1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Küçük İşletmelerin İlerlemelerine Mahzur Olabilecek Bulut Güvenliği Efsaneleri

Küçük İşletmelerin İlerlemelerine Mahzur Olabilecek Bulut Güvenliği Efsaneleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

kucuk isletmelerin ilerlemelerine mahzur olabilecek bulut guvenligi efsaneleri 0
Bu yıl dijital dönüşümü iş amaçlarından biri olarak belirleyen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) bu fikri göz korkutucu bulabilir. Buluta geçiş, her büyüklükten işletmeye yeni fırsatlar sunmanın yanı sıra yeni güvenlik tedbirlerini de beraberinde getiriyor. 

AWS’in Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için İş İnovasyonu Lideri Ben Screiner’ın paylaştığı bilgilere nazaran, şirketin dünya genelinde 800’den fazla KOBİ başkanıyla yaptığı son araştırma, işletmelerin sağlam bir güvenlik yapısına sahip olmalarına pürüz olabilecek bulut özelliklerine dair kimi yanlış anlamaları ortaya çıkardı. Sonuçlar, KOBİ’lerin güvenliğin çoklukla kapsamlı kurum içi marifetler ve altyapı gerektirdiğini, bu nedenle bulutun benimsenmesinin önünde değerli ve karmaşık bir mani oluşturduğunu düşündüklerini gösterdi. Lakin gerçekte bulut, KOBİ’lerin daha çevik ve uygun maliyetli bir biçimde daha güçlü bir güvenlik yapısına sahip olmalarını sağlıyor. 

KOBİ’ler hakikat bulut sağlayıcısıyla birlikte çalışarak güvenliği otomatikleştirebilir, uyumluluk ihtiyaçlarını destekleyebilir ve bilgiler de dahil olmak üzere en bedelli varlıklarını koruyabilirler. Bu yıl güvenliği stratejik bir öncelik haline getirmek, KOBİ’lerin büyümelerine ve kaynaklarını başka temel iş maksatları için kullanmalarına yardımcı olabilir.

Yaygın Efsaneleri Çürütmek

Efsane 1: Güvenlik, küçük bütçeler için çok pahalıdır 

Ankete katılan KOBİ başkanlarının yüzde 35’i güvenliğin birinci öncelikleri olmadığını belirtse de güvenliği “ekstra” bir yatırım olarak görmek dar görüşlü bir yaklaşım olabilir. İster bulutta ister şirket içinde güvenliğe yatırım yapmak, her işletmenin büyüme stratejisinin ayrılmaz bir kesimi olmalı. Bu, bilhassa faaliyetleri bir güvenlik ihlalinin sonuçlarından önemli bir biçimde etkilenebilecek olan KOBİ’ler için geçerli. 

Doğru iş ortağıyla, inançlı bir bulut ortamı KOBİ’ler için aslında daha uygun maliyetli olabilir. Bulut sağlayıcılarının kendi altyapılarının güvenliğini yönetmeleri işletmelerin sunucu ve bilgi merkezleri üzere kıymetli maliyetlerden kaçınmalarını sağlıyor. KOBİ’ler “kullandıkça öde” bulut servisleri modelinden faydalanarak güvenlik araçlarını değişen gereksinimlerini karşılayacak halde üst yahut aşağı ölçeklendirme esnekliğine sahip olabilirler. Amazon Fraud Detector gibi makine tahsili (ML) takviyeli araçlar, küçük bir bütçeyle bile KOBİ’lerin gereksinimlerine nazaran uyarlanmış güçlü güvenlik sağlamaya yardımcı olabilir.

Efsane 2: Bilgiler bulutta inançlı değildir

Ankete katılan KOBİ başkanlarının yarısı, buluttaki güvenlik riskleriyle ilgili telaşları olduğunu belirtiyor. Buluta geçişin işletmenin çalışma halini yine gözden geçirmeyi gerektirdiği yanlışsız olsa da, AWS üzere bulut sağlayıcıları müşterilere datalarına 7/24 erişim ve bu bilgileri müdafaaya yardımcı olmak için gereken ölçeklenebilir araçları sağlıyor. Bir KOBİ ister evrakları e-posta üzerinden göndersin ister dataları USB şoförlere yedeklesin isterse de kağıt belgelere sahip olsun, dataları ve başka değerli varlıkları yönetmeye yardımcı olacak çeşitli inançlı seçenekler bulunuyor. 

KOBİ’ler, AWS’e geçiş yaparak önde gelen bulut altyapısı güvenliğinin yanı sıra, en güzel bankalara, sıhhat hizmeti sağlayıcılarına ve sıkı düzenlemelere tâbi öteki bölümlere sunulan yüzlerce eser ve servise erişime sahip oluyor. AWS müşterileri, datalarını kurum içi ortamlarda tutan işletmelere kıyasla ayda yüzde 43 daha az güvenlik vakasıyla karşılaşıyor. KOBİ’ler de AWS’in sıkı güvenlik protokollerinin avantajlarından yararlanabiliyor zira bu protokol küçük ve büyük kuruluşlar için birebir biçimde uygulanıyor.

Efsane 3: Tesirli güvenlik için kapsamlı BT kaynakları gerekir

Ankete katılan KOBİ önderlerinin yaklaşık yüzde 30’u güvenlik ihtiyaçlarını anlamadıklarını söylüyor, yüzde 40’ı ise yetersiz vasıflı çalışanı kıymetli bir mahzur olarak gösteriyor. Kurum içinde güvenliği direktörün karmaşık, vakit alıcı ve ağır kaynak gerektiren bir iş olabilmesinin yanı sıra sistemli olarak yapılması gereken yükseltmeler ve yapılandırmalar kısıtlı BT bütçelerini zorlayabiliyor. 

KOBİ’ler buluta geçiş yaparak, kapsamlı bir BT takımı yahut güvenlik uzmanları işe almaları ya da maharetlerini geliştirmeleri gerekmeden otomatik, kurumsal seviyede güvenlik uygulayabilir. Bulut sağlayıcıları, temel altyapı güvenliğini direktörün yanı sıra KOBİ’lerin güvenliği kendi gereksinimlerine nazaran özelleştirmek için kullanabilecekleri araçlar sağlıyor. AWS Security Hub gibi tahliller, bir kuruluşun güvenlik idaresinin tek bir yerde ve tek bir biçimde görülebilmesine imkan tanıyor. İşletmeler, Amazon GuardDuty ile makine tahsili takviyeli tehdit algılama özelliğinden yararlanarak ve tehditlere karşı otomatik karşılık verilmesini sağlayarak bulut güvenliğini entegre, akıllı ve ölçeklenebilir hale getirebiliyor. İşletmeler geliştikçe, şifrelemenin güçlendirilmesi ve bilgi depolama üzere güvenlik gereksinimleri da değişebilir. AWS Tahlil Ortağı Ağı’ndaki sertifikalı siber güvenlik uzmanlarına erişim, buluta geçişlerin inançlı hale getirilmesine ve KOBİ’lerin kullanım durumlarına nazaran uyarlanmış hakikat güvenlik programlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir.  

Resmin bütününe bakıldığında, büyüme için güvenliği sağlamak gerekiyor

Bulutta güvenlik, yalnızca ihlalleri önlemekten daha fazlasını içeriyor. Güvenlik idaresini reaktif olmaktan çıkarıp proaktif hale getirmek, onu kaynaklar üzerinde bir yük olmaktan çıkarıp inovasyon ve büyümeyi destekleyici bir öge haline getirebilir. İnançlı bir bulut altyapısı ve uygun fiyatlı güvenlik eserlerine, servislerine ve uzmanlarına erişim sayesinde KOBİ’ler, vakitlerini ve kaynaklarını asıl maksatları olan işlerini büyütmeye odaklı kullanabilirler. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Küçük İşletmelerin İlerlemelerine Mahzur Olabilecek Bulut Güvenliği Efsaneleri

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir