Deprem Bölgesinde Hayat Normalleşmedi !

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

deprem bolgesinde hayat normallesmedi 0 dQhVtiVh

Türk Tabipleri Birliği (TTB), deprem bölgesi hakkında bir rapor yayımladı. Raporda barınma, güvenlik ve toplu ulaşımdaki eksikliklere dikkat çekildi.

Deprem Sonrası Yaşanan Zorluklar

TTB’nin yazısında deprem sonrasında bölgede yaşanan zorluklara da dikkat çekildi. Raporda şu ifadelere yer verildi, “Enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmaması, barınma sorunları, güvenlik eksiklikleri ve toplu ulaşım imkanlarının yetersiz olması gibi nedenlerle bölgede hayatın normalleşmediği vurgulanmıştır. Bu durumun sağlık hizmetlerine erişimi de olumsuz etkilediği belirtilmiştir. Nüfus hareketliliğinin de aile hekimlerinin gelirlerinde düşüşe neden olduğu ve bu durumun hekimlerin yaşam standartlarını olumsuz etkilediği dile getirilmiştir. TTB, bu durumun aile hekimlerinin sözleşmelerini feshetmelerine ve dolayısıyla toplumun sağlık hizmetlerine erişimine engel olabileceğini belirtmiştir”

Çözüm Önerileri ve Daha İyi Bir Sağlık Sistemi İçin

TTB’nin yazısında, sistemdeki sorunların çözümü için dışarıdan desteklerin sınırlı etkili olduğu ve öncelikle aile hekimliği sisteminin gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, deprem sonrası oluşan sorunların tekrar yaşanmaması için düzenleyici işlemlerin acilen yapılması talep edildi. Bu çerçevede, 6 Şubat depreminin etkilediği yerlerde Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin belirli maddelerinin uygulanmasının devam edilmesi gerektiği belirtildi.. Böylece aile hekimlerinin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve sağlık hizmetlerine erişimin sürdürülebilirliği sağlanması amaçlandı.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Deprem Bölgesinde Hayat Normalleşmedi !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir