İleri yaş için 150 dakikalık yürüyüş formülü öneriliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ileri yas icin 150 dakikalik yuruyus formulu oneriliyor 0 qhhMlQqO
İleri yaştaki bireylerin günlük hayatta hareketli olmalarının değerini vurgulayan İstanbul Atlas Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısım Lideri Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, her gün hafif tempolu günlük işler yapılmasını tavsiye etti.

Gün içerisinde yarım saatten uzun oturulmaması ve yatılmaması teklifinde bulunan Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Sabah kalkıp yürüyüş yaptıktan sonra tüm günü oturarak yahut yatarak geçirmek yapılan fizikî aktivitenin olumlu tesirlerini azaltıyor. Hafif tempolu günlük hareketin dışında farklı günlere bölerek haftada 150 dakika yani 5’er gün 30 dakika ya da 3’er günde 50 dakika yürüyüş yapılması önerilmektedir” dedi.

1982 yılında Dünya Sıhhat Örgütü tarafından 18-24 Mart tarihleri ortası “Yaşlılara Hürmet Haftası” olarak ilan edildi. Ülkemizde de her yıl bu tarihler ortası “Yaşlılara Hürmet Haftası” olarak kutlanıyor.

İstanbul Atlas Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısım Lideri Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, Yaşlılara Hürmet Haftası hasebiyle yaptığı açıklamada ileri yaştaki bireylerin hareketli bir ömür sürmelerinin değerine dikkat çekti.

Fiziksel hareketlilik pek çok katkı sağlıyor

Fiziksel aktivitelerin birçok hastalıkla çabada tesirli olduğunu belirten Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Yaşlı bireylerin hareket etmesi ve etkin bir ömür sürmeleri, öncelikle akla fizikî sıhhatlerine düzgün geleceği için yapılmış bir tavsiye olarak görülse de aslen yalnızca fizikî değil, zihinsel ve duygusal sıhhatlerinin da korunmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır. Fizikî aktivite bilhassa kalp-damar hastalıkları, diyabet ve felç üzere ömrü tehdit eden hastalıkların oluşmasını tedbire yahut oluştuysa bu hastalıkların günlük hayatta yarattıkları fizikî kısıtlılıklarla gayret etmek açısından çok kıymetli bir yere sahiptir” dedi.

Ruhsal sıhhate da yeterli geliyor

Fiziksel hareketliliğin bedensel sıhhatin yanı sıra ruhsal ve duygusal sıhhat üzerinde de kıymetli tesirleri olduğunu belirten Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Ayrıca idman ve fizikî aktivite ile korunmuş ve geliştirilmiş kas ve kemik dokuları da kendi gereksinimlerini karşılayan bağımsız ve ağrısız bir ömrün birinci adımlarından sayılabilir. Tüm toplumun lakin bilhassa yaşlı bireylerin hayatını zorlaştıran unutkanlık, dikkat kaybı, depresyon ve telaş üzere bilişsel ve duygusal kısıtlanmaların da fizikî aktivite ile gelişme kaydettiğini gösteren pek çok bilimsel araştırma bulunmaktadır” dedi.

Her gün hareketli olunmalı

Yaşlı bireylerin günlük programında fizikî aktivitelerin kesinlikle bulunması gerektiğini belirten Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Her gün kesinlikle hafif tempoda da olsa fizikî olarak faal olunması gerekmektedir. Konutun içinde yahut konut dışında yakın uzaklıklara yürümek, yemek hazırlamak üzere mesken içi günlük işleri yapmak hafif seviyede fizikî aktivitelerin içinde sayılabilir” diye konuştu.

Yarım saatten uzun oturulmamalı ve yatılmamalı

Gün içerisinde yarım saatten uzun oturmanın ve yatmanın tavsiye edilmediğini vurgulayan Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Çok kıymetli bir noktaysa gün içinde yarım saatten uzun oturmak ve yatmak tavsiye edilmiyor. Hatta bu noktada şu algıyı düzeltmek de gerekli sabah kalkıp yürüyüş yaptıktan sonra tüm günü oturarak yahut yatarak geçirmek yapılan fizikî aktivitenin olumlu tesirlerini azaltıyor” ihtarında bulundu.

150 dakika formülü öneriliyor

Hafif tempolu günlük hareketin dışında farklı günlere bölerek haftada 150 dakika yani 5’er gün 30 dakika ya da 3’er günde 50 dakika yürüyüş yapılmasını öneren Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Konuşmaya devam edebilecek ancak nefesin ve kalbin hızlandığı ritimde yürüyüş yapmanın, konut içi çömelme kalkma üzere, bedeninizin yükü ile yapabilecek idmanlar önerilmektedir.  Şayet aslında bedeni alışıksa o vakit haftada 75 dakika en fazla birkaç söz konuşabilecek süratte, nefes ve kalp suratının arttığı idmanlar halinde de uygulanabilir. Bu iki programın sıhhate tesiri benzeridir bu yüzden hazır değillerse daha süratli ve şiddetli idmanlarla sakatlanma riskini yükseltmek yarardan çok ziyan verebilir” diye konuştu.

Egzersiz programı için fizyoterapiste danışılmalı

Yaşlı bireyler için değerli bir başka tavsiyenin ise bu idmanlara ek olarak haftada en az 2 defa kuvvetlenmeye ve dengeyi geliştirmeye yönelik hareketler yapmak olduğunu belirten Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Kuvvetlenme ve istikrar çalışmalarının şiddeti, şahısların fizikî uygunluğuna nazaran değişir, şayet bir fizyoterapiste erişimleri varsa kesinlikle kendilerine uygun bir antrenman programı için istişarelerini öneririm lakin yoksa en kolay istikrar duruşları ve kaldırabildikleri en küçük tartılar ile yahut kendi beden yükleri ile çalışmalarını tavsiye edebilirim” dedi.

Aile büyüklerimizi hareket etmeye teşvik etmeliyiz

Kültürümüzde maalesef hem gençler hem de yaşlılar için fizikî aktivitenin yerleşmediğini söyleyen Doç. Dr. Hilal Denizoğlu Külli, “Bu yüzden dışarıda kümeler halinde yahut yalnız yürüyüş yapan yaşlı birey sayısı hala çok az sayıdadır. Ama kültürü değiştirmek, dönüştürmek ve yeni bir kültür yaratmak bizim elimizde. Aile büyüklerimizi fizikî aktiviteye teşvik etmek, planlarına desteklemek ve yaşlı bireylerin de bu manada kendi sorumluluğu almasını sağlamak gelecek sağlıklı jenerasyonlar için yeterli bir başlangıç olacaktır” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İleri yaş için 150 dakikalık yürüyüş formülü öneriliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir