1. Haberler
  2. Sağlık
  3. EÜ’de eczacılık eğitiminin 185. yıl dönümü kutlandı

EÜ’de eczacılık eğitiminin 185. yıl dönümü kutlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

eude eczacilik egitiminin 185 yil donumu kutlandi 0 YV3IYGPV

Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İzmir Eczacı Odası ve EÜ Eczacılık Fakültesi Mezunlar Derneği iş birliğinde düzenlenen “Eczacılık Günü Programı”nda eczacılık mesleği akademik eğitiminin 185’inci yılı kutlandı.

EÜ Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bayrı Eraç, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Şenyiğit, İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasında yapay zekânın sıhhat dalında kullanımına dikkat çeken Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bayrı Eraç, “E-Sağlık ve dijitalleşme, her dalda olduğu üzere sıhhat kesiminde de hizmetlere ulaşmakta büyük kolaylık sağlıyor. Yapay zeka, sıhhat ve eczacılık alanında klinik kararların oluşturulması ve faturalanma üzere süreçlerde de kullanılıyor. Yapay zeka, kimi hastalıkların teşhisini çok evvelden iddia edebiliyor. Ama dijital sıhhatin görmezden gelinemeyeceği birtakım yararlarının olmasının yanında muhtemel sakıncaları da en aza indirmek için kimi tedbirler alınması gerekiyor. Hasta ile sıhhat çalışanının eczacı ile bir araya gelmesi, tedaviyi olumlu etkileyen bir faktör. Bu sebeple dijital sıhhat alanlarından faydalanırken hasta ile teması da ihmal etmemek gerekiyor. Bunun yanında yapay zeka, hakikat olmayan bilgilerle insanları yanıltabiliyor. En azından şimdilik yapay zeka büsbütün sağlam bir kaynak olarak kullanılmamalı, kesinlikle denetim edilmeli ve denetlenmelidir. Zira yapay zekâda etik kavramı şimdi yerleşmiş değildir” dedi. Prof. Dr. Eraç,  tüm eczacıların Eczacılık gününü kutlayarak kelamlarına son verdi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Şenyiğit, “Birinci basamak sıhhat çalışanı olan eczacılar, hastalıklarla uğraşta tedavi sürecinin vazgeçilmez paydaşlarından biridir. Her gün milyonlarca insanın hayatına dokunan meslektaşlarımız gerek ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasında gerekse bakım hizmetlerinde yer alarak hastanın tedavi sürecine dayanak olmaktadırlar. Meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılar Gününü kutluyorum” diye konuştu.

“Eczacılarımız güç kaidelerde hizmet vermeyi sürdürdü”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan ise, “Eczacılarımız bilhassa pandemi sürecinde vazifelerini aksatmadan icra ettiler. Değerli misyonlar üstlendiler. 6 Şubat zelzelesinde de meslektaşlarımız konteyner eczanelerde hizmet vermeye devam ettiler. Bu örnekler, eczacılık mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğunu da göstermiş oldu. Türkiye’de bugün 30 bin noktada eczacılar; hastane eczanelerinde, kamuda, özel kesimde, fakültelerde vilayet sıhhat müdürlüklerinde hizmet veriyor. Biz de onlarla gurur duyuyoruz. Eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 185. yılında bilimin ve doğrunun ışığında Atatürk’ün izinde birçok yıllara diyerek Eczacılık Gününüzü kutluyorum” diye konuştu.

         Protokol konuşmalarının akabinde İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Kordon Sıhhat Toplumsal Güvenlik Merkezi Müdürü Ecz. Ayşe Pınar Arıkan “Kamuda Eczacılık” başlıklı bir konferans verdi. EÜ Eczacılık Fakültesi Akademik Ödül ve Teşekkür Evrakı Takdimi ile Meslekte 30, 40 ve 50 Yılını Dolduran Üyelere plaket takdiminin ardından Eczacılık Fakültesi Çalışanı Türk Sanat Müziği Korusu’nun konseri yapıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
EÜ’de eczacılık eğitiminin 185. yıl dönümü kutlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir