Mastercard geleceğe damga vuracak teknoloji trendlerini çıkardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

mastercard gelecege damga vuracak teknoloji trendlerini cikardi 0 ZVKiRDeK

Mastercard, hazırladığı yeni bir Signal raporu ile yakın geleceği yine şekillendirmeye hazır teknoloji trendlerinin haritasını çıkardı.

Araştırma sonuçlarına nazaran yapay zeka, hesaplama gücü ve data teknolojisi alanındaki çalışmalar iktisat ve işletmelerin büyümesini belirleyen gelişmeler olacak. Ayrıyeten inovasyon yatırımlarıyla birlikte ortaya çıkan yeni teknolojiler günlük hayatı daha sezgisel, etkinleşimli ve sürükleyici hale getirecek. Mastercard raporuna nazaran; bilhassa finans, perakende başta olmak üzere pek çok kesim bu durumdan etkilenecek.

Ödeme sistemleri alanında faaliyet gösteren öncü küresel teknoloji şirketi Mastercard, işletmelerin ticari faaliyetler ve iş yapış biçimlerini yine şekillendirecek teknoloji trendleri üzerine bir araştırma hazırladı. Yapay zeka, hesaplama gücü ve data teknolojisi başlıklarında derinleşen raporun sonuçları, geleceğin teknoloji ile nasıl gelişeceğini, günlük hayatımızı, ticareti ve dalları ne halde dönüştüreceğini ele alıyor. Sürdürülebilir inovasyon yatırımlarının da bu sürece ivme kazandıracağına dikkat çeken raporda hayatımıza dokunan her alana dair öngörüler mevcut.

Akıllı sanal asistan pazarının 2028’de 46 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Yapay zeka alanında muhtemel tehditlere karşı bir çeşit inovasyon patlaması yaşanıyor. Alışveriş, seyahat, oyun, cümbüş ve öteki kesimler için ortaya çıkan çok sayıda örnek bulunuyor. Raporda, 2024 ve sonrasında büyük tesir yaratması olası üç yapay zeka trendi incelendiğinde, sofistike dijital asistanların, güçlendirilmiş yazılım geliştirme uygulamalarının ve makus niyetli deepfake uygulamalarıyla çaba edecek çalışmaların öne çıkacağı belirtiliyor.

Özellikle üretken yapay zekanın, dijital asistanların gücünü ve erişim alanını genişleterek onları kolay misyon yapıcılardan kıymet biçilmez ferdî ve profesyonel yardımcılara dönüştürmesi bekleniyor. Bu biçim uygulamalar seyahat rezervasyonundan beslenmeye, ömür koçluğundan lisan çevirisine kadar çeşitli işleri yerine getirecek halde gelişiyor. Ayrıyeten beşere yakın bağlantı hünerleri ve belli kullanıcı tercihlerini öğrenme ve manaya yetenekleri sayesinde daha şahsileştirilmiş alışveriş rehberliği sağlamak ismine daha donanımlı hale geliyorlar.

2023 yılında 11 milyar dolar olan akıllı sanal asistan pazarının 2028 yılında 46 milyar dolara ulaşması ve yıllık bileşik büyüme oranının yüzde 32,7 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. O denli ki, müşteri hizmetleri yöneticilerinin iştiraki ile yapılan global bir ankette nazaran, iştirakçilerin yüzde 95’i yapay zeka botlarının önümüzdeki üç yıl içinde müşterilerine hizmet vermesini bekliyor.

Bilişim teknolojilerinin gerçeklik algısı artıyor

Bilişim teknolojilerinin günlük hayata daha fazla entegre olacağına dikkat çeken rapora nazaran bu durum, dijital ve fizikî dünyaları harmanlayan ve güya kullanıcı bir sinemanın içinde yaşıyormuş üzere gibisi görülmemiş bir gerçeklik seviyesi sunan karma bir tecrübesi mümkün kılabilir. Mekânsal bilişim teknolojisi önümüzdeki yıllarda geliştikçe, günlük hayatımıza entegre olarak alışveriş, ticaret, eğitim, sıhhat, üretim, cümbüş ve daha fazlasını dönüştürebilir. Süratli bir büyüme eğiliminde olan uzamsal bilgi süreç pazarının 2032 yılına kadar 620,2 milyar dolara ulaşacağı kestirim ediliyor.

Mekanlar daha akıllı tecrübelerle zenginleşecek

Teknoloji şirketlerinin yatırımları, mekânsal bilişim için umut verici bir geleceğe işaret ediyor. As donanım ve yazılım geliştikçe, bu teknoloji günlük hayatımızın ayrılmaz bir kesimi haline gelebilir. Ağ teknolojilerindeki gelişmeler yeni bir otomasyon, birbirine bağlanabilirlik ve zeka çağını başlatmaya hazırlanıyor. Hasebiyle mimari, standartlar ve bilgi iletimindeki gelişmeler mağazalara, ofislere, meskenlere ve endüstriyel ortamlara daha akıllı tecrübeler getirebilir. Alışveriş, toplu taşıma ve stadyum girişleri üzere insanların toplu hareketini içeren tecrübeler otomatik hale gelebilir. 

Veri madenciliği daha da gelişecek

Araştırmanın sonuçlarına nazaran bilgi teknolojilerindeki yenilikler, işletmelerin markalarını oluşturmalarına, rekabet avantajı elde etmelerine ve bilgi güvenliği ile tüketici kapalılığını güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Bu kısımda, datanın kullanım alanını genişletmek için bilginin tokenlaştırılması, oyunun kurallarını değiştiren iş içgörülerini ortaya çıkarmak için gelişmiş analitiğin kullanılması ve bilgiyi korumak için yeni sistemler ele alınmaktadır.

Veri güvenliğinde tokenizasyon, kredi kartı numarası üzere hassas bilgileri, rastgele bir kodla (token olarak adlandırılan) değiştirerek muhafazanın bir yolu olarak nitelendiriliyor. Lakin tokenizasyon, tıpkı vakitte varlıkların bir blok zinciri yahut ağ üzerinde dijital olarak temsil edilmesini sağlayarak aktarılabilir, takas edilebilir ve inançlı hale getirebilir. Bu teknoloji, kimlik doğrulama için biyometrik özelliklerden daha kolay kullanım için müşteri ödül puanlarına kadar çeşitli data tiplerine uygulanabilir. 

Şirketler her vakit bilgilerden mana çıkarmaya çalışıyor. Yeni teknolojiler sayesinde ellerinde çok daha fazla bilgi varken, daha derin içgörüler elde etmek, karar alma süreçlerini düzgünleştirmek ve iş ortamını dönüştürmek için gelişmiş analitik, makine tahsili ve yapay zekadan yararlanıyorlar.  Kendilerine ilişkin güçlü bilgilere sahip kuruluşlar, bunları öteki bilgi kümeleriyle birleştirerek yeni bilgiler üretebiliyor. Gen AI, işletmelerin toplumsal medya gönderileri ve multimedya içeriği de dahil olmak üzere daha evvel erişilemeyen yapılandırılmamış bilgileri tahlil etmesine imkan tanıyarak bilgi tahlilini geliştiriyor. Bu yetenek, bilgi madenciliğinde bir paradigma değişikliğine yol açabilir ve büyük bilgi havuzlarına sahip kuruluşlara rekabet avantajı sunmaya hazırlanıyor. Data analitiği pazarı 2022 yılında 272 milyar dolarken 2030 yılında 745 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Bankalar müşteriler için daha kapsayıcı eserler sunabilecek

Gelişmekte olan bu teknoloji trendleri birbirlerinin tesirini de artırıyor. Yapay zeka, bilgi süreç ve data teknolojilerinin ortak özelliği, finans, perakende, sıhhat, eğitim ve daha fazlasını dönüştürerek teknoloji bölümünün çok ötesinde yeniliklere yol açıyor. Yapay zeka data tahlilini ve karar verme sürecini geliştirirken, bilgi süreç gücü daha süratli yapay zeka eğitimi ve çıkarımı sağlıyor. Mekansal bilgi süreç, yapay zeka odaklı obje tanımadan yararlanıyor ve bilgiler yapay zeka algoritmalarına beslendikçe daha pahalı hale geliyor. Yeni kuşak teknolojiler, bankaların büyük ölçüde finansal datayı daha verimli bir biçimde tahlil etmelerini sağlıyor. Ayrıyeten daha uygun risk değerlendirmesi ve dolandırıcılık tespiti ve daha şahsileştirilmiş müşteri hizmetleri sunuyor. Bankalar, operasyonlarını optimize etmek ve müşterilerine daha sofistike ve kapsayıcı finansal eserler sunmak için yapay zekadan daha fazla yararlanacak. 

İşletmeler, şahsileştirilmiş pazarlamadan tedarik zinciri idaresine kadar pek çok alanda müşteri tecrübesini geliştirmek için bu gelişmelerden yararlanabilir. Yapay zeka odaklı içgörüler, işletmelerin tüketici davranışlarını daha güzel anlamalarına, envanteri optimize etmelerine ve pazar eğilimlerini varsayım etmelerine yardımcı olabilir. Bu trendler geliştikçe, dijital çağda büyümeyi ve dönüşümü teşvik etmeye devam edeceklerini vaat ediyorlar. Yapay zeka, süreç gücü ve bilgi ortasındaki bu sinerji yeni verimlilik, inovasyon ve kabiliyetlerin kilidini açabilir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
vir_sl_
Virüslü
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mastercard geleceğe damga vuracak teknoloji trendlerini çıkardı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir