EY Global Sigorta Görünümü 2024 raporu yayımlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ey global sigorta gorunumu 2024 raporu yayimlandi 0
EY, Global Sigorta Görünümü raporunun 2024 versiyonunu yayımladı. Rapora nazaran, bölümün mevcut performansı ve geleceğe yönelik beklentileri açısından itimat ve şeffaflık en kıymetli kriterler ortasında yer alıyor.

Uluslararası danışmanlık, kontrol ve vergi hizmetleri şirketi EY (Ernst & Young); bu yıl karşı karşıya kalacakları zorluklar ve fırsatlar karşısında sigorta şirketlerine rehberlik edecek  EY Global Sigorta Görünümü raporunun 2024 versiyonunu yayımladı. EY raporuna nazaran; ekonomik belirsizliklerin, risklerin hâkim olduğu bir çerçevede sigorta şirketlerinin teknolojik ilerlemelere ayak uydururken, şiddetli şartların üstesinden gelebilmek için itimat, şeffaflık, şahsileştirilmiş tecrübeler ve bütünsel tahliller ile daha fazla kıymet sağlaması gerekiyor.

Sigortacılık bölümünde inancın rolü tekrar şekilleniyor

EY Global Sigorta Görünümü 2024 raporuna nazaran; sigorta şirketleri güvenlik ve tasarruf açıklarını azaltmak ve yeni müşteri taleplerini karşılamak için üretken yapay zekâdan (Gen AI) yararlanabilir fakat bu noktada “güven” ön plana çıkıyor. Bu inancı sağlayan sigorta şirketleri; daha sadık müşteriler kazanmanın yanı sıra kârlılıklarını artırarak paydaşlar ve yasal düzenleyiciler ile verimli münasebetler yürütebilir.

Raporun sonuçları; müşterilerin ödedikleri fiyatın karşılığını alma ve sıkıntı vakitlerde sigortacılara güvenme konusunda kuşku duymadığını gösteriyor. Yatırımcılar da sigorta şirketlerinin stratejik önceliklerini (özellikle ESG hususlarıyla ilgili olarak) biliyor ve rapor edilen sayıları emniyetli buluyor. Düzenleyici kurumlar ise sigortacıların kritik toplumsal zorluklarla baş etme konusunda güzel bir pozisyonda olduğuna inanıyor.

Ancak sigorta alanında klasik olmayan rakiplerin artması değerli bir konu olarak öne çıkıyor. Dijital tahliller, kolay satın alma süreçleri ve müşteri muhtaçlığına nazaran basitçe ayarlanabilen isteğe bağlı özellikler sunan InsurTech şirketleri, teknoloji platformları ve öbür sigorta dışı kuruluşlar müşterileri, bilhassa de genç kitleyi çekiyor. Bunlara ek olarak, her temas noktasında inanç sağlayan yeni oyuncular, markalarını inanç üzerine inşa eden aşikâr bir olgunluk düzeyindeki şirketlerden pazar hissesi alıyor. Sigortacıların her paydaş nezdinde itimadı perçinlemek için eser tasarımı ve fiyatlandırma kararlarından teknoloji ve data kullanımına, finansal raporlama ve mevzuat açıklamalarına kadar her hususta daha fazla şeffaf olması gerekiyor.

Sigortacılar, Gen AI kullanımda hem optimist hem temkinli bir tavır sergiliyor

Tüketiciler, düzenleyici kurumlar ve üst seviye iş başkanları, yapay zekâ konusunda optimist olduklarını belirtirken tıpkı vakitte kimi telaşları olduğunu tabir ediyor. Birçok sigortacı, üretken yapay zekâ (Gen AI) uygulamalarını süreçlerine entegre etme konusunda süratli hareket etme baskısı hissediyor. Lakin bu süreçte yapay zekânın sigortacılıkta inançlı ve sağlam uygulanabilmesi için gerekli olan güçlü yönetişim modellerini oluşturmaya da vakit ayırmaları gerekiyor. Ayrıyeten yapay zekâ odaklı süreçlerde, bilhassa hassas müşteri bilgileri kelam konusu olduğunda, müşteriler, ortaklar ve düzenleyiciler ortasında itimat oluşturmak için şeffaflık kavramı büyük kıymet taşıyor.

Sigorta şirketleri değişen müşteri beklentilerini karşılamaya hazır durumda mı?

Sigorta şirketleri; varlık idaresi ve finansal verimlilik alanları başta olmak üzere daha güçlü müdafaa arayan müşterilere ulaşmayı ve onların beklentilerini karşılamayı hedefliyor. Tüketiciler ise güvendikleri sağlayıcılara, yani yanlışsız tavsiyelerde bulunan ve gerçek tahliller sunan firmalara yöneliyor. Bu doğrultuda, sigorta şirketlerinin müşterilerle inanç oluşturacak biçimde etkileşim kurmak için daha kolay ve daha erişilebilir eserler, daha uygun dağıtım kanalları ve daha şahsileştirilmiş hizmet tecrübesi sağlaması kıymetli.  Otomotivden bulut bilişime ve ilaç kesimine kadar en güçlü markaları potansiyel olarak bünyesinde barındıran şirketler için itimadı tekrar tesis etmek hayati ehemmiyet taşıyor. 

Sigorta şirketlerinin rekabet avantajını garanti altına almaları için alması gereken aksiyonlar:

  1. İnovasyona, dönüşüme ve iştiraklere yapılan her yatırım için itimadın kritik bir öge olarak  benimsenmesi
  2. Özellikle üretken yapay zekâ (Gen AI) teknolojisini içeren tüm süreçler için bilgi kullanımı ve saklılık uygulamalarına ait açık bağlantı ve şeffaf bilgi paylaşımının sağlanması
  3. Ürünlerin daha somut tekliflerle tekrar tasarlanması, sadeleştirilmesi ve direkt müşteri gereksinimlerine hitap edilmesi
  4. Müşterilere ve iş ortaklarına daha fazla paha katmak için yeni ve mevcut dataları kullanmanın yenilikçi yollarının keşfedilmesi
  5. Pazara çıkış stratejilerinde maksat belirlenmesi; şirketlerin ferdi müşterilere nasıl kıymet kattığını ve bir bütün olarak topluma nasıl katkıda bulunduğunun açıklanması
  6. Yüksek güvenlik ve tasarruf açıklarını gidermek için düzenleyiciler ve hükümet yetkilileriyle irtibat kurulması
  7. Resmileştirilmiş bir çerçeveye yahut birden fazla sayının birleşimine dayalı olarak inancın  ölçülmesi
  8. Verilerin ve öteki pahalı varlıkları korumak için güçlü güvenlik ve idarenin benimsenmesi

EY Türkiye Finansal Hizmetler Kesim Başkanı ve Vergi Kısmı Şirket Ortağı Levent Atakan raporun sonuçlarıyla ilgili olarak değerlendirmesinde şunları söyledi:

 “EY Global Sigorta Görünümü 2024 raporuna nazaran; düzenleyici kurumların sıkı incelemesi, gelişen teknolojiler ve yatırımcıların artan baskısı, sigorta şirketlerini önceliklerini yine gözden geçirmeye yönlendiriyor. Dalın mevcut performansı ve geleceğe yönelik beklentileri açısından inanç ve şeffaflık en değerli kriterler ortasında yer alıyor. Günümüz piyasasında, sigorta önderleri yüksek maliyetler, sıkı iş gücü piyasaları, makroekonomik belirsizlik, artan korumacılık ve daha kapsamlı düzenleyici gerekliliklerle çaba etmeye hazır olmalı.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
EY Global Sigorta Görünümü 2024 raporu yayımlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir