenleri baştan bilerek, geç kalmadan uygulamaktır.”

Dental anksiyetenin birtakım önlemler ile önlenebileceğinin altını çizen Dt. Nurgül Demir o tedbirleri şu formda sıraladı;

1-Çocukların yanında diş tedavilerine karşı ön yargı oluşturabilecek ve diş doktoru ile şimdi tanışmadan, başlarında, diş doktorunu kıssalarının makûs kahramanı olarak çizmelerine sebep olabilecek konuşmalardan kaçınılmalıdır. Buna ek olarak çocuklara diş muayenesi yahut tedavisi öncesinde ‘ağrı hissetmeyeceksin, dişin hiç acımayacak, sinek ısırır üzere olup çabucak geçecek’ üzere hazırlayıcı olduğu düşünülerek sarf edilen ‘negatif’ sözcükler, çocuklarda ‘dental anksiyeteye sebep olabilecek’ şartlandırmalardır. Birinci diş muayenesi tecrübesinde, tüm denetim çocuk diş doktoruna bırakılmalıdır.

2-Çocuklarda rutin diş muayenelerinin bebeklik periyodunda birinci süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren yapılmaya başlanması, ağız hijyeni alışkanlıklarının devamlılığı için kaide olmakla birlikte; çocuğun nizamlı denetimlerle diş doktoruna ve muayene koltuğuna alışması ileride oluşabilecek bir diş tabibi fobisinin önüne geçilebilmesi açısından da büyük ehemmiyet taşır.

3-Bebeklerin birinci süt dişlerinin çıkmaya başladığı birinci 12 aylık periyotta, çocuk diş tabibi denetimlerine başlanmalı, bebeğin çürük riski belirlenerek; ebeveynler, bebeğin ağız hijyeninin devamlılığının sağlanması konusunda bilgilendirilmelidir. Ağız sıhhatinin idame ettirilebilmesi için, bebeğin diyet programında şeker içeren sıvı ve katı besinlerden kaçınılmalıdır.

4-Çocuklara, günde 2 defa ve çocuğun yaşı için önerilen ölçüde diş macunu kullanarak, diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Florün diş yüzeyi ile direk temasının, gözetici tesirini arttırdığı bilinmektedir ve bu nedenle diş fırçalamanın ebeveyn denetiminde ve hakikat teknikle yapılması ehemmiyet taşımaktadır.

5-Profesyonel kullanım için üretilen flor preparatlarının yılda 2 sefer çocuk diş doktoru tarafından uygulanması, çürük oluşumuna karşı dişleri korur. Minimal invaziv çocuk diş hekimliği dediğimiz tedavi ideolojisinde hedef, çürüğün erken teşhisinde, çürüğe sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılarak, ilerlemesine mahzur olmayı ve ‘gerekli’ durumlarda dişlerin ileri seviye tedavilerinin yapılmasıdır. Böylelikle ‘diş dokusunun korunarak’ ve ‘dişlerin aletlerle temizlenerek tedavi edilmesine gerek kalmadan’ çürüklerin ilerlemesini engellenmesi ve planlanan hami tedavilerle oluşabilecek yeni çürüklerin de önüne geçmesi hedeflenir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çocuklarda Dental Anksiyete Artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir