Lider Altay Çumra’da 502 Milyon Lira Kıymetinde İki Büyük Yatırımın Temelini Attı, Açılışını Yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

lider altay cumrada 502 milyon lira kiymetinde iki buyuk yatirimin temelini atti acilisini yapti
Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka ile birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından Çumra’ya kazandırılan 1,4 megavatlık Seçme Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yaptı, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı. Çevreci bir yaklaşım olan atık su artıma tesislerinin ilçeler için çok değerli olduğunu belirten Lider Altay, “İnşallah 2029 yılına kadar atık su arıtma tesisi olmayan hiçbir ilçemiz kalmasın diye uğraşıyoruz. Bu manada Çumra’da yaptığımız atık su arıtma tesisi de bizim için çok değerli. Ayrıyeten Büyükşehir Belediyemizin elektrik gereksinimini yenilenebilir güçten sağlama ismine yaptığımız kıymetli işlerden biri olan Seçme Hidroelektrik Santrali’ni hayata geçirmiş oluyoruz. İki tesisin toplam maliyeti 500 milyon liranın üzerinde” dedi. AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, “Biz eser ve hizmet siyasetiyle yola çıktık. Konya’mızın ve bütün ilçelerimizin çehresi değişti. Artık de gerçek belediyecilik için Türkiye Yüzyılı kentlerini inşa etmek için kararlıyız” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Çumra’ya kazandırılan 1.4 megavatlık Seçme Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılışı yapıldı, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin temeli atıldı. 

Düzenlenen programda konuşan Çumra Belediye Lideri Recep Candan, hizmet belediyeciliğinin son örneklerinden olan bir temel atma ve bir açılışı Çumra’da gerçekleştirdiklerini söz etti. Çumra Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen hizmetlerden örnekler veren Candan, dayanaklarından ötürü Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür etti.

“BU İKİ TESİS ÇUMRA’MIZA İYİ OLSUN”

AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, “Hizmetlerin kalıcı olması ve birlikte yürünen yolda rahmeti yakalamak değerli. Bir taraftan hükümetin ilçelerimizdeki ve kentimizdeki büyük işleri bir öbür taraftan Büyükşehir’imizin tüm ilçeleri kapsayan hoş hizmetleri ki bugün bir adedini hizmete açacağız, bir oburunun temelini atacağız. Bu iki tesis Çumra’mıza iyi olsun. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” diye konuştu.

“2029 YILINA KADAR ATIK SU ARITMA TESİSİ OLMAYAN İLÇEMİZ KALMASIN DİYE UĞRAŞIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, hizmet ve eser siyaseti yaparak, ilçelerin meselesini çözmek için büyük bir çaba içerisinde olduklarını vurgulayarak konuşmasına başladı.

Çumra’nın ilçe olduğu 1926 yılı ile 2014’de Yeni Büyükşehir Kanunuyla iki değerli tarihi olduğunu kaydeden Lider Altay, “O günden bugüne çok ara kat ettik. Bir ilçenin gelişmişlik düzeyini gösteren değerli basamaklar var. Bunlar; su, kanalizasyon, doğalgaz ve atık su arıtma tesisi. Çevreci bir yaklaşım olan atık su artıma tesisleri ilçelerimiz için çok değerli. İnşallah 2029 yılına kadar atık su arıtma tesisi olmayan hiçbir ilçemiz kalmasın diye uğraşıyoruz. Bu manada Çumra’da yaptığımız atık su arıtma tesisi de bizim için çok değerli. Şimdiki bedelle 400 milyon liranın üzerinde bir tesisin temelini atıyoruz. İnşallah en kısa müddette hayata geçecek ileri biyolojik atık su arıtma tesisimizin Çumra’mıza iyi olmasını temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

“İKİ TESİSİN TOPLAM MALİYETİ 500 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE”     

KOP kapsamında içme suyu arıtma tesisi olan Seçme’de yaptıkları 1.4 megavatlık hidroelektrik santralinin de açılışını yaptıklarını belirten Lider Altay, “Tünelden Seçme Arıtma Tesisi’ne kadar yaklaşık 52 kilometrelik bir çizgi var ve bu, Türkiye’deki su alma yapısına en uzak arıtma tesisi. Bu tesisin düşüşüne yaptığımız HES, inşallah 3 yılda kendini amorti edecek. Böylelikle Büyükşehir Belediyemizin elektrik gereksinimini yenilenebilir güçten sağlama ismine yaptığımız kıymetli işlerden birini daha hayata geçirmiş oluyoruz. İki tesisin toplam maliyeti 500 milyon liranın üzerinde” dedi.

“ÇUMRA’YA 5 YILDA 1.5 MİLYAR LİRALIK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK”

Büyükşehir Belediyesi olarak Çumra’ya bugüne kadar yaptıkları kıymetli işlerden bahsederek konuşmasını sürdüren Lider Altay şunları kaydetti: “KOSKİ’miz güç nakil sınırları, kaptaj düzenlemeleri, kanal şebekeleri, içme suyu isale sınırları, sondaj kuyuları, depo sınırları yaptı. 26 kilometrelik kanalizasyon sınırının üretimini gerçekleştirdik. Yeniden kelam verdiğimiz Taşağıl’da şu anda takımlarımız ağır formda çalışıyor. İnşallah orayı da en kısa müddette tamamlayacağız. 122 kilometre içme suyu sınırı gerçekleştirdik. Belediye Liderimiz tabir etti, Çumra sıcak asfalt konusunda herhalde en çok iş yaptığımız ilçelerden birisi. 106 kilometre mahalle yolu ve parke çalışmaları gerçekleştirdik. Ayrıyeten çiftçimize ekipman takviyesinde bulunuyoruz ve bu periyot Çumra için yaptığımız en değerli işlerden birisi de Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi oldu. Türkiye’nin en hoş karşılama merkezlerinden birisini Çatalhöyük’te inşa ettik. Bilhassa yurt dışı tanıtımı konusunda bakanlığımız yeni işler yapacak. Bunun Çumra’mızın iktisadına de çok değerli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Tekrar Çumra hudutları içerisinde Türkiye’nin en çağdaş cephaneliklerinden birisini inşa ettik. Cephaneliğimiz taşınmaya başladı. 8.5 milyon metrekarelik alanda son etaptaki 4 iglonun imaline da kesintisiz bir halde devam ediyoruz. Böylelikle baktığınızda Çumra’ya 5 yılda toplamda 1.5 milyar liralık yatırım gerçekleştirmiş olduk.”

“ÇUMRA’NIN BELEDİYECİLİK TARİHİNE GEÇECEK İŞLER YAPMAYA ÇABA EDİYORUZ”

Tüm bu işleri ‘üçlü olalım, güçlü olalım’ diye çıktıkları yolda Konyalılardan aldıkları ruhsatla gerçekleştirdiklerini paylaşan Lider Altay, “İlçe belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz ve merkezi hükümetimiz daima birlikte meseleleri çözüyoruz. Bakın Çumra bugün süratli trenle seyahat eden Türkiye’nin seçkin ilçelerinden birisi. Çumra’dan binip Konya’ya, Konya’dan binip Ankara’ya ve İstanbul’a yüksek süratli trenle seyahat edebiliyorsunuz. Kabinemizde çok güçlü temsil ediliyoruz. Geçtiğimiz devir iki bakanımız vardı, bu devir dört bakanla Konya’mıza hizmet ediyoruz. İnşallah yeni devirde de Fatih Demirci kardeşimizle birlikte çıktığımız yolda sizlerden alacağımız ruhsatla yeni devirde eksikleri tamamlamak için efor sarf ediyor olacağız. Gücümüz yettiğince sizlerin hayatını kolaylaştırmak, toplumsal hayatı geliştirmek ve Çumra’nın belediyecilik tarihine geçecek işler yapmaya uğraş ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“22 YILDA ASIRLIK EKSİKLİKLERİ TAMAMLADIK”

AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka ise Konya’nın 31 ilçesinde çalıştıklarını tabir ederek şu değerlendirmeleri yaptı: “Uyumlu bir çalışmayla büyük hizmetlerin yapılması daha kolay oluyor. Hamdolsun Türkiye’miz çok farklı bir noktaya geldi. 22 yılda biz nitekim asırlık eksiklikleri tamamlayarak, çağ atlayarak bunu Türkiye’nin her tarafında gözlemleyebiliriz. Büyük ve güçlü Türkiye için, Konya’mız için çalışıyoruz. Zira Konya’nın gücü, Türkiye’nin gücüne güç katacak. Hasebiyle Konya’nın güçlü olması için 31 ilçemizin güçlü olması lazım. Burada da hem Uğur İbrahim Altay hem Cumhur İttifakı adayına desteklerinizi ve dualarını bekliyoruz. Neden? Biz eser ve hizmet siyasetiyle yola çıktık. Konya’mızın ve bütün ilçelerimizin çehresi değişti. Artık de gerçek belediyecilik için Türkiye Yüzyılı kentlerini inşa etmek için kararlıyız. Yatırımlarımızın güzel olmasını diliyorum.”  

Cumhur İttifakı Çumra Belediye Lider Adayı Fatih Demirci, AK Parti Çumra İlçe Lideri İbrahim Onbaşı, MHP Çumra İlçe Lideri Recep Yıldırım ve vatandaşların da katıldığı programda konuşmaların akabinde bir tesisin temeli atıldı, başkasının açılışı yapıldı.

SEÇME HES 

Konya’ya içme suyu sağlayan Mavi Tünel İçme Suyu çizgisi üzerinde yapılan Seçme HES Tesisi; 52 kilometrelik isale çizgisinin sonuna kurulması sebebiyle Türkiye’de su alma yapısı en uzun tesis olma özelliğine sahip. Konseyi gücü 1.4 megavat olan tesisin, yıllık üreteceği elektrik ölçüsü ise yaklaşık olarak 7 milyon kw/h saat olacak. 

İLERİ BİYOLOJİK ATIK SU ARITMA TESİSİ

İçeri Çumra Mahallesi’ne inşa edilecek Atık Su Arıtma Tesisi ile de Çumra ilçe merkezi, İçeri Çumra, Alibeyhüyüğü ve Okçu mahallelerinden kaynaklanan atık suların arıtılması sağlanacak. Tesiste karbon azot ve fosfor giderim üniteleri de yer alacak. 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Çumra’ya kazandırdığı iki büyük tesisin maliyeti 502 milyon lira.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Lider Altay Çumra’da 502 Milyon Lira Kıymetinde İki Büyük Yatırımın Temelini Attı, Açılışını Yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir