Her 100 şahıstan biri Bipolar bozukluktan muzdarip!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

her 100 sahistan biri bipolar bozukluktan muzdarip 0 3YlV5QHN

Manik ve depresif devirleri olan Bipolar efektif bozukluğun toplumun yaklaşık yüzde 1’inde görüldüğünü belirten uzmanlar, bozukluğun ortaya çıkışında genetik risk faktörlerinin çok yüksek olduğunu söylüyor.

Bipolar efektif bozukluğu olan bireylerin yaklaşık 3’te 2’sinin ailelerinde bipolar efektif bozukluk hikayesi olduğunu lisana getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, stresli olaylar, ekonomik sorunlar, aile sorunları, toplumsal sorunlar ya da geçmişte yaşanan kimi fizikî ya da cinsel travmaların da bipolar efektif bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabildiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, 30 Mart Dünya Bipolar Günü hasebiyle yaptığı açıklamada bipolar bozukluğa ait değerlendirmede bulunarak, aileleri için ikaz ve tekliflerini sıraladı.

Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülüyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, Bipolar efektif bozukluğunun çoklukla bayanlarda ve erkeklerde eşit oranda gözlemlendiğini lisana getirerek, “Toplumun yaklaşık yüzde 1’inde görülüyor. Birinci atağın başlangıç yaşı 20-25 yaşa denk geliyor. Bipolar efektif bozukluğu, bayanlarda daha çok depresif hal erkeklerde daha yüklü manik atakların görüldüğü bir psikiyatrik bozukluk.” dedi.

Manik periyotlarında çoklukla zihinsel ve fizikî çok aktivite kelam konusu

Bu bozukluğun ortaya çıkışında genetik risk faktörlerinin çok yüksek olduğunu tabir eden Dr. Erman Şentürk, manik ve depresif devirlerle seyreden bozukluğun, manik devirlerinde ekseriyetle zihinsel ve fizikî çok aktivite kelam konusu olduğunu, buna his durumda çok yükselme ve birtakım dezorganize davranışların eşlik ettiğini kaydederek, “Normalden çok daha az uyku ölçüsü, uyku gereksiniminde azalma buna karşın çok enerjik olma, çok hareketlilik, kişinin kendisine olan özgüveninde artış, sonuçlarından emin olamadığı hareketlerde bulunma, bir kadro dürtüsel davranışlar, riskli davranışlar, süratli otomobil kullanma, çok para harcama, gereksiz eserleri satın alma, riskli cinsel davranışlar, cinsel istekte artışlar üzere durumları içerir.” formunda bilgi verdi.

Depresif periyotlarda ise çok çökkünlük, isteksizlik, mutsuzluk kelam konusu

Depresif periyotlarda ise çok çökkünlük, isteksizlik, mutsuzluk, hiçbir şeyden keyif alamama, evvelden ilgi duyulan şeylere hiçbir formda ilgi duyulmaması, bitkinlik hali, etraf ile olan bağlantıda azalma, suçluluk ve pişmanlıklar, intihar kanıları, uyku ve iştah değişiklikleri üzere durumların sıklıkla görüldüğünü belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, “Bipolar efektif bozukluğun ortaya çıkmasına neden olan durumlara bakıldığında en çok genetik etmenlerle karşılaşıyoruz.” diye konuştu.

Ekonomik sorunlar bipolar efektif bozukluğun ortaya çıkmasına neden oluyor

Bipolar efektif bozukluğu olan bireylerin yaklaşık 3’te 2’sinin ailelerinde bipolar efektif bozukluk hikayesi olduğunu lisana getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, stresli olaylar, ekonomik sorunlar, aile sorunları, toplumsal sorunlar ya da geçmişte yaşanan kimi fizikî ya da cinsel travmaların da bipolar efektif bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabildiğini söyledi.

Manik devirleri aileler erken periyotta gözlemlemeli ve yardın almalı

Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, Bipolar efektif bozukluğun, bilhassa manik devirlerinde hem kişi hem de ailesi için kriz ortamı yaratabileceğini tabir ederek, manik devirlerinde kişinin yaşadığı ruh halinin bilhassa aile tarafından erken devirde gözlemlenebilmesi ve profesyonel dayanak alınmasının kıymetine vurgu yaptı.

Bazen psikotik durumların da hastalığa eşli edebildiğini lisana getiren Dr. Erman Şentürk, “Psikotik belirtilerin ortasında; takip edilme, etraftan ziyan görebileceği, etraftan kendisine bildiri verildiği ve kendiyle uğraşıldığı üzere fikirler yer alabiliyor.” ikazında bulundu.

Düzenli uyku, beslenme ve antrenman çok önemli…

Psikiyatri Uzmanı Dr. Erman Şentürk, Bipolar efektif bozukluğu olan bireylerin bilhassa uyku ölçüsüne ve uyku tertibine çok kıymet verdiklerini de kaydederek, “Özellikle aile üyelerinin uyku nizamını, uyku saatlerini ve uyku ölçüsünü gözlemlemesine ehemmiyetle öneriyoruz. Tekrar bu bireylerin tertipli beslenme, sistemli idman ve aktivite ile olağan bireyler gündelik hayatına nasıl devam ediyorsa o halde devam etmelerini öneriyoruz.” dedi.

Bipolar efektif bozukluğun tedavisinde ilaç tedavisinin değerli bir yere sahip olduğunu ayrıyeten kişinin gündelik hayata adaptasyonu, bilhassa kişinin aileyle olan münasebetleri, ahengi, etrafla olan bağlantısını daha da düzenleyebilmek ismine psikoterapi de önerdiklerini belirten Dr. Erman Şentürk, bipolar efektif bozukluğun birtakım sanatkarlarda da gözlemlendiğini, bilhassa manik periyotlarda, kişinin yaratıcılığında değerli ölçüde artış olabildiğini de kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Her 100 şahıstan biri Bipolar bozukluktan muzdarip!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir