Sabancı Holding Dijital Küme Lideri Max Speur: “Dijital ölçeklenmenin yolu yapay zekâ altyapısından geçiyor”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sabanci holding dijital kume lideri max speur dijital olceklenmenin yolu yapay zek altyapisindan geciyor QvNzstky
Dijital ve yapay zekâ dönüşümünü, 5 ana stratejik önceliğinden biri olarak gören Sabancı Topluluğu, bu alanda düzenlenen memleketler arası tertiplerde da Türk iş dünyasını temsil etmeyi sürdürüyor.

Dünyanın önde gelen yayın kümelerinden The Economist tarafından İngiltere’nin başşehri Londra’da “Yapay Zekâyı Kuşanmak: Kaygıdan Servete” temasıyla düzenlenen Yıllık İş Dünyası İnovasyon Zirvesi’ne katılan Sabancı Holding Dijital Küme Lideri Max Speur, “Verinin Öncüleri: İşten Sağlanan Datayı Yapay Zekâ için Kullanmak” panelinde konuştu. Data kalitesi ve erişebilirliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Max Speur, yapay zekâ modellerini çalıştırmak için gerekli altyapıların ehemmiyetine dikkat çekti.

Bugünün dünyasında datanın artık yeni hammadde olduğunu tabir eden Max Speur, “Fakat dijital dönüşümün gerçek halde uygulanabilmesi için datanın kalitesi kadar ortam değişkenleri de çok kıymetli. Kamuoyunda sıklıkla kullanılan bir söz var: ‘Veri artık yeni petrol.’ Bu tabir, bilginin pahasını anlatmak için gerçek olabilir. Lakin tek başına kâfi değil. Zira petrolle arabayı çalıştırabilirsiniz fakat o otomobilin istediğiniz yere gidebilmesi için hakikat lojistik, işletme ve teslimat altyapısına gereksiniminiz var” sözlerini kullandı.

Son yıllarda iş dünyasının yapay zekâ odağında büyük bir dönüşümden geçtiğini söz eden Max Speur, “Bu dönüşüm sağladığı büyük teknolojik ilerlemenin yanında, kaynak kullanımı konusunda da önemli soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Bugün bu alanda yapılan çalışmaları şu soru eşliğinde gerçekleştirmek zorundayız: ‘Yapay zekâ modellerini gerçek ve faal biçimde çalıştırabilmek için gerekli altyapıya ve yetkinliklere sahip miyiz?’ Yapay zekâ çok önemli bir işletim gücü, depolama kabiliyeti ve güç gerektiriyor. Lakin bulut teknolojileri ve data merkezlerini de bünyesinde barındıran altyapı hizmetleri, orta vadede gereksinimi karşılamaktan çok uzak. Hasebiyle yapay zekâ odaklı dijital dönüşüm için bu kaynakları sağlayabilecek altyapı yatırımlarının büyük değerli bulunuyor” biçiminde konuştu. 

“MAX SPEUR: GLOBAL ÖLÇEKTE 38 GW’LİK EK BİR KAPASİTEYE MUHTAÇLIK VAR”

Yapılan bilimsel araştırmalara nazaran, yapay zekâ modellerinin getirdiği ek yükleri çalıştırabilmek için, yakın gelecekte 38 GW’lik ek bir kapasiteye gereksinim duyulacağını söz eden Max Speur şunları kaydetti: “Ancak ne bilgi merkezi sanayisi ne de kurumsal şirketler tarafında, bu tarafta büyük yatırımlar görmüyoruz. Sabancı olarak, bizim bu alana odaklanmamızın ana nedenlerinden biri de bu. Burada ikili bir gaye setinden bahsedebiliriz. Birinci olarak, burada bir ölçeklenme fırsatı görüyoruz. Ve bu yatırımların, Sabancı’nın dijitale bakış açısını, gelecek teknolojilerin geliştiricisi olma vizyonunu çok yeterli yansıttığını düşünüyoruz. Başka yandan da, bulut teknolojilerinin, ölçeklenebilir dijital teknoloji platformların ve yeşil hiper ölçekli data merkezlerinin, dünyadaki yeşil dönüşümün de ana motoru olacağına inanıyoruz. Bu dönüşüm, Sabancı olarak bizim Topluluk Vaadimizin de tam merkezinde yer alıyor. Öteki yandan, dijitali gerçek manada bir iş kültürü haline getirmenin, dijital işletmeler oluşturmanın ve siloları kalıcı formda ortadan kaldırmanın yolu da bu yatırımlardan geçiyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sabancı Holding Dijital Küme Lideri Max Speur: “Dijital ölçeklenmenin yolu yapay zekâ altyapısından geçiyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir