Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Ulusal Uzay Programı Kapsamında Uzaya gönderilen birinci Türk Astronot Alper Gezeravcı DEÜ’lü Gençlerle Bir Ortaya Geldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

sanayi ve teknoloji bakani mehmet fatih kacir ve turkiye ulusal uzay programi kapsaminda uzaya kX7uhOv7
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Ulusal Uzay Programı kapsamında uzaya gönderilen birinci Türk astronot Alper Gezeravcı, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşması programına katıldı.

Türk teknisyenleri ve mühendislerinin savunma endüstrinde tam bağımsızlık için eşine az rastlanır muvaffakiyet öykülerini peş peşe gerçekleştirdiğini belirten Bakan Kacır, “Türk gençlerinin önündeki mahzurları kaldırır ve onların yanında olursak; Türkiye’nin öz evlatları, Türk gençleri yüksek teknoloji alanlarında dünyanın en âlâ işlerini başarabilecek kabiliyet ve yetkinliktedir” dedi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Ulusal Uzay Programı kapsamında uzaya gönderilen birinci Türk astronot Alper Gezeravcı,Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşması programına katıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve birinci Türk astronot Alper Gezeravcı’nın yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban, DEÜ Rektör Vekili ve Yükseköğretim Şurası (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak ve DEÜ üst idaresi ile İzmir milletvekillerinin katıldığı programa DEÜ’lü gençler ağır ilgi gösterdi.Türk teknisyenleri ve mühendislerinin savunma endüstrinde tam bağımsızlık için eşine az rastlanır muvaffakiyet öykülerini peş peşe gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Kacır, “Türkiye’nin Ulusal Teknoloji atılımı seyahatinde en büyük kuvvet çarpanı genç ve dinamik nüfusudur. Bizim nüfusumuzun ortalama yaşı 33. Avrupa ülkelerinin ortalama yaşı 43, kimi Avrupa ülkelerinin ortalama yaşı ise 47-48’dir. Biz çok genç, dinamik ve çalışkan bir nüfusa sahibiz. Bu çok pahalı zira bütün dünyayı yenilikçi teknolojiler, baş döndürücü bir süratle değiştiriyor ve bu çeşit değişimleri ortaya çıkaracak teşebbüslere sizler üzere gencecik beşerler imza atıyor. Türk gençlerinin önündeki pürüzleri kaldırır ve onların yanında olursak; Türkiye’nin öz evlatları, Türk gençleri yüksek teknoloji alanlarında dünyanın en uygun işlerini başarabilecek kabiliyet ve yetkinliktedir” dedi.

SAVUNMA ENDÜSTRİNDE TÜRKİYE, TARİHE DAMGA VURDU

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı anısına 3 büyük Teknofest gerçekleştirdiklerini söz eden Bakan Kacır, savunma endüstrinde Türkiye’nin, tarihe damga vurduğunu söyledi. Türkiye’de havacılık alanında çalışan girişimcilerin olduğunu lakin havacılık tarihinin adeta akamete uğratılmış öyküler tarihine dönüştürüldüğünü söyleyen Kacır, “2000’li yıllarda bir sağlam irade bütün bu işlerin önünü açtığında, kendi milletinin evlatlarına güvendiğinde Türk mühendisleri, bilim insanları ve teknisyenleri Türkiye’nin muhtaçlıklarını karşılayacak dediğinde yesyeni bir muvaffakiyet öyküsünün sayfaları açılmaya başlanmış. Anka, Aksungur, Akıncı, Hürjet, Atak, Gökbey, Kızılelma, Kaan ile Türkler gökyüzüne imzalarını atmışlar. Amacımız, ümidimiz, hayalimiz sizlerin eliyle, teknolojinin tüm alanlarında misal muvaffakiyetleri Türkiye’de hızlandırmak. Bu gaye ile 5 yıldır dünyanın en büyük teknoloji şenliklerini düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

“İLERİ DÜZEYLERE DE TAŞIMAYI AMAÇLIYORUZ”

2000’li yıllarda uydu üretimi konusunda Türkiye’nin adım adım projeler başlattığını aktaran Bakan Kacır, “Önce BİLSAT görüntüleme uydusunda ortak üretime dahil olduk. Sonra RASAT görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Sonra Göktürk görüntüleme uydusunu yerli olarak ürettik. Ve nihayetinde elektro-optik kamerasına, reaksiyon tekerine, yıldız izlerine kadar tüm kritik alt sistemleriyle haberleşme aygıtlarına kadar yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE’yi yerli ve ulusal olarak geliştirmeyi, üretmeyi başardık. Ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılında İMECE’yi uzaya gönderdik ve hâlihazırda İMECE’den istifade ediyoruz. Artık bu gayesi bir düzey üste taşıyoruz. Birinci ulusal haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6-A’yı önümüzdeki üç dört ay içerisinde uzaya göndereceğiz ve bu kabiliyete sahip dünyadaki 10 ülkeden bir olacağız. Bütün bunlar aslında önümüzdeki devirde Türkiye’nin yıllık 600 milyar doları aşan uzay iktisadından daha fazla hisse almasını sağlayacak. Bütün bu projeler nitelikli insan kaynağımızın, beşeri sermayemizin Türkiye için çalışmasını, Türkiye’de hayatına devam etmesini temin edecek projeler olacak. İnşallah bunu daha ileri düzeyleri de taşımaya amaçlıyoruz” tabirlerinde bulundu

“ÖZGÜVENİNİZİ KIRMAK İSTEYENLERE ASLA PRİM VERMEYİN”

Uydu sistemleri üzerinde geliştirdikleri her bir kabiliyetin Türkiye için hem stratejik bir kabiliyet hem de muazzam bir iktisat kaynağı olduğunu aktaran Bakan Kacır, “Cumhurbaşkanımız 2021 yılında Ulusal Uzay Programı’nı ilan etti, 10 büyük maksat açıkladı. Ve bunların ortasında bizce en değerli gayelerden biri Türkiye’nin beşerli birinci uzay bilim misyonunu gerçekleştirmekti. Daha evvel hiç astronot göndermemiştik uzaya. 40’tan fazla millet, 20’den fazla devlet bir formda uzaya erişmiş. Biz kendi bilim insanlarımızın hazırladığı bilimsel çalışmaları, Memleketler arası Uzay Laboratuvarı’nın tüm altyapısından istifade ederek orada gerçekleştirmeyi, böylece Türk bilim insanlarının alanlarında dünyadaki tüm rakipleriyle birebir düzeyde işler yapmasını mümkün kılmayı ancak daha da değerlisi ay yıldızlı bayrağımızla uzaya gidecek bir vatandaşımızın Türk gençliğine ve Türk çocuklarına ilham kaynağı olmasını hedefledik. Alper Gezeravcı bu misyonu muvaffakiyetle gerçekleştirerek hem kendi ismini hem de Türk milletinin ismini muvaffakiyetle tarihe kaydetmiş oldu. Bu bir birinci adım ancak son olmayacak. Türkiye bütün bu projelerde adım adım kabiliyet kazanmaya devam edecek. Gençler, bu alanlarda özgüveninizi kırmak isteyenlere asla prim vermeyin. Bu işleri küçümsemek isteyenlere yüz vermeyin” dedi.

“BİLİMİN PEŞİNDEN KOŞMAK ZORUNDAYIZ”

Uzaya gönderilmeden evvelki adaylık ve seçilme sürecini anlatan birinci Türk astronot Alper Gezeravcı, uzaya gönderilmek üzere seçildikten sonra Türkiye’de ve Amerika’da devam eden eğitim sürecini anlatarak; uzayda gerçekleştirmek üzere hazırladıkları deneylerin rastgele hazırlanmış deneyler olmadığına dikkat çekti. Türkiye’nin 8 yıldır Antarktika’ya giderek Türk bilim insanlarının orada çeşitli çalışmalar yaptığını kaydeden Gezeravcı, “Arkadaşlar, bilim neredeyse oraya gitmek zorundayız. Bilimin peşinden koşmak zorundayız. Antarktika’da araştırma yapan bilim insanlarının Türkiye’ye getirmiş olduğu yosunları biz uzaya götürdük. Bir hayat dayanak ünitesinin içine filtrelerle mikro boyuttaki yosunları, döngüye sokarak, istasyonun içindeki karbondioksiti alıp, içerisinden karbonu ayrıştırarak oksijene dönüştürürdük ve sisteme verdik. Bunu yaparken ortamdaki rutin karbonhidrat ile de yapmadık. Ortamdaki olağan karşılaştığımızın beş katı ağırlaştırılmış olarak verdik. Sistem kapasitesini azamî seviyede zorlayarak beş katı ağırlaştırılmış karbondioksitten oksijen elde ettik” halinde konuştu.

ÖĞRENCİLER SORDU, GEZERAVCI CEVAPLADI

DEÜ’lü gençlerin ağır ilgisi ile karşılaşan Gezeravcı, üniversite ve ilköğretim öğrencilerinin merak ettiği soruları da içtenlikle cevapladı. Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri ortasında yaş ortalaması en genç ülke olduğunu tabir eden Gezeravcı, Türkiye’nin en sağlam gücünün gençlikten geldiğini kaydetti. Gezeravcı kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Potansiyelinizden, yapabileceğiniz ve başarabileceğiniz işlerden tereddüt duymamalısınız. Yanlış yönlendirmeden, özgüveninize balta vurmaya çalışan zihniyetten uzak kalmalısınız. Potansiyelinizden kuşku etmeyin.” 

Etkinlik bitiminde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür ikramını DEÜ Rektör Vekili Prof. Mahmut Ak takdim ederken, Alper Gezeravcı’ya ise armağanını, DEÜ 75. Yıl Özel Eğitim Kurumları’ndan Gezeravcı’yı kendisine ilham alan bir öğrenci takdim etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye Ulusal Uzay Programı Kapsamında Uzaya gönderilen birinci Türk Astronot Alper Gezeravcı DEÜ’lü Gençlerle Bir Ortaya Geldi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir