Senkron Energy, güç dalında dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında memleketler arası öncü olmaya hazır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

senkron energy guc dalinda dijital donusum ve surdurulebilirlik alaninda memleketler arasi oncu olmaya hazir 3OGTHinH

Yenilenebilir güç kaynakları alanında güç bölümünün global dönüşümünde faal bir rol oynamayı hedefleyen ve özel dijital tahliller sunan Enerjisa Üretim’in dijital şirketlerinden Senkron.

Energy Digital Services, Türkiye’de ve yurt dışında örnek çalışmalara öncülük ediyor. Milletlerarası alanda güç kesiminin dijitalleşmesinde ileri data analitiği, siber güvenlik ve yenilenebilir santral idaresi ve operasyonel takviye sunarak kritik fonksiyonlar üstlenen Senkron Energy Digital Services, güç kesiminin global dönüşümünde öncü rol alıyor.

Enerjisa Üretim bünyesinde küresel odakla Hollanda’nın Amsterdam kentinde kurulan Senkron Energy Digital Services, güç santrallerinde operasyonel verimliliği azamî seviyeye çıkararak teknoloji entegrasyonuna odaklanırken, sürdürülebilirlik alanında da kıymetli adımlar atıyor. Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal, şirketin misyonu, teknolojiye olan yaklaşımı ve sürdürülebilirlik çalışmaları üzerine açıklamalar yaptı.

Enerji kesiminde muhtaçlık duyulan dijital iş kollarını hayata geçiriyor

Ali İnal, Senkron Energy’nin teknoloji kullanımı ve data bilimi alanındaki uzmanlığıyla, güç kesiminde gereksinim duyulan dijital iş kollarını hayata geçirdiğini vurguladı. Senkron Energy’nin merkezi operasyon odası (ROC) ve siber güvenlik operasyon merkezi (SOC) üzere altyapılarının ayrıntılarına değinen İnal, şirketlerin güç altyapılarında yaşanan her türlü tehdidi anlık olarak izleyerek, siber güvenlik alanında kritik bir rol üstlendiklerini belirtti. Bu merkezlerde, uzman takımların güç kesimindeki bilgi birikimiyle birleşen teknoloji odaklı yaklaşımının, hizmet verilen müşterilerin güvenlik ve operasyonel harikalık anlayışını güçlendirdiğini tabir etti.

Microsoft’la güç dalı için yapay zeka odaklı iş birliği: OnePact AI

Ali İnal, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yapay zeka ve bilgi bilimiyle entegre çalışan bir yaklaşım benimsiyoruz. Microsoft ile iş birliği yaparak geliştirdiğimiz OnePact AI modülü, güç altyapılarında yapay zekayı aktif bir formda kullanmanın kıymetli bir örneği olarak öne çıktı. Bu modül sayesinde, bilgi akışını süratli bir biçimde tahlil edip, güç altyapısındaki potansiyel arızaları evvelden tespit ederek tedbir alıyoruz. ”

Senkron Energy’nin OnePact yapay zekası, Türkiye ve milletlerarası 30’dan fazla güç santralinde operasyonel verimliliği değerli ölçüde artırmak emeliyle 100.000’den fazla bilgi noktasından operasyonel bilgilerle birleştirilen ve ilişkilendirilen IoT bilgilerine erişiyor. Bu dataları tahlil etmek için üretken yapay zeka (GenAI) altyapısı sağlayan Microsoft’un Azure OpenAI Hizmeti kullanılıyor.  “OnePact AI” ile kullanıcılar, direkt bir chat arayüzü üzerinden güç operasyonları için büyük datalarla direkt sohbet edebiliyor ve bilgi analitiğine dayalı stratejiler geliştiriyor.

Santral idaresinde data idaresinin ehemmiyetine dikkat çeken Senkron Energy Yönetici Yöneticisi Ali İnal“Veriyi toplamak bir yere kadar kâfi oluyor. Bir yerden sonra artık o datadan belirli iç görüler üretmek gerekiyor. Senkron Energy, yalnızca bilgi toplamakla değil, toplanan bilgiden mana çıkarmakla da ilgileniyor ve data analitiğine dayalı stratejilerle hareket ediyor. Bu sonuçlardan yola çıkarak anlık gereksinimlere ve krizlere yönelik tahlil hizmetleri sunuyor. Ayrıyeten Senkron Energy olarak başta hibrit güç yatırımları olmak üzere, batarya, rüzgar ve güneş üzere yenilenebilir güç yatırımlarında da, yatırım öncesi ve sonrası fizibilite ve karar takviye sistemleri ile yapay zekanın gücünü güç varlıklarının potansiyelini maximum seviyeye çıkarmak için kullanıyoruz” diye konuştu.

Enpact platformuyla tüm güç kesiminin anlık durumu takip edilebiliyor 

Senkron Energy’nin sürdürülebilirlik uğraşlarına da değinen Ali İnal, şirketin SeedPact ve LearnPact üzere platformlar aracılığıyla güç kesiminde sürdürülebilirliği artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ayrıca, bölüme bir ikram olarak nitelendirdiği Enpact adlı platformun güç dalında bilgi ve bilgi paylaşımını kolaylaştırarak dalın gelişimine katkı sağladığına dikkat çekti. Enpact ile hangi bölgenin ne kadar yeşil elektrikle beslendiği, üretim kaynaklarının verimlilikleri ve mevcut durumları, güç dalındaki bütün haberler ve güç şirketlerinin o anki ekonomik durumları tek bir çerçeveden takip edilebiliyor.

Senkron Energy’nin teknolojiye olan yatırımlarıyla güç kesiminde öncü rol üstlendiğini belirten İnal, şirketin gelecekte de yenilikçi yaklaşımıyla güç dalının dijital dönüşümüne ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Senkron Energy, güç dalında dijital dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanında memleketler arası öncü olmaya hazır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir