Çürük Önleyici Sızdırmazlık ve Kollayıcı Kaplamalar: Çocuk Diş Sıhhatinde İhtilal mi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

curuk onleyici sizdirmazlik ve kollayici kaplamalar cocuk dis sihhatinde ihtilal mi 0 bOr8MXyG
Çocuklarda çürük dişler için tedavi planlaması yapmak büyük kıymet taşıyor. Tedavinin muvaffakiyet oranını öngörebilmek ve yanlışsız vakitte, gerçek malzeme seçimi ile ülkü tedaviyi uygulayabilmenin kıymetine değinen Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir “Hem çocuk hastanın diş tabibi koltuğundaki sonlu kooperasyonunu kaybetmememiz hem de süt dişlerinin düşme vaktini da göz önünde bulundurarak en az tedavi maliyeti ile süreçleri tamamlayabilmemiz için kıymet taşıyor” dedi.

Pediatrik kaplamaların prefabrik olarak farklı uzunluklarda üretilmiş ve kullanıma hazır olarak satılan uygulama prosedürü olduğundan bahseden Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir “İşlem sırasında yaptığımız provalarla dişe uygun boyutta olanını seçerek, dişe adaptasyonunu sağladığımız uygulamalardır. Pediatrik kaplamaların dişe bağlanmasında kullanılan biyouyumlu casuslar ise, temasta bulundukları diş yüzeylerini diş çürüklerine karşı koruyarak, güçlendirir.  Pediatrik kaplamalar (kronlar), hem süt hem de kalıcı dişler için sıklıkla tercih ettiğimiz uygulamalardır. Dişlerin birden çok yüzeyini kaplayan yahut kök yüzeyine ilerleyen çürüklerde, dişlerde doğuştan yapı bozukluğunun olduğu durumlarda, estetik dolgularla yapılan tedavilerin başarısızlıkla sonuçlandığı bölgelerde kullanılmaktadır” açıklamasında bulundu.

Düzenli ilaç kullananların diş tedavisinde kullanılıyor

“Kalp hastalıkları, diyabet üzere farklı sistemik hastalıklar sebebiyle tertipli ilaç kullanması gereken, ağız hijyeni alışkanlıklarının idame ettirilmesinde sorun olan yüksek çürük riskli hastalarda uzun devirde başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır” diyen Dt. Nurgül Demir sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle kanal tedavisi yapılan süt dişlerinin tedavisinde kullanılabilecek en yeterli üst yapı malzemesinin, dişi çepeçevre sararak, ikincil çürük oluşumuna ve doku sıvısı sızıntılarına karşı koruyan, prefabrik metal kaplamalar olduğu bilimsel araştırmalarla gösterilmiş ve klinik takiplerle kanıtlanmıştır. Tıbbi çelikten imal edilmiş olmaları nedeniyle evvelden “paslanmaz çelik kron” olarak bilinen ve hala bu klasik isimle de anıldığına vakit zaman şahit olduğumuz biyolojik alaşımlı prefabrik metal kaplamalar, Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi’nin de altın standardı pozisyonundadır. Prefabrik kaplamaların muvaffakiyetinde rol oynayan en temel faktör, sızdırmazlık özelliğidir. Uygulandığı bölgede sızdırmazlığı sağlayabilen kaplamalar, ikincil bir çürük oluşumuna karşı dişleri korur. Çiğneme, kırılma kuvvetlerine karşı sağlam olması ve uygulandıktan sonra diş eti bütünlüğüne ziyan vermeden dişleri müdafaaya devam etmesi göz önünde bulundurulması gereken kıymetli özelliklerdendir.”

Çürüğün ilerlemesi denetim altına alınıyor

Prefabrik metal kaplamaların bir öteki değerli özelliğinin ise çürüyen süt azı dişlerinde, uyuşturma, çürük temizleme ve diş küçültmesine gereksinim duyulmaksızın; minimal invaziv bir süreçle dişin tedavisine imkan sağlaması olduğunun altını çizen Nurgül Demir, çürüğün ilerlemesinin denetim altına alınarak, bilhassa kooperasyon sorunu olan ve koltukta uzun müddet ahenk gösteremeyen birçok hasta için uygun bir sistem olduğunu belirtti. Tedavi muvaffakiyetinin arttırılmasında ise tedavi sonrası hastanın ağız hijyeni alışkanlıklarına itina göstermesi ve rutin denetimlerini aksatmamasının büyük kıymet taşıdığını söyledi. 

Zirkonyum kaplamalar ile gelen sıhhat ve estetik 

Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanılan zirkonyum kaplamaların ise, diş rengi ve formuna çok yakın estetik özellikleri ile ön plana çıktığını söyleyen Nurgül Demir “Dişte daha fazla küçültme gerektirmesi ve kırılganlığı prefabrik metal kaplamalara nazaran dezavantaj olarak kıymetlendirilebilir; fakat diş eti sıhhatini müdafaadaki özellikleri ve üstün temizlenebilirlikleri de zirkonyum kaplamaların değerli avantajları olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa uyutarak diş tedavilerinin yapılması planlanan hastalarda, süt yahut daimi azı dişlerinin tedavi planlaması yapılırken, hastanın çürük riskinin gerçek kıymetlendirilmesi ve malzeme seçimi sırasında asıl kıymetli olan kriterin ‘işlemin uzun devir başarısı’ olması gerektiği unutulmamalıdır” dedi. Demir öne çıkan öbür başlıkları ise şu biçimde anlattı:

-Ön bölgede bulunan keser dişleri etkileyen diş çürüklerinde, önceliğimiz, dişleri düşme yaşlarına kadar ağızda tutabilmek iken; estetik manzara de malzeme seçimi için ehemmiyet taşıyor. 

-Süt keser dişlerin, süt azı dişlerine nazaran daha erken yaşlarda değişiyor olması, tedaviye gerek var mı sorusunu akıllara getirebilir; fakat hem akran zorbalığı dediğimiz ve maalesef çok küçük yaşlara gerileyen toplumsal etraf baskısının önüne geçebilmek, hem de düzgün konuşmanın geliştirilebilmesi ve seslerin gerçek çıkarılabilmesinde ön dişlerin ağızda olması çok kıymetlidir. 

-Özellikle erken çocukluk çağı çürükleri nedeniyle tedavi planladığımız hastalarda, en az diş kaybıyla tedaviyi tamamlamak; hastamızın estetik manzarasını, çiğneme ve konuşma işlevini, daimî dişlerin yerleşebilmesi için gereken boşlukları kendi dişleri ile müdafaasını sağlarken; tıpkı vakitte dişli protez, yer tutucu üzere daha maliyetli tedavilere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. 

-Ön bölgedeki süt dişlerinin estetik olarak tedavi edilmesinde zirkonyum kronlar, temizlenebilirliği, diş eti sıhhatini idame ettirebilmesi ve husus kaybının fazla olduğu, kanal tedavili dişlerin ağızda tutulmasına olan tesiri ile günümüzde beyaz kompozit kronlar kadar tanınan hale gelmiş, estetik kaplama malzemeleridir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çürük Önleyici Sızdırmazlık ve Kollayıcı Kaplamalar: Çocuk Diş Sıhhatinde İhtilal mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir