Amasya Devlet Hastanesi’nin Temel Atma Merasimi Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz Tarafından Gerçekleştirildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

amasya devlet hastanesinin temel atma merasimi cumhurbaskani cevdet yilmaz tarafindan gerceklestirildi 0 2PYXitkP
Sağlık Bakanlığı tarafından Amasya’da gerçekleştirilen, geniş altyapısıyla bu kentin yanı sıra Samsun, Çorum, Tokat üzere Orta Karadeniz’in öteki etraf vilayetlerine de hizmet verecek bir sıhhat üssü olarak planlanan 600 Yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma merasimi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Akfen İnşaat-Dost İnşaat tarafından hayata geçirilecek Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Ülkemizin sıhhat alanında gerçekleştirdiği atılımların sembolü olarak gördüğüm geniş kapasiteleri hastanelerden birinin daha temellerini atıyoruz” sözlerini kullandı.

Bulunduğu pozisyon bakımından Samsun, Çorum ve Tokat gibi değerli vilayetlerin kesişme noktasında yer alan Amasya’da hayata geçirilecek ve tamamlandığında bu vilayetlere de hizmet verecek kapasitede olacak Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma merasimi hayata geçirildi.

Orta Karadeniz’in önde gelen sıhhat yatırımı haline gelecek Amasya Devlet Hastanesi’nin temel atma törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Sıhhat Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Amasya Milletvekilleri Haluk İpek, Hasan Çilez, Akfen İnşaat İdare Heyeti Lideri Selim Akın ve Dost İnşaat İdare Şurası Başkanı Atkın Eroğlu katıldı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ: BÖLGESEL NİTELİKLTE BİR HASTANE OLACAK

Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bu türlü bir temel atma merasiminde bulunmanın çok manalı olduğunu söz eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yaptığı konuşmada, “Ülkemizin sıhhat alanında gerçekleştirdiği atılımların sembolü olarak gördüğüm geniş kapasiteleri hastanelerden birinin daha temellerini atmak üzere buradayız. Bu hastane 600 yataklı diye geçiyor lakin muhakkak bir esnekliği ve kapasitesi var. Muhtaçlık duyulduğu anda 768 yatağa kadar çıkabilecek bir formda planlanmış bir hastane. Bu hastane yalnızca Amasya için değil, bölge için de çok kıymetli bir hastane olacak. Bölgesel nitelikte bir hastaneyi inşa edeceğiz. Altyapısı tamamlandığında ve bu hoş eser ortaya çıktığında Samsun, Tokat, Çorum üzere vilayetlere de takviye olacak, oradaki vatandaşlarımıza da hizmet edecek ve şifa olacak halde planlamış durumda ve birebir vakitte Amasya’yı sıhhat konusunda çekim merkezi hâline getirecek” ifadelerini kullandı.

“OLASI BİR AFET DURUMUNDA HİZMET VERMEYE DEVAM EDEBİLECEK”

Yaklaşık 3 milyar 250 milyon TL’ye mal olacak 600 yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nin yatak kapasitesini 768 yatağa kadar yükseltilebileceğine dikkat çeken Cevdet Yılmaz, “Malum zelzele bölgesiyiz. Geçen yıl da 11 vilayetimizi, 14 milyon nüfusumuzu etkileyen bir afet yaşadık. Hastane üzere kritik binalar açısından sağlam yerler oluşturmak çok daha kıymetli. Bu çerçevede yaptığımız bu hastanenin en yüksek zelzele standartlarına nazaran yapıldığını söz etmek isterim. Dirençli kentler anlayışımız doğrultusunda hastanemizin taşıyıcı kolonlarına 370 zelzele izolatörü yerleştirilecek. Mümkün bir afet durumunda mevcut hastalara hizmet vermeye devam edebilecek. Uygulanan bir sistem ile sarsıntı riski taşıyan Amasya’da mümkün bir sarsıntı anında tesir azaltılarak hastanedeki çalışmaların kesintisiz olarak devam etmesi sağlanmış olacak. Bu değerli sıhhat yatırımının Amasya’ya, Orta Karadeniz’e ve ülkemize güzel uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının akabinde Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz’ın duası ile Amasya Devlet Hastanesi’nin birinci temeli atıldı.

ORTA KARADENİZ’İN SIHHAT ÜSSÜ OLACAK

Akfen İnşaat-Dost İnşaat tarafından hayata geçirilecek Amasya Devlet Hastanesi, kenti sıhhat alanında da bir çekim merkezi hâline getirecek. 600 Yataklı Amasya Devlet Hastanesi’nde 24 ameliyathane, 153 poliklinik, 133 ağır bakım yatağı, 22 diyaliz yatağı, 60 acil servis yatağı yer alacak. 370 adet sismik zelzele izölatörü deprem anında sıhhat hizmetlerinin aksamadan devam etmesini sağlayacak. Uygulanan bu sistem sayesinde muhtemel büyük sarsıntı riski taşıyan Amasya’da muhtemel bir sarsıntı anında tesir azaltılarak, hastanedeki çalışmalar aksamadan devam edecek.

Amasya’yı sıhhat alanında da bir çekim merkezi hâline getirecek 600 yataklı Devlet Hastanesi, 22 bin 640 metrekare oturum alanına ve 157 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. 7 katlı 5 bloktan oluşacak hastanede yatak kapasitesi gerektiği durumlarda 768 yatağa kadar yükseltilebilecek. Bu kıymetli sıhhat yatırımının 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Amasya Devlet Hastanesi’nin Temel Atma Merasimi Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz Tarafından Gerçekleştirildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir