1. Haberler
  2. Gündem
  3. İstanbul Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komitesi’ne seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komitesi’ne seçildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

istanbul buyuksehir belediyesi konut sahipliginde duzenlenen marmara belediye birligi meclis toplantisi beylikduzu belediye baskani 7ZiG2zct
Yerel yöneticilerin partilerinin olduğunu lakin aslolanın vatandaşa hizmet olması gerektiğini vurgulayarak seçimden sonra siyasi refleksleri bırakıp hizmetlere odaklanılması gerektiğinin altını çizen Lider Çalık, “Vatandaş, bu sıkıntı vakitlerde devletin sıcak elini yanında görmek istiyor. Bizler lokal idareler olarak merkezi idarenin refleks gösteremediği noktalarda ayrım yapmaksızın vatandaşımızın yanında olmalıyız.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Meclis’i, 2024-2029 periyodu idaresini seçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde yapılan toplantıda meclis üyelerinin oylarıyla MBB’nin yeni başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Bozbey oldu. Marmara Bölgesi’ndeki büyükşehir, vilayet, ilçe ve belde belediye liderleri ile meclis üyelerinin iştirakiyle gerçekleşen, encümen ve kurulların seçildiği MBB’nin 2024 yılı olağan birinci toplantısında, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na seçildi.

İmamoğlu: Türkiye’de 3 şahıstan 1’i Marmara Bölgesi’nde yaşıyor

Başkanlık seçimi öncesinde konut sahibi sıfatıyla konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Marmara Bölgesi, yüz ölçüm olarak Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geliyor. Ancak bir diğer bakış açısıyla, Türkiye’mizde 3 vatandaşımızdan 1’inin yaşadığı bir yer. Bu kadar aksi orantılı bir yerleşim, dünyada bir bölgenin, bir yörenin üzerine bu kadar yük edilmiş bir yoğunluk, çok fazla rastlanır bir durum değil. Bunun sorumluluğu olduğu kadar problemleri da var. Hepimizin omuzlarında olan sorumluluk tarafı var. Lakin bir yanıyla da yığılmış meseleleri var. Tahlillerin de hiçbirisi ferdi beceriyle ya da yalnızca bir ilçenin, beldenin ya da bir büyükşehirin marifetiyle çözülmesi mümkün değil” sözlerini kullandı.

İmamoğlu: MBB, kolaylaştırıcı ve destekleyici bir rol üstlenmeli

Konuşmasında, Marmara Bölgesi ve yakın etrafının en değerli beka sıkıntısının sarsıntı konusu olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Bu sıkıntıyı partiler üstü, siyaset üstü bir sürece taşıyarak ayrımlar yapmadan bu anlayışla yönetmek hepimiz için elzemdir. Marmara Bölgesi’nde yaşayan halkın güvenliği için, kentsel dayanıklılığın arttırılması, zelzele risklerinin idaresi ve afet riskinin azaltılması açısından uzun vadeli, sürdürülebilir tahlillerin geliştirilmesi hepimizin, tüm kamu yöneticilerinin boynunun borcu olduğunu daima birlikte bilmek zorundayız. Bu hususta MBB, kolaylaştırıcı ve destekleyici bir rol üstlenmeli ve doğal afet ve zelzelelere yönelik yapılan farklı aksiyon planlarını, çelişkileri çok üst düzeyde yapan bir anlayışla ortaya koymalı ve çok güçlü teklifleri geliştirmelidir” biçiminde konuştu.

Çalık: Merkezi idareyle uyumlu çalışmaların içinde olduk

Yerel yöneticilerin partilerinin olduğu lakin aslolanın vatandaşa hizmet olduğunu vurgulayarak seçimden sonra siyasi refleksleri bırakıp hizmetlere odaklanılması gerektiğinin altını çizen Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Vatandaş, bu güç vakitlerde devletin sıcak elini yanında görmek istiyor. Bizler mahallî idareler olarak merkezi idarenin refleks gösteremediği noktalarda ayrım yapmaksızın vatandaşımızın yanında olmalıyız. Aslında lokal ve merkezi idare, insan metabolizmasına benziyor. İskelet yapımızı merkezi idare oluştururken kaslar ve bağlar mahallî idarelerdir. Münasebetiyle ahenk içinde çalışmaları gerekir. Biz mümkün olduğunca merkezi idareyle uyumlu çalışmaların içinde olduk lakin bugün de Marmara Belediyeler Birliği içerisindeyiz ve çok hoş bir ahengi gösteriyor arkadaşlarımız” dedi.

Çalık: Bölge çok önemli risklerle karşı karşıya

Marmara Bölgesi’nin çok önemli risklerle karşı karşıya olduğunu lisana getiren Lider Çalık şunları söyledi, “Türkiye iktisadının büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nde dönerken bir taraftan da sarsıntı riskiyle karşı karşıya. O sebepten bu tıp birliklerin çok kıymetli bir yeri var. 6 Şubat sarsıntılarını yaşamış bir memleketin evlatları, mahallî yöneticileriyiz. Münasebetiyle yapamadıklarımızdan ötürü vatandaşın çok sıkıntı durumda kaldığı anları da daima birlikte gördük. İnsanlara birinci 24 saat içinde yetişememek ve öncesinde hazırlıkların yapılamaması vatandaşın da tek başına kalmasına sebebiyet veriyor. Ben ana odağın sarsıntı ve çerçevesinde şekillenmesi gerektiğini düşünen bir mahallî yöneticiyim. Geçen periyot yaptığımız bütün faaliyetlerin ana odağına sarsıntısı ve sarsıntı öncesi hazırlıklarını koyduk. Zira biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamlarından, fikirlerinden ilham alıyoruz Cumhuriyet gençleri olarak. Atatürk daima şunu söyledi: Felaket ve felaketlere evvelce çalışmak lazımdır, felaket başa geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İstanbul Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde düzenlenen Marmara Belediye Birliği Meclis Toplantısı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komitesi’ne seçildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir