1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yabancı Konut Alımına Küstü

Yabancı Konut Alımına Küstü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

yabanci konut alimina kustu 0 Fp1CBuLi
Alan bazında 2024 yılının birinci 3 ayı itibariyle 2023 yılının tıpkı devrine kıyasla metrekare bazında %71, süreç sayısında ise %45 düşüş oldu. Tapu yabancı işler daire başkanlığı bilgilerine nazaran; 2023 yılı birinci 3 ay sonunda 1 milyon 628 bin 744 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2024 yılı birebir periyodunda yüzde 71 azalarak 471 bin 116 metrekare oldu.

TÜİK tarafından açıklanan datalara nazaran; adet bazında, 2024 birinci 3 ayı itibariyle Türkiye genelinde, toplam 5 bin 685 adet konut satıldı. 2023 yılının birebir devrine nazaran 2024 yılı 1. çeyrekte yüzde 48 düşüş görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2023 yılı birinci 3 ay sonu itibariyle yüzde 3,86 iken bu oran 2024 yılı birebir periyodunda yüzde %2,03’e düştü.

Türkiye’de konut fiyatlarında yaşanan artışın talebi düşürdüğünü söyleyen Milletlerarası Gayrimenkul Uzmanı ve Vartur Broker’ın kurucusu Şerif Nadi Varlı, “Türkiye’dekigayrimenkul fiyatlarının, gayrimenkul kira bedellerine oranla çok yükselmesi ve muadil gayrimenkul satın alınabilecek paha destinasyonlara nazaran Türkiye’den gayrimenkul satın almanın finansal açıdan mantıklı olmaması bu düşüşün en önemli nedeni” dedi.

“VATANDAŞLIK İÇİN 400 BİN DOLAR YATIRIM HUDUDU ARTIRILMAMALI”

Yabancılara gayrimenkul satışıyla vatandaşlık verilmesiyle ilgili de konuşan Şerif Varlı, “Gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık sahibi olma hakkı birinci olarak Türkiye’de $1,000,000 yatırımla başlamıştı ve hiç ilgi görmemesinden ötürü sayısı $250,000 a düşürülmüştü. Güncellenen sayıyla birlikte talep ağır bir formda artmıştı. Bu durumun akabinde Türkiye’de yabancı yatırımcılar tarihinin rekorunu kırmıştı akabinde bu sayısı $400,000 a yükselttiler ve bundan sonra talep azaldı. Tekrar yükselirse yabancı yatırımcının vatandaşlık gayesiyle yatırım yapacağını düşünmüyorum” tabirlerini kullandı.

YABANCININ GÖZDESİ İSTANBUL 

İstanbul, Antalya, Muğla, Bursa, Yalova, Trabzon ve Mersin’in yabancıların en önemli yatırım için tercih ettiği illerolduğunu söyleyen Varlı, “İstanbul dünyanın en kıymetli metropol kentlerinden birisi burada yabancı yatırımcının eşit yükle tüm ülkelerden olması gerekir. Mevcutta yabancı yatırımcının olması gerekenin 10’da birinde olduğunu söyleyebilirim. Başka vilayetlerdeki talepler daha çok deniz kenarı olan turizm destinasyonları yahut tabiatı yaz aylarında serin hava sunan Bursa, Trabzon üzere hem tabiat mükemmeli hem de yaz aylarında sıcak periyotlar geçiren Ortadoğu yatırımcısının yazlık bölgelerdir” diye konuştu.

“YABANCI SATIŞINDA GERİYE YANLIŞSIZ GİTMEK UYGUN DEĞİL”

Türkiye’nin ekonomik açıdan çok taraflı ve kuvvetli bir ülkeolduğunu söyleyen Uluslararası Gayrimenkul Uzmanı Şerif Nadi Varlı, “Yabancı yatırımcı zaten hali hazırda büyütülmeye çalışılan toplam satışların %3-5’lerini geçmiyordu. Bu yüzden çok büyük ekonomik ve toplumsal etki yaratmıyor. Ancak başarılmaya çalışılan bir gelecek yatırımcı amacında de geriye doğru gitmek çok iyi değil” dedi.

“YURTDIŞINDAN KONUT ALIMI SÜRERSE TÜRKİYE’DE KONUT FİYATLARI DÜŞER”

Son devirde Türklerin yurtdışından konut alımını hızlandırması ile ilgili konuşan Şerif Nadi Varlı, “Bu durum tabiki Türklerin kendi kaynaklarını yurtdışına çıkarmasına sebep oluyor. Şayet bu durum artarak devam ederse Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarının düşmesine sebep olabilir” tabirlerini kullandı.

“YABANCIYA KONUT SATIŞINI LİSANS SAHİBİ ŞİRKETLER YAPMALI”

Vatandaşlık hedefiyle yatırımı yalnızca lisans sahibi şirketlerin yapması gerektiğini söyleyen Şerif Varlı, “Devletin kendimecralarından yayınlayarak yatırımcıya bir güven ortamı oluşturması gerekiyor. Kiracıları koruyan ve kiracının isterse 11 yıl oturabildiği dava açıldığı vakit 3 yılı geçen kiracı mal sahibi ortamının büsbütün dijital ortama taşınıp azamî 1yılda sonuçlanan bir ortam yaratmak gerekir. Yabancı yatırımcı kiracı sorunlarıyla uğraşmak istemeyecektir. Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisini desteklediğini ve ülkeye bir zararı olmadığını açıklayan bilgilendirici ve eğitici paneller yapılmalı. Gayrimenkul satış sürecinde %100 resmi ve şeffaf bir sistem oluşturulmalı” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yabancı Konut Alımına Küstü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir