1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bilim insanları, doktorlarda görülebilen tükenmişlik sendromuna nefes, yoga ve meditasyon yoluyla güzelleştirici tahliller sunan klinik bir araştırmaya imza attı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bilim insanları, doktorlarda görülebilen tükenmişlik sendromuna nefes, yoga ve meditasyon yoluyla güzelleştirici tahliller sunan klinik bir araştırmaya imza attı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

dokuz eylul universitesinden deu bilim insanlari doktorlarda gorulebilen tukenmislik sendromuna nefes yoga ve meditasyon RSnS8WRU
Norveç Oslo Üniversitesi ile ortak yürütülen, memnun hastalar ve sağlıklı bir toplum için keyifli tabiplerin varlığının ehemmiyetinin vurgulandığı çalışmada, tabiplerin tükenmişlik sendromunun hasta bakımı üzerindeki tesirlerine dikkat çekiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bilim insanları, tıp hekimlerinde görülebilen tükenmişlik sendromuna nefes, yoga ve meditasyon yoluyla uygunlaştırıcı tahliller sunan klinik bir araştırmaya imza attı. Norveç Oslo Üniversitesi ile ortak yürütülen, memnun hastalar ve sağlıklı bir toplum için memnun doktorların varlığının değerinin vurgulandığı çalışmada, doktorların tükenmişlik sendromunun hasta bakımı üzerindeki tesirlerine dikkat çekiliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Kolu öğretim üyesi ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi araştırma küme önderi Doç. Dr. His Sağ’ın çalışma koordinatörlerinden biri olarak yer aldığı proje, “Hekimlerde Tükenmişlik Sendromuna Yönelik Sudarshan Kriya Yoga Nefesi ve Meditasyon Programı: Randomize Klinik Çalışma” ismini taşıyor.  

Araştırmayı pahalandıran Doç. Dr. Sağ, “Bu istikamette heyecan verici birinci klinik araştırmamızın sonuçlarını dünyaya duyurmanın gurur ve memnunluğunu yaşıyoruz. Kısaca SKY olarak isimlendirdiğimiz nefes ve meditasyon sistemimizin tıp doktorlarının gerilim düzeyini düşürdüğünü ve doktorlarda güzellik halini arttırdığını ortaya koyduk. Sıhhat dalında ihtilal yaratabilecek bu formülle ağır kaideler altında çalışmak durumunda olan doktorlarımızın tükenmişlik sendromuna tahlil teklifleri sunuyoruz” dedi.

AMERİKAN TIP DERNEĞİ’NİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Çalışmaya ait makalenin Amerikan Tıp Derneği’nin (American Medical Association) itibarlı mecmuası JAMA Network Open’da yayımlandığını belirten Sağ, “Norveç Oslo Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fahri Saatçioğlu ile birlikte sorumlu müellif olduğumuz, doktora öğrencim Aslı Korkmaz’ın birinci muharrir olduğu makalemiz, Amerikan Tıp Derneği’nin de ilgisini çekti ve JAMA Network Open’da yayımlandı. Bu gelişme bizleri ayrıyeten şad etti. Dünya çapındaki sıhhat sistemleri, sıhhat hizmeti sunumunun sürdürülebilirliğini ve aktifliğini sağlamak için tabip tükenmişliğini ele almanın ehemmiyetini giderek daha fazla kabul etmektedir. Maliyetleri azaltmak ve sıhhat sistemlerini daha da güzelleştirmek için tükenmişliği giderecek önleyici önlemlere ve müdahalelere ivedilikle gereksinim vardır. Evvelki çalışmalar doktor tükenmişliğini azaltmak için hem kurumsal hem de ferdi tedbirlerin gerekli olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada biz ikincisine odaklandık ve Sudarshan Kriya Yoga (SKY) ismi verilen nefes ve meditasyona dayalı bir programın tıp hekimleri üzerindeki potansiyel aktifliğini pahalandırmak için randomize denetimli bir çalışma yürüttük.  SKY, 90 dakikalık üç oturumda öğrenilebilen çevrim içi bir programdır” bilgisini paylaştı.

STRES, TELAŞ VE DEPRESYONDA AZALMALAR GÖRÜLDÜ

Araştırmada 129 tıp hekiminin Sudarshan Kriya Yoga Nefesi ya da eşit uzunluktaki ruhsal gerilim idaresi eğitimine rastgele atandığını, programların akabinde her iki kümeye da sekiz hafta boyunca haftalık birer saatlik takip seansları uygulandığı belirten Doç. Dr. Sağ, “Katılımcılar çalışmanın başında, eğitimin çabucak sonrasında ve 8 haftalık müddetin sonunda değerlendirilmeye alındı. Denetim kümesiyle karşılaştırıldığında, SKY kümesindeki iştirakçilerin gerilim, korku, depresyon ve uykusuzluk seviyeleri değerli ölçüde azaldı. SKY kümesindeki bireylerde tıpkı vakitte mesleksel tatminin kıymetli ölçüde arttığı gözlemlendi. Bununla birlikte iş yorgunluğunda, kişilerarası kopuklukta ve tükenmişlikte ise bu bireylerde kıymetli azalmalar görüldü” diye konuştu.

ARAŞTIRMANIN KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Açıklamalarını sürdüren Sağ, şunları kaydetti: “Kısa bir müdahalenin zihinsel sıhhat üzerinde bu kadar net bir olumlu tesir sağlaması epey umut verici. Gelecekte, bu tesirlerin altında yatan fizyolojik ve ruhsal düzenekleri daha yeterli anlamak için çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Datalarımız SKY’ın önleyici bir önlem olarak değerlendirilebileceğini yahut doktorlarda gerilim ve tükenmişliği azaltmak için kullanılabileceğini gösteriyor. Pratik ve uygun maliyetli bir program olarak SKY, başka sıhhat profesyonellerinde de gerilimi ve tükenmişliği azaltmak için uygun bir metot olabilir. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, bu alandaki çalışmalarımızı sürdürmeye ve çalışmanın kapsamını belirttiğimiz alanlarda genişletmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) bilim insanları, doktorlarda görülebilen tükenmişlik sendromuna nefes, yoga ve meditasyon yoluyla güzelleştirici tahliller sunan klinik bir araştırmaya imza attı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir