İnegöl Belediyesi Ramazan Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

inegol belediyesi ramazan bayrami hazirliklarini tamamladi 0 yHjV8syX
Belediye Lideri Alper Taban, Ramazan Bayramı’na 15 gün kala İnegöl Belediyesi’nin bayram hazırlıklarını tamamladığını açıkladı. Kaldırım özgürlüğünün 26 Mart Salı günü itibariyle başlayacağı açıklanırken, trafik düzenlemeleri ve ek semt pazarlarına kadar pek çok mevzuda bilgilendirme yapıldı.

İnegöl Belediyesi, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı. İlgili ünitelerinde nöbet ve icapçı listeleri hazırlanırken, 5 müdürlük bayram sürecine özel hazırlık yaptı. Umuteli Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü yardımlar konusunda, Zabıta Müdürlüğü bayram öncesi tertip ve nizam, Paklık İşleri Müdürlüğü rutin çalışmalarının yanı sıra kendi alanında ek bir dizi çalışmalar, Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü Gastro İnegöl ve Müzelerle ilgili hazırlıklarını tamamladı. Mezarlıklar Müdürlüğü de bu süreçte yaşanacak vefatlarla ilgili bayram mühletince mesaisini sürdürürken, mezarlıklarda da bir yandan Büyükşehir Belediyesi takviyeleriyle ot biçme ve paklık çalışmaları yapıyor.

BURUK BAYRAM

Belediye Lideri Alper Taban, bugün beraberindeki Lider Yardımcısı Emin Dündar, Zabıtsa Müdürü Bilal Aktürk, Toplumsal Yardım İşleri Müdürü Hayriye Durmuş, Paklık İşleri Müdürü Serdar Zorluer, Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Lider Kılıç ile Mezarlıklar Müdürü Ensar Macit’in iştirakiyle bayram hazırlıklarına ait basın toplantısı düzenledi. Ramazan Bayramı’na 2 hafta kaldığını hatırlatan Lider Taban, “Bizler de İnegöl Belediyesi olarak bayram hazırlıklarımızı duyurmak ismine bugün ilgili ünitelerimizin Müdürleriyle bir ortadayız. Bu yıl bayramı Filistin’de yaşanan soykırım ve katliamların gölgesinde maalesef buruk bir formda yaşamış olacağız” dedi.

UMUTELİ BAYRAMDA DA YÜZLERİ GÜLDÜRECEK

Bayram hazırlıklarını grupların her ünite özelinde tamamladıklarını söz eden Lider Taban, çalışmalarla ilgili verdiği bilgilerde şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızı bu hususta bilgilendirmek istiyoruz. Burada bilhassa bayram sürecinde hizmetini sürdüren müdürlüklerimiz var. Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğümüz yalnızca ramazanda değil, yılın 12 ayı nizamlı yardımlarına devam ediyor. Bayrama dönük bilhassa yaşlılarımızın konutlarının temizlenmesine kadar pek çok çalışmayı yürütüyoruz. Sistemli yemek yardımlarımız devam ediyor, besin ve yardım kolileri ulaştırılıyor. Bu periyot farklı olarak çölyak hastalarımıza da takviyeler verdik. Yeniden muhtaçlık sahibi ailelerimizle Gastro İnegöl’de hoş bir iftar buluşması yaptık.”

KALDIIRM ÖZGÜRLÜĞÜ BU YIL ERKEN BAŞLIYOR

“Zabıta Müdürlüğümüzün yaptığı bir dizi çalışma var. Kaldırım işgalleriyle ilgili 2015 yılı Şubat ayında alınan kararla, kaldırımların yayalar için olduğunu tabir etmiştik. Bunu ısrarla sürdürüyoruz ve bu hususta esnaflarımızdan takviye istiyoruz. Lakin bayram sürecinde bunu esnetiyoruz. Her devir belli müddetlerle esnaflarımızın kaldırımları da kullanarak uygun alanlarda eserleri satmalarını istiyoruz. Bu yıl bu süreyi biraz daha uzattık. 26 Mart Salı gününden itibaren bayramın birinci gününe kadar kaldırımlarda bir esneklik sağlayacağız. Buradaki maksadımı esnaflarımızın işlerini bayram sürecinde vakte yayması, bayram alışverişlerinde yığılmaları önlemek, bayram coşkusunu yaşatmak ve sürdürmek. Şimdiden güzel yararlar diliyorum. Lakin seyyar satıcılara müsaade etmeyeceğimizi de söz etmek istiyorum.”

3 GÜN EK PAZAR KURULACAK

“Bayram öncesi yeniden alışverişin kolaylaştırılması ismine Pazar olmayan günlere de ek pazarlar kuruyoruz. 7 Nisan Pazar günü; Mesudiye Pazarı, Akhisar Pazarı ve Yeniceköy konutlar pazarı kendi gününde kurulmaya devam edecek. İlaveten Mer-pa Pazarımız da kıyafet yüklü olarak açılacak. 08 Nisan Pazartesi günü Pazartesi pazarı kendi gününde açılacak, Mer-pa tekrar kıyafet yüklü olarak ilaveten açılacak. 09 Nisan Salı günü Alanyurt pazarı kendi gününde açık olacak. Mer-pa pazarımız da ek olarak zerzevat, meyve, kıyafet ve bakliyat alanlarıyla açılacak. Bayramı kapsayan 10, 11, 12 Nisan 2024 tarihlerinde kentimizde tüm pazarlarımız kapalı olacak.”

ŞEHRİN FARKLI NOKTALARINDA TRAFİK DÜZENLEMELERİ

“Yaya ve araç trafiğiyle ilgili de makul düzenlemeler var. Yoğunluğun arttığı son günlerde vatandaşlarımızın da inançlı halde alışverişlerini yapması ismine 7 sokağımız 5 gün trafiğe kapalı olacak. 05 Nisan Cuma akşamından itibaren çarşı merkezindeki 7 sokağımız motorlu araç trafiğine kapatılacak. Trafiğe kapanacak sokaklar; Elektrik Sokak (Hacı Veli Ağa Sokak kesişiminden itibaren), Tabakhane Sokak, Bedesten Sokak, Cami Kebir Sokak, Özdilek Sokak, 2. Özdilek Sokak ve Hacı Şahin Sokak. Ayrıyeten bu süreçte çarşı bölgesinde tek istikamet düzenlemesi olacak. Gençlik Merkezi art otopark girişleri İşletme Sokak tarafından (Yapı Kredi Bankası yanından) tek taraf olarak yapılacak. Ağaç İşleri Sanayi Kavşağı Kaplan petrol mevkii 5 Nisan 2024 Cuma ile bayram tatilinin biteceği 14 Nisan 2024 Pazar günü ortası Bursa-Ankara Karayolundan girişlere kapatılacak. Tekrar Bursa Ankara Karayolundan Baykut sokağa Mer-Pa mevkiinden girişler, 7-8-9 Nisan 2024’te Mer-Pa pazarı kurulacağı için kapatılacaktır. Bayramın 1. günü yol tekrar açılacaktır. Buradan trafik konusunda bir ikaz da yapmak istiyorum. Bilhassa bayram hareketliliğinin arttığı şu günlerde; park yasağı bulunan cadde ve sokaklara, otobüs duraklarına, yaya geçitlerine, yaya kaldırımlarına araçlarımızı park etmeyelim. Bilhassa Atatürk Bulvarı, Nuri Doğrul, İstiklal ve Kemalettin Sami Paşa Caddeleri başta olmak üzere çift sıra araç parkından kaçınalım, park yasaklarına uyalım. Bu süreçte gerekli kontroller yetki alanına nazaran gerek Zabıta Müdürlüğümüzce gerekse de Emniyet Müdürlüğümüzce yapılacaktır.”

NÖBETÇİ FIRINLAR BELİRLENECEK

“Bayramda nöbetçi olacak fırınlarla ilgili süreci İnegöl Fırıncılar Kooperatifi yürütüyor. Liste tamamlandığında ayrıyeten duyurusu yapılacak. 153 Tahlil Merkezinden de fırınlar ve adresleri öğrenilebilir.”

BAYRAM ÖNCESİ KONTROLLER SÜRÜYOR

“Sürekli devam eden kontrol ve uygulamalarımız bayram sürecinde arttırılarak daha dikkatli formda sürdürülüyor. Bilhassa bayram sürecinde vatandaşlarımızın ağır olarak kullanacağı dallara ait iş yeri kontrollerine devam ediyoruz. Fahiş fiyat, kasa-etiket fiyatı, gramaj, son tüketim tarihi, tazelik, hijyen ve ruhsat ile ruhsata karşıt faaliyetler bahislerini denetliyoruz. 7/24 aslıyla kontrollerimiz gerek resmi gerekse de sivil kıyafetle devam edecek. Vatandaşlarımız da yaşadıkları sıkıntılarla ilgili 153 çizgilerinden bizlere ulaşırsa, takımlarımız anında müdahale edecekler.”

ULAŞIM PLANLAMALARI YAPILDI

“Toplu ulaşım noktasında da Büyükşehir Belediyemizin şimdi yaptığı bir açıklama yok. Açıklama geldiği üzere duyuruları yapacağız. Olağan koşullarda toplu ulaşımda bayram planlaması yapıldı. Aktüel sefer ve hareket saatleri listesine BURSAKART Taşınabilir Uygulaması ve BURULAŞ web siteleri üzerinden ulaşılabilecek. Bayram mühletince fiyatsız taşıma olup olmayacak kısa müddette aşikâr olur.”

GASTRO İNEGÖL BAYRAMIN 2. GÜNÜ, MÜZELER 3. GÜNÜ HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK

“Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğümüz Gastro İnegöl ve Kent Müzesi ile bayram sürecinde faaliyetlerini sürdürecek. Gastro İnegöl Bayramın 1’inci günü tüm gün kapalı. 2’nci günü itibariyle hizmet vermeye başlayacak. Kent Müzemiz ve Mobilya Müzemiz de bayramın 3’üncü günü konuk kabulüne başlayacak.”

İNEGÖL GENELİNDE BAYRAM TEMİZLİĞİ

“Temizlik hizmetlerimiz de rutin çalışmalar aslında devam ediyor. Kentimizin dört bir yanında ramazan ve bayram özelinde de ekstralar yapılıyor. Ana arterlerde bulunan konteynerlerin yıkanması, parkların genel paklığı, mescitlerin bayram sabahına hazırlanması ismine cami etraflarının temizlenmesi, ana caddelerin yıkanması, tekrar bayram ziyaretleri öncesi mezarlıklarımızın etrafının temizlenmesi, çarşı merkezinin temizlenmesi ve alt ile üst geçitlerin temizlenmesi üzere çalışmalar yapıyorlar.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İnegöl Belediyesi Ramazan Bayramı Hazırlıklarını Tamamladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir